Kto má v kvetináči tieto listy, nemusí sa báť nespavosti, vysokého tlaku ani zápalov: Odteraz budem pestovať aj v záhonoch a skleníku!

Medovka je veľmi užitočná bylinka, naše babičky by nám vedeli rozprávať, na čo všetko túto voňavú rastlinku používali.

Moja starká ma napríklad naučila, že na opary niet lepšieho lieku a kedže sama sem-tam opary mám, môžem potvrdiť, že to tak naozaj je. Nie je ale dobrá len na opary, medovka má úžasné vlastnosti, o ktorých sa oplatí vedieť.

мелисса лекарственная польза и вред

Medovku tiež tvoria vitamíny skupiny B, vitamín C, horčík, železo, vápnik, meď a zinok.

Užitočné vlastnosti medovky

Medovka lekárska umožňuje človeku zrelaxovať, zmierňuje mnohé choroby, zlepšuje pamäť a omladzuje telo.

U pacientov so srdcovým ochorením zmierňuje dýchavičnosť, zastavuje tachykardiu, zmierňuje bolesť v oblasti srdca a znižuje krvný tlak.

Upravuje hormóny žien, zmierňuje nepríjemné pocity počas menštruácie. Pri pravidelnom používaní normalizuje cyklus a znižuje výskyt príznakov PMS.

Pomáha vyrovnať sa s úzkosťou a stresom. Spolu s ďalšími prírodnými zložkami je súčasťou takých upokojujúcich liekov ako Novo-Passit a Persen.

Pri nespavosti vám zabezpečí hlboký a dlhý spánok. Na rozdiel od voľno predajných liekov, nespôsobuje po konzumácii pocit únavy.

Zmierňuje príznaky nadúvania a eliminuje koliku.

Má spevňujúci účinok na telo, posilňuje imunitný systém.

Priaznivo pôsobí na mozgoví cievy.

Má tonizujúci účinok.

Normalizuje chuť do jedla.

Má protizápalový účinok.

Pomáha zbaviť sa zlého dychu.

Kúpele a obklady z medovky sú vhodné na reumatizmus, furunkulózu, popáleniny a podliatiny či oplachovanie pri liečbe parodontózy.

Medovka sa dá použiť na boj proti nadmernej hmotnosti, vďaka svojej schopnosti aktivovať metabolické procesy, očistiť organizmus, odstraňovať toxíny.

мелисса лекарственная применение в медицине

Tinktúra z medovky

Väčšina z nás medovku pozná a využíva vo forme upokojujúcich čajov alebo bylinných zmesí, málokto vie, že ešte užitočnejšia je, ak ju zalejte obyčajnou Alpu alebo alkoholom – (voľte silnejší alkohol aspoň 60%, ideálne aj 70%).

Medovková tinktúra má úžasné účinky:

antivírusové a antibakteriálne účinky- perfektná na dezinfekciu rán, štípancov a iných poranení,

– jeden z najlepších liekov proti nafukovaniu a plynatosti – stačí pár kvapiek,

– silný liek na liečbu oparov, stačí si jednoducho niekoľkokrát denne prikladať na opar tyčinku namočenú v tejto tinktúre,

ukľudňuje žalúdočnú, črevnú, srdcovú neurózu,

– lieči poruchy spánku, jej vôňa vám pomôže lepšie spať a mať spánok bez prerušovania,

– hoci má medovka upokojúce účinky, neotupí vašu myseľ, práve naopak, medovka pri učení spôsobí, že sa vám bdue lepšie sústrediť,

– medovka obsahuje cenný eugenol, ktorý chráni mozog pred poškodením,

–  medovková tinktúra podporuje fungovanie pečene a chráni ju pred poškodením toxínmi,

– medovka má vplyv na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi,

– pri miernej úzkosti, nervovej vyčerpanosti, nespavosti aj pri ľahkých depresívnych stavoch

výborná pre každú ženu, pomáha pri bolestiach hlavy, menštruačných bolestiach a menštruačných kŕčoch,

pár kvapiek do kúpeľa a bude mať pocit ako po luxusnom wellnesse.

мелисса лекарственная применение в медицине

Ako si ju vyrobiť?

Je to veľmi jednoduché. Stačí 10 g listov medovky zaliať obyčajnou alpou alebo 70 percentného alkoholu. Medovkové listy a alkohol naplníme do vhodnej, dobre uzatvárateľnej nádoby.

Tinktúru z medovky necháme 1 deň vylúhovať a potom môžeme scediť a používať.

Užívanie: Užíva sa väčšinou 5-10 kvapiek 3x denne doba podľa potreby. Tinktúra sa môže tiež pridať do čaju.

Ďalšie recepty z medovky

Výluh z medovky má vyššiu koncentráciu ako čaj. Na pol litra vriacej vody potrebujete 2 polievkové lyžice sušenej medovky. Lúhujte minimálne 30 minút – nádobu prikryte a zabaľte do uteráka.

Čaj z medovky je najstarším a najobľúbenejším spôsobom na využitie tejto liečivej byliny. Na jar a začiatkom leta postačia 3-4 čerstvé listy na 250 ml vriacej vody. V inom ročnom období sa na rovnaké množstvo vody použije jedna čajová lyžička sušených listov.

V prípade nervových ochorení, stresu a nespavosti sa môže čaj konzumovať každý deň. Ak pridáte medovku do zeleného čaju, tento nápoj vám pomôže rýchlejšie prekonať prechladnutie a zlepšiť imunitu.

Čaj z medovky je tiež určený pre hypertenzných pacientov, ľudí trpiacich cukrovkou, ako aj anémiu a iné ochorenia spojené s poškodením krvného zloženia.

Pomleté a čerstvé listy medovky sú vhodné pri aplikácii obkladov na vredy, vyrážky, akné. Kozmetické masky založené na báze medovkových listov dokážu zlepšiť pleť, vyhladiť jemné vrásky, zbaviť sa vyrážok, hydratovať a tónizovať.

Príjemná citrónová vôňa medovky z nej robí obľúbenú súčasť mnohých kulinárskych pokrmov: pečivo, šaláty, dezerty, originálne omáčky a marinády, nápoje. Je len potrebné si uvedomiť, že príchuť medovky sa pri tepelnom spracovaní ľahko stratí, takže je lepšie, ak ju pridáte krátko pred tým, ako je pokrm hotový.

Kontraindikácie

Medovka sa neodporúča používať v prípade individuálnej intolerancie a nízkom krvnom tlaku. V niektorých prípadoch môže využitie medovky spôsobiť zníženie sexuálnej túžby.

zdroj: takprosto.cc

 

Dnes najobľúbenejšie