Krásne a nenáročné fialky: Naučte sa ich správne množiť z listov a budete mať okná plné týchto utešených kvietkov!

Na rozdiel od niektorých vrtošivých exotických rastlín sú fialky dosť nenáročné na pestovanie. Nevyžadujú žiadnu osobitú starostlivosť a hnojivá pre fialky nestoja skoro nič. Dajú sa dokonca veľmi jednoducho množiť z listov a tak môžete mať záplavu fialiek úplne zadarmo. Podľa tohto návodu zo stránky napadovy.blog je to veľmi jednoduché a potrebujete len niekoľko plastových pohárikov a zeminu.

Po rozmnožení zvyčajne trvá až 9 mesiacov, kým začne fialka prvýkrát kvitnúť. S touto metódou vám však zakvitne už o 5 mesiacov. Tajomstvo je v tom, že rast mladej rastliny výrazne urýchlite, ak narežete listovú stonku. Stimulujete tak vývoj koreňového systému.

Prvým krokom je výber vhodného listu. Nemal by byť príliš starý, ani úplne mladý. Vybratý list odrežte čistým nožom pod uhlom 45 stupňov. Dĺžka stonky by mala byť minimálne 2 cm. List prestrihnite naprieč, ako na fotografii.

...

Ak odrežete list takto, stonka využije všetku svoju silu na vybudovanie koreňového systému. Miesto orezania ošetrite pred zasadením popolom alebo škoricou, kvôli dezinfekcii. List zasaďte do vlhkej, sypkej zmesi rašeliny a agroperlitu v pomere 1:3. Za týmto účelom urobte jamky ceruzkou a ponorte stonku do jamky až po list.

Listy môžete vysadiť každý do samostatnej nádoby, ale aj viac listov do jednej. Zakryte rastlinku igelitovým vreckom a umiestnite ju na jasné a teplé miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Vytvorte im skleníkový efekt. O niekoľko mesiacov by sa mal vytvoriť trs listov, ktorý potom presaďte do samostatného kvetináča.

Z rastlinky sa časom stane silná a zdravá fialka, ktorá vás bude tešiť svojimi krásnymi kvietkami.

RADA: Nepokúšajte sa rozmnožiť fialku, ak máte chorú, alebo vyčerpanú rastlinu. Na takéto rozmnožovanie pomocou listov sú vhodné iba silné kvitnúce rastliny.

Prajeme veľa šťastia!