Mesiac pred infarktom vás telo varuje týmito 8 signálmi!

Tieto signály nikdy neprehliadajte. Môže vám to zachrániť život!

Čím skôr človek zistí, že niečo v jeho tele nie je v poriadku, tým skôr dokáže zabrániť ďalším problémom. Málokto však vie, že ani obávaný infarkt neprichádza tak náhle, ako sa zdá. Telo naň dokáže upozorniť už mesiac pred tým, ako nastane. Niekedy aj skôr.

8 zásadných signálov tela

Portál Bright Side zostavil zoznam 8 kľúčových signálov, ktoré vám telo vysiela, keď je vaše srdce v ohrození.

1. Únava

Jedným z hlavných príznakov, ktoré naznačujú hroziaci infarkt, je nezvyčajná únava. Častejšie ide pritom najm o ženy, ktoré tento problém pociťujú. Nejde však o únavu po skutočnej fyzickej námahe. Ide skôr o to, ak vás zrazu dokážu extrémne unaviť jednoduché činnosti, ktoré ste predtým zvládali bez problémov, napríklad sprchovanie sa alebo ustieľanie postele.

2. Bolesť brucha

Silné bolesti brucha, pocity nafúknutia alebo bolesti v žalúdku nie sú ničím nezvyčajným. Ak sa však začnú objavovať ako epizódy seriálu a pravidelne sa na nejaké krátke časové obdobie vracajú, je čas zbystriť pozornosť.

[avizo=http://www.dobrenoviny.sk/c/103922/toyota-vyvija-unikatnu-technologiu-ktora-zastavi-auto-ak-vam-hrozi-infarkt|Toyota vyvíja unikátnu technológiu, ktorá zastaví auto, ak vám hrozí infarkt]

...

3. Vypadávanie vlasov

Trápi množstvo mužov, najmä po 50-tke, a rednutie vlasov môžu pociťovať aj ženy. Tento samotný fakt ešte neznamená, že ste adeptom na infarkt. Strata vlasov sa však považuje za jeden z indikátorov toho, že riziko srdcovo-cievnych ochorení u vás je.

4. Nadmerné potenie

Neobvyklé, ako aj nadmerné potenie, tiež varuje pred možným infarktom. Príznaky sú v tomto prípade podobné chrípke. Spotíte sa, aj keď vám nemá prečo byť také teplo, a ani sa nenamáhate. Ak sa dokážete príliš spotiť aj v noci, niečo nie je v poriadku.

Ani problémy so spánkom nie sú celkom nevinné.
Ani problémy so spánkom nie sú celkom nevinné. Foto: Pixabay

5. Nespavosť

Ak máte problém zaspať, budíte sa, alebo máte ráno problém s ranným prebúdzaním sa, opäť je tu to nežiaduce riziko, ktorého sa každý obáva.

6. Dýchavičnosť

Pocit, že sa nemôžete dostatočne zhlboka nadýchnuť, pociťujete závraty alebo dýchavičnosť, to všetko sú signály, ktoré sa môžu dostaviť dokonca už pol roka pred infarktom.

7. Nepravidelný srdcový tep

Srdce začne vynechávať údery a dostaví sa arytmia, ktorú môžu sprevádzať aj záchvaty paniky a úzkosti. Nepravidelný tlkot obvykle trvá aj jednu až dve minúty. Ak ani dovtedy nezmizne a cítite závraty, je potrebné neodkladne zavolať lekára!

8. Bolesti v hrudníku

Bolesti v hrudníku rozhodne nie sú bežné a najmä ak sa začnú rozširovať až do ramien, spodnej čeľusti či žalúdka. Toto varovanie je obzvlášť závažné.

Venujte tomu pozornosť

Ani pri týchto symptómoch však netreba hneď podliehať panike. Tieto problémy majú ľudia aj bez toho, aby na nich číhal infarkt. Ak sa však u vás zrazu objavia najmä viaceré z nich bez objektívnej príčiny, mali by ste tomu venovať pozornosť.

To, aké máte predpoklady na infarkt alebo či vaše ťažkosti naozaj súvisia s niečím takýmto vážnym, však najlepšie posúdi jedine lekár. Nikdy preto nezanedbávajte prevenciu, ktorá je stokrát lepšia, ako akýkoľvek liek.

Upozornenie!

Tento článok pojednáva o zdraví. Internet však nie je lekár a hoci sú informácie v tomto článku užitočné, v niektorých prípadoch môžu byť uvedené problémy prejavom tiež iných zdravotných komplikácií, ktoré je nevyhnutné konzultovať so špecializovaným lekárom s potrebným vzdelaním.