Máte doma umývačku riadu? Tieto veci do nej nikdy nevkladajte!

Umývačka riadu je neoceniteľným pomocníkom v našich domácnostiach. Každý, kto tento domáci spotrebič vlastní, by však mal vedieť, že niektoré veci do nej rozhodne nepatria.

Umývačka riadu je neoceniteľným pomocníkom v našich domácnostiach. Každý, kto tento domáci spotrebič vlastní, by však mal vedieť, že niektoré veci do nej rozhodne nepatria. Riskujete nielen ich poškodenie, ale v niektorých prípadoch aj vlastné zdravie.

Drevené dosky na krájanie

Postupne môžu napučať a popraskať. Ak ide o lepené kúsky dreva, lepidlo vplyvom tepla a vlhkosti rýchlo povolí a výrobok sa rozpadne.

Krištáľ

Ak máte v domácnosti krištáľový riad, radšej ho vždy umyte v rukách. V umývačke sa totiž ľahko zakalí – získa mliečny povlak. Zvlášť citlivé sú gravírované a brúsené sklá, ktoré sa v umývačke môžu poškodiť.

Pozor na plast

Ak dávate do umývačky plastové dózy, vždy ich vkladajte do koša na poháre. Dózy sa môžu v umývačke poohýbať a dokonca aj roztrhnúť. Okrem toho však pri nich hrozí iný – závažnejší problém. Zažltnuté dózy uvoľňujú škodlivé zmäkčovače a preto by ste sa ich mali čo najskôr zbaviť.

Kuchynské nože

Kuchynské nože do umývačky rozhodne nepatria. Je to totiž najjednoduchší spôsob ako ich zatupiť.

Ručne maľovaný riad

1c865745796da93938e12990324772bba7f43ac3

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak nie sú dekorácie na riade glazúrované, do umývačky ich nevhladajte. Dekorácie vyblednú, alebo sa ich kúsky odlepia od povrchu riadu.

Strieborný riad

V umývačke sa postriebrená vrstva ľahko zošúcha. Ak však takýto riad predsa len chcete čistiť v umývačke, je to možné s prostriedkami, výhradne určenými na takýto riad.

Železné riady

Ak chcete zabrániť rýchlemu zhrdzaveniu železného riadu, mal by mať čo najkratší kontakt s prostriedkami na umývanie. Preto je lepšou voľbou umyť ho v rukách a hneď usušiť, ako vložiť do umývačky.

zdroj: thekitchen