Od tohoto momentu je obyčajné mlieko v mojej záhrade považované z poklad: Ďakujem susede za túto radu, využijete to celú sezónu!

Mlieko sa nachádza v každej kuchyni Dnes vám ukážeme, ako použiť mlieko vo vašej záhrade – možno budete prekvapení, s čím všetkým vám pomôže. Obsahuje cenné živiny a vitamíny, bohuje plesniam, škodcom a dokáže zlepšiť kvalitu pôdy v záhrade. Záhradkári najčastejšie používajú odstredené mlieko, alebo tiež kefír. Toto sú najlepšie tipy, ako mlieko využiť v každej záhrade.

Namiesto hnojiva

Mlieko použité namiesto hnojiva má blahodárné účinky na rastliny, zosilní ich. Tie živiny ktoré mlieko obsahuje majú také pozitívné účinky na rastliny ako aj na ľudí a zvieratá. Vďaka živinám v mlieku budeme mať zdravšiu úrodu.

Kyslé mlieko pre jahody

Výrobky z kyslého mlieka – ako napríklad cmar sú prospešné pre vývoj plodov. Fermentované mliečne výrobky sa odporúča miešať s humusom, hnojom a dreveným popolom – táto zmes pomáha vytvárať mierne kyslé prostredie ideálne pre rast a rozvoj plodov. Ak si do fľaše s rozprašovačom nalejete roztok mlieka s vodou a nastriekate ho na jahody, môžete zabudnúť na vošky a roztoče.

Mlieko ako zabijak plesní

S vodou riedenú s mliekom môžeme ošetriť plesňové a hubové ochorenia rastlín. Mliečny roztok si pripravíme nasledovne: 1 diel mlieka a 3 diely vody. Roztok naplníme do rozprašovača a každých 10 dní ním nastriekame choré listy. Túto metódu môžeme začať používať hneď po sadení lebo funguje aj ako prevencia proti ochoreniam.

...

Kvalita pôdy bude lepšia vďaka mlieku

Ak na pôdu okolo rastlín nalejeme mlieko, bude oveľa kvalitnejšia, lebo sa nasiakne vitamínmi a minerálmi ktoré mlieko obsahuje. Mnoho záhradkárov posype pôdu sušeným mliekom ale môžeme použiť aj mlieko riedené vodou.

Mlieko chráni paradajky

Nato aby sme paradajky ochránili od plesní a iných chorôb, pripravme si prírodný postrek na ktorý budme potrebovať 1 diel mlieka a 9 dielov vody. S týmto postrekom postriekajme sadenice raz za mesiac. Takto predídeme chorobám a rastliny budú zdravo rásť.

Mlieko odpudzuje aj niektorých škodcov

Roztok z vody a mlieka odpudzuje niektoré chrobáky ktoré môžu škodiť rastlinám.

Mlieko a melasa

Ak mlieko zmiešame s melasou, môžeme dosiahnúť ešte lepšie výsledky v ochrane rastlín. Tento roztok je bohatý na uhľohydráty, preto budú rastliny silnešie a odolnejšie. Ak nám bude vadiť nepríjemný pach tohto roztoku tak ho môžeme riediť vodou.

Vysoko účinný postrek na paradajky

Pleseň na listoch uhoriek, tekvicovitých rastlín alebo rajčín je každoročným strašiakom pre nejedného záhradkára. Existuje však jednoduchý spôsob, ako tejto nočnej more, ktorá sa rýchlo rozšíri do celej záhrady predchádzať. Odpoveďou je obyčajné mlieko!

Ano, čítate správne, mliečny postrek je rovnako účinná prevencia proti vzniku plesní ako drahé fungicídy z obchodu. Dokonca, nejedná sa o nijakú novinku o účinkoch mliečneho postreku proti vzniku plesní u záhradných rastlín informoval prvýkrát výskum kanadských vedcov už takmer pred 50 rokmi.

Ako na to?

Stačí vám obyčajné mlieko a voda, ktoré zmiešate v pomere – 40% mlieka k 60% vody (v prípade, že riziko vzniku je vyššie, prípadne sa prvé známky plesní objavili môžeme siahnuť po koncentrovanejších roztokoch). Ako prevencia však stačí aj zmes z 30% mlieka k 70% vody. Je jedno, či použijete odstredené mlieko, alebo plnotučné mlieko. To, čo dokáže chrániť vaše rastlinky nie je mliečny tuk, ale špecifický proteín, ktorý sa v mlieku nachádza a na listoch dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu. Mliečny postrek najlepšie funguje ako prevencia proti vzniku hubových infekcii u uhoriek, tekvicovitých plodín a paradajok. Odporúča sa postriekať na listy rastlín 1x za 10 dní. Postrek sa nesprejuje na obe strany listov a najlepšie výsledky dosiahnete počas aplikovania podvečer počas slnečných a teplých dní.

Skúste aj vy využiť mlieko vo vašej záhrade, uvidíte že sa to oplatí.