Môj plamienok miluje mlieko: Dajte ho aj tomu vášmu a bude takto prenádherne kvitnúť!

Plamienok je môj obľúbený kvietok. A prezradím vám môj tajný trik, prečo je každý rok tak krásne zakvitnutý! :-)

Popínavá réva plamienka (clematisu) je nádhernou ozdobou plotov, terás alebo fasády. Kvety v sýtych farbách pôsobia až rozprávkovým dojmom, preto chceme, aby kvitli čo najbujnejšie a čo najdlhšie!

Potrebuje dve jedlá!

Ja tomu tak hovorím, ale v podstate ide o dve fázy hnojenia, aby si rastlina vyhnala čo najviac výhonkov, listov a potom aj kvetov. Révu prihnojujem dvakrát za mesiac v malých dávkach, hnojivo používam vždy len v kvapalnej podobe.

1. fáza hnojenia v máji, keď začne plamienok vyháňať výhonky. Najlepšie sa mi v tejto fáze osvedčil dusičnan amónny (1 polievková lyžica rozpustená v 10 litroch vody), prípadne výluh z divozelu (1 diel divozelu na 10 dielov vody – necháme pár dní odstáť), alebo kurací hnoj (1 diel hnoja na 15 dielov vody). Dávkovanie – pri každom hnojení používam 1 menšie vedro na jednu rastlinu.

Neskôr je potrebné striedať minerálne a organické hnojivá. Hneď, ako sa objavia púčiky, hnojíme raz minerálnym, raz organickým hnojivom.

Moje tajomstvo:

Kedysi mi dobrá kamarátka poradila mlieko. Nebojte sa, nejde o obyčajné polotučné z obchodu (teda vodu zafarbenú nabielo :-D) ale o vápanenné mlieko. Vyrobíte ho z vody a záhradného vápna. Na 10 l vody použijeme 200-300 g záhradného vápna. Tento elixír majú plamienky veľmi radi, je však dôležité dodať, že je prospešné len na kyslých pôdach – ako mám napríklad ja.

Čo treba vedieť?

Clematis je len zriedka napadnutý škodcami a chorobami, herbicídy a iné chemikálie tak vôbec nepoužívam.

Počas najbujnejšieho kvitnutia im zvyknem „pomôcť“ hnojivom na kvitnúce záhradné rastliny – používam od leta do jesene. :-)

Pozor, plamienok nikdy nesaďte na sever, nebude sa mu dariť.

Ak chcete rozmnožovať, ide to jednoducho z odrezkov. Jednoducho odrežte druhý pár listov z mladého výhonku, ktorý má dobre vyvinuté púčiky. Výhonok odrežeme nad tretím párom listov. Spodný pár listov potom odstránime a zapichneme do substrátu. Zavlažíme, prikryjeme igelitom a necháme pri stabilnej teplote (cca 15 stupňov) zapustiť korene. O 3-4 týždne je rastlinka zakorenená a môžeme ju premiestniť na trvalé stanovisko. Rozmnožujeme na jar alebo na jeseň.

Dnes najobľúbenejšie