Máte doma tieto rastliny? Môžu vám krásne kvitnúť celú zimu, poradíme ako na to!

Zimné mesiace vám môžu doma spríjemniť krásne zakvitnuté izbové rastliny, ktorým prospievajú nižšie teploty a kratšie dni. Aby ste však mali istotu, že skutočne zakvitnú, možno im budete musieť trošku pomôcť.

Kalanchoe

kalanchoe-blossfeldiana

Táto rastlinka s jemnými kvetmi je ako stvorená pre kvitnutie v chladných mesiacoch. Pravidelne ju zalievajte, avšak dávajte pozor, aby nikdy nestála vo vode. Na jeseň začnite 1x za tri týždne pridávať hnojivo na kvitnúce rastliny. Keď začne kvitnúť, vždy odstráňte súkvetia, ktoré už odkvitli, aby sa rastlina zbytočne nevysilovala a vyhnala nové púčiky.

Azalka

indische-azalee

Najlepšie sa azalkám darí pri teplote najviac 16 stupňov Celzia na svetlejšom stanovisku v byte. Ak chcete podporiť kvitnutie azalky, zalievajte ju odvápnenou odstátou vodou. Rosením rastlinke vôbec neprospejete, práve naopak, opadajú jej púčiky.

Orchidea

200-pcs-purple-butterfly-font-b-orchid-b-font-font-b-flower-b-font-seeds-potted

...

Orchidea vám môže kvitnúť pokojne aj celú zimu. Pred obdobím kvitnutia nezabúdajte na zatieňovanie a dostatočnú vlhkosť ovzdušia. Keď vyženie púčiky, doprajte jej viacej svetla (prestaňte so zatieňovaním). Rozhodne orchideu neprekladajte z miesta na miesto. Viac cenných informácií nájdete TU.

Kamélia

450-87516527-camellia-flower

Pre rastlinku zvoľte najchladnejšiu miestnosť v byte. Najideálnejšia teplota vyhnanie púčikov. Ak rastlinke padajú púčiky znamená to, že jej je príliš teplo. Rastlinku nepremiestňujte a nemá rada ani otáčanie.

Begónia

6265778aed70a4a85f163dcec59551c4

Rovnako ako azalka nemá rada rosenie. Pravidelne ju zalievajte a doprajte jej dostatok svetla (nie však priameho).

Vianočný kaktus -Šlumbergera

a92524bc58f73834e267b00274983394

Na rozdiel od predchádzajúcich rastlín potrebuje teplejšie miesto v byte, nevyhovujú mu nižšie teploty. Rovnako potrebuje svetlo a minimum vlahy. Keď však vyženie púčiky intenzitu zavlažovania je potrebné mierne (skutočne len veľmi mierne) zvýšiť.

Streptokarp

7bcc7789ed7e5aa839813dd3550cc913

Hoci nepatrí k najčastejšie pestovaným rastlinám v slovenských domácnostiach, je to veľmi vďačná rastlinka. Nevyžaduje náročnú starostlivosť a môže kvitnúť celú zimu. Na jeseň je potrebné prihnojovať každých 14 dní, aby ste rastlinke pomohli rozkvitnúť. Vyhovujú im teplejšie, svetlé stanovištia v byte. Odkvitnuté súkvetia odstráňte. Najideálnejšie miesto pre jej pestovanie je parapet v kuchyni.