Môj lopatkovec aj orchidea boli na vyhodenie: Namiesto vody som im dala toto a ožili nám pred očami – teraz kvitnú ako na baterky!

Pred mnohými rokmi som pracovala v reštaurácií.Z výčapu sa zvyšky piva zlievali do vedra a po pár dňoch s tým tetuška z kuchyne umývala listy na fikusoch a palmách.Tieto začali pekne rásť. Riedeným pivom otec zalieva niektoré kvety a vždy bolo presne vidieť, o ktoré kvety ide, boli krajšie väčšie a silnejšie. Pred pár rokmi som si na túto vychytávku spomenula a keď mi kamarátka radila vyhodiť môj lopatkovec, s ktorým som si už nevedela rady. Dala som poslednú šancu, presadila som ho a pravidelne som potierala listy pivom. Doslova mi ožil pred očami. Predtým škaredá guča oschnutých listov a dnes vznešený kvietok – vďaka pivu a opäť aj krásne kvitne. Odvety pivom potieram listy všetkým izbovkám a zvlášť orchidey – pre orchideu je to zvlášť silná pomoc. Ak chcete, aby mali rastliny silnejšie, krajšie a väčšie listy, určite stavte na pivo. Neviem, ako to funguje, ale dlhoročná skúsenosť hovorí za všetko!

Pivo je pre orchideu zázračné!

Tip od Lucky S.

Chcem sa podeliť o moju skúsenosť s orchideou, ktorý som dostala do daru minulý rok a kvitla vkuse asi 4 mesiace – niečo úžasne, všetci mi ju chodili obdivovať. Keď ale kvietky naraz odpadli, orchidea začala vyzerať naozaj hrozne a to som ju zastrihla a dodržala všetko, ako radia záhradkári, ale nič. Zablúdila som raz do diskusie na porada.sk a tam jedna pani opisovala svoju skúsenosť ako prebrala orchideu a pridala aj fotku PRED na ktorej bola presne taká zúbožená rastlinka akú som mala doma aj ja. Zošuverené listy a žiaden náznak nového kvitnutia aj po pár mesiacoch. Vyskúšala som teda jej tip (myslím, že sa volala Ivanka, ale neviem naisto) a orchidea mi naozaj ožila.

Potrebujeme:

Neriedené pivo

Vatový tampón

Postup:

Z piva, ktoré mal manžel práve otvorené som si odliala do malej misky, namočila som do neho vatový tampón a len som orchidey prechádzala po listoch – jemne umývala povrch. Nerobila som to každý deň (asi tak každý 2-3 deň), len keď mal muž pivko v ruke, tak hneď som si spomenula na moju orchideu. Po asi dvoch týždňoch sa naozaj začala zviechať, pevné listy a omnoho krajšia farba. O chvíľu som sa dočkala aj nových pukov a teraz mi kvitne už druhý mesiac a je prenádherná. Pivom stále potieram listy, odporúčam to – pivo má cukor a vitamíny B a D, tie sú pre orchideu ako životobudič. 

Ďalšie superpotraviny pre vaše izbovky – namiesto hnojiva im dajte toto

1. Takmer všetky rastliny milujú cukor (a kaktusy sú vo všeobecnosti tiež maškrtníci :-)). Stačí nasypať 1 čajovú lyžičku kryštálového cukru (na priemer črepníka 10 cm) na povrch pôdy alebo do vody, ktorou zalievate (0,5 lyžičky cukru na 0,5 šálky vody). Stimulujte takto pred kvitnutím, alebo keď potrebujete rastlinu posilniť.  V prípade orchidey pridávame 1/2 – 1 lyžičku do vody, v ktorej rastlinku namáčame. Používame, keď chceme orchideu prinútiť kvitnúť

2. Perfektný životabudič pre kvitnúce rastliny je zázrak zvaný ricínový olej  (1 lyžička na 1 liter vody) keď rastlina nahodí puky.

3. Popol z dreva je veľmi užitočný pre rastliny (ako výživa, tak aj na prevenciu chorôb). Na prípravu roztoku z pololapotrebujeme 1 polievkovú lyžicu popola  na viac ako 1 liter horúcej vody. necháme odstáť   1 týždeň, sem-tam rpemiešame. Zavlažovanie s týmto roztokom – raz za 10 dní je pre rastliny ideálne.

4. Najlepší zimný odpad pre vaše kvietky: vezmeme šupky z granátových jabĺk alebo iných citrusových plodov. Zalejte ich vodou a nechajte máčať deň. Všetko! Zdroj živín na zavlažovanie je pripravený. Používame zriedený s odstátou vodou.

5. Imunitu izbových rastlín dokonale zvýšite, ako ich postriekate roztokom aspirínu. Jedna tableta sa rozpustí v litre vody a nastriekame na rastliny aj na pôdu.

6. Zriedená šťava z aloe sa hodí aj pre všetky bežné rastliny vo vnútorných priestoroch. Je potrebné zriediť jednu čajovú lyžičku šťavy v jednom a pol litri vody.

7. Fikusy môžu byť zavlažované raz za mesiac sladenou vodou. Pre jeden liter vody si vezme jednu čajovú lyžičku cukru. Listy týchto rastlín je výborné čistiť mliekom. To poskytne rastlinám lesk a krásu.

8. Zálievka z húb (napríklad môžete odrezky po čistený húb) pomôže vašim rastlinám vyzerať zdravo a krásne. zalejte nakrájané jedlé huby vodou v pomere 1: 1. Po jednom dni zlejte a znovu zalejte vodou. Za deň bude hubová voda na zavlažovanie pripravená.

9. Fialky budú krásne kvitnúť po tejto výžive: Vezmite si tabletku s vitamínom B12 a rozpustite ju v litre vody. Zalejte fialky s takýmto vitamínom  dvakrát mesačne.

10. Banánová šupa ktorá je bohatá na draslík, horčík a fosfor, sa môže použiť pri presádzaní rastlín. Na vrchu drenážnej vrstvy položte vrstvu jemne nakrájanej banánovej kôry alebo ju zomeľte v mlynčeku na mäso a dajte ju do pôdy. Listy rastlín pravideľne pretierajte vnútornou stranou šupky, zbavíte ich prachu a budú nádherné a zdravé.

Takto rozkvitnete azalku

indische-azalee

Ak vám azalka dlho nekvitne, presaďte ju do špeciálne namixovaného substrátu. Dôležité je pridať aj zeminu pre ihličnany, tá je pre azalky veľmi prospečná. Dajte 1 diel tejto zeminy, 1 diel piesku, jeden diel rašeliny, jeden diel humusu. Zemina musí mať pH 5-6,5.

Dôležité je nezalievať a hlavne nerosiť. Stačí, ak raz za týždeň namočíme do odstátej, ideálne prefiltrovanej vody – úplne najlepšia je dažďová. A nezabudnite do nej pridať aj malú lyžičku cukru. Nechajte namočenú tak, aby bol pod vodou celý obal aj časť stonky. Necháme 30 minút a potom dáme dobre odkvapkať. Dáme do kvetináča na slnečné stanovisko, do chladnejšej miestnosti teplota okolo 16 stupňov je ideálna. Ak budete tak toto robiť každý týždeň, čoskoro vám azalka bohatne rozkvitne.

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie