Mate na dvore starý peň? Vypestujte si na ňom drahé jedlé huby, je to jednoduché!

Hliva ustricová je huba, na ktorú v prírode narazíme v októbri a novembri, menej často v apríli. Ide teda o hubu pomerne chladnomilnú. Drevokazná huba s radom liečivých účinkov sa ale dá pestovať aj v domácich záhradných podmienkach a zvládne to takmer každý. O účinkoch hlivy bolo napísaného veľa, ale ako sa pestuje?

Potreby pre pestovanie sú pre väčšinu pestovateľov ľahko dostupné. Preto sa hliva teší veľkému záujmu amatérskych pestovateľov. Výnosy hlivy môžu dosiahnuť až tretinu hmotnosti substrátu a výhodou pestovania je, že hlivy netrpia chorobami plodníc.

Extenzívne pestovanie hlivy je veľmi jednoduchým spôsobom pestovania. Výhodou je dlhodobé plodenie, dekoratívnosť húb na záhradke a takmer bezpracná likvidácia pňov listnatých stromov.

Postup pri pestovaní hlivy

Potrebujeme: Čerstvo sťaté, zdravé kmene živých listnatých stromov s priemerom 15-20 cm, prípadne pne týchto stromov. Sadbu hlivy ustricovej, polyetylénové vrece a parafín alebo štepársky vosk alebo vrúbľovaciu pásku.

Ďalej potrebujeme tienisté vlhkejšie miesto na záhrade, nie je vhodné priame slnko. Kmene narežeme na dĺžku 20-50 cm; kratšie kmene skôr prerastú podhubím, je však nutné ich osadiť do vlhšieho miesta. Ak budeme očkovať zárezy alebo otvory, odporúčame dĺžku kmeňa okolo 50 cm a rýchlosť prerastania môžeme ovplyvniť vzdialenosťou otvorov alebo zárezov. Používame kmene s kôrou.

Očkujeme sadbu

Sadbou sa očkuje na rezných plochách klátov, prípadne do zárezov, kedy kmeň narežeme motorovou pílou do jednej tretiny a striedavo z jednej a druhej strany kmeňa, alebo do otvorov s priemerom 12-15 mm vyvŕtaných po obvode kmeňa. Po naočkovaní otvory pokvapkáme parafínom alebo štepárskym voskom, zárezy prekryjeme vrúbľovacou páskou tak, aby sadba nevysychala. Naočkované kmene potom ukladáme do polyetylénových vriec, ktoré hore zaviažeme cez valček z vaty špagátom.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak očkujeme na rezných plochách, dáme na dno vreca čistú doštičku, na ňu nasypeme sadbu a na ňu reznou plochou postavíme kmeň. Pokiaľ sú kmene dlhšie, dáme na hornú reznú plochu zase sadbu a prekryjeme opäť doštičkou, ktorú pritlčieme ku kmeňu klincom. Pne očkujeme do otvorov vyvŕtaných po obvode. Do otvorov natlačíme sadbu a otvor zatrieme štepárskym voskom alebo pokvapkáme parafínom. Môžeme použiť tiež gumovú zátku. Na hornú reznú plochu nasypeme sadbu, prekryjeme doskou a pribijeme klincom. Peň potom prekryjeme fóliou proti vysychaniu.

Do tieňa alebo do zeme

Naočkované kmene uložíme vo vreciach na miesto, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C. Pokiaľ kultúru zakladáme v teplom období roka, môžeme vrecia uložiť na tienisté miesto vonku. Ak očkujeme viac kmeňov naraz, môžeme na tienistom mieste vonku urobiť z kmeňov val, obaliť fóliou a nechať prerastať pohromade.

Ďalšou možnosťou je nechať prerastať kmene v hlbokej jame v zemi. Na dno položíme fóliu, na ktorú nasypeme sadbu; tu potom staviame kmene rovnakým spôsobom ako do vriec. Jamu zakryjeme doskami alebo tyčovinou a fóliou. Takto zakladať kultúru hlivy možno v teplej polovici roka. Doba prerastania je 2-4 mesiace podľa vzdialenosti očkovacích miest a tvrdosti dreva. Tvrdé drevo prerastá dlhšie.

Vlhká pôda a dostatok vlahy zaistí úrodu húb

Prerastené kmene vyberieme z vriec a osadíme ich von do pôdy na plodenie. Kláty zakopeme do zeme tak, aby 2/3 boli v pôde a 1/3 nad povrchom. Vyberáme tienisté miesto s vlhkejšou pôdou. V mieste však nesmie byť vysoká hladina spodnej vody, pretože podhubie pod vodou v krátkej dobe odumiera. Z prerastených pňov zložíme fóliu. V čase sucha okolie kmeňov či pňov zalievame, pôdu tým udržujeme stále vlhkú.

Takto pripravené kmene plodia na jar a na jeseň, niekedy i po výraznejšom ochladení v lete a pri miernom priebehu zimy aj v zime. Prvý rok býva väčšinou úroda slabšia, najsilnejší je druhý a tretí rok, potom úrodnosť opäť klesá. Mäkké drevo plodí 3 roky, tvrdé drevo 5-6 rokov. Potom môžeme rozložené kmene a pne skompostovať.