Máte doma mole? Triky, ako sa ich zbaviť a zabrániť ich návratu!

Ako vyhnať mole z nášho domova. Vyskúšajte tieto overené triky!

Potravinové mole sú nechcenými podnájomníkmi v našich domovoch. Tieto živočíchy sa zdržiavajú na miestach, na ktorých majú prístup k potravinám, najčastejšie v komorách, regáloch, potravinových skriniach alebo kuchynskej linke. Dokážu spoľahlivo zlikvidovať zásoby potravín tým, že do nich nakladú svoje vajíčka.

Mole sa ľahko dostanú do otvorených potravín a nepohrdnú ničím od múky, strukovín, cestovín, ovsených vločiek, ryže, čokolády, až po mak či iné potraviny. Otvorený obal, či rozsypané zvyšky sú pre ne pozvánkou, aby vstúpili do našich domovov. Veľmi často si ich tiež prinesieme domov ako suvenír spolu s inými potravinami z obchodu. Bohužiaľ, zbaviť sa ich už ani zďaleka nie je také jednoduché.

Hoci je potravinová moľa naoko krehkým malým motýlikom, v skutočnosti je veľmi odolná, rýchlo sa rozmnožuje a v prípade ohrozenia sa dokáže účinne ukryť a maskovať.

Ako zistíte, že ich máte doma?

Na miestach, kde skladujte potraviny nachádzate lepkavé pavučiny a dokonca ich nachádzate aj vo vnútri potravín. Po čase môžete pozorovať v potravinách larvy, ktoré pri varení vyplávajú rýchlo na povrch. Mola potravinová má podlhovasté krídla so škvrnkami a je dvakrát tak veľká ako jej kolegyňa moľa šatníková.

Zárodky tohto živočícha nespozorujeme voľným okom a preto nemáme ako zistiť, že je v múke či ryži, ktorú sme si priniesli z obchodu.

Čo na ne funguje?

Naše staré mamy si s moľami vedeli poradiť po svojom, tu sú triky, ktoré v boji proti nim používali:

...

Cédrové drevo

Rovnako ako prípade iných škodcov, aj mole majú alergiu na vôňu cédrového dreva. Stačí kúsok cédru a budú brať nohy (teda krídla) na plecia.

Jablčný ocot

Mole milujú vôňu octu, ktorá ich priťahuje ako magnet. Vložte misku s jablčným octom do komory, alebo skriniek, v ktorých skladujete potraviny. Mole sa v octe utopia.

Sušená kôra z citrusov

Mandarinky, pomaranče, citrón alebo limetka. Ak ich máte doma, kôru rozhodne nevyhadzujte ale nechajte ju vysušiť a vložte na známe teritória, na ktorých sa mole vyskytujú.

Okoreňte im život

Niektoré druhy korenia dokážu mole vyhnať z blízkosti potravín. Pomáha škorica, klinček, celé korenie a osožný je aj bobkový list. Dajte tieto koreniny priamo do dóz, v ktorých skladujete potraviny a niekoľko kusov rozmiestite po priestore.

Okrem korenia pomôžu aj aromatické byliny akými je napríklad levanduľa či tymián. Mole neznášajú prenikavú vôňu byliniek.

Nastavte im pascu

Mole milujú aj pivo a ak ho necháte v priestore, určite povyliezajú zo svojich úkrytov. Dajte na pohár piva obväz a previažte ho gumičkou. Moliam tak pripravíte pascu do ktorej sa síce ľahko dostanú, avšak cestu na slobodu už nenájdu.

Rovnako ako pivo, je dobrou voľbou aj chmeľ. Ten pôsobí ako prevencia proti moliam. Vrecúško s chmeľom zaveste do police alebo ho jednoducho dajte do blízkosti potravín.

Tabak

Vrecko s tabakom umiestnite tam, kde sa mole zvyknú objavovať. Jeho vôňa ich vyženie.

Suché víno

To priťahuje tieto potvory rovnako, ako ocot. Keď budete mať oslavu, vložte fľašu s trochou vína na dne do potravinovej komory, alebo na miesta, kde ste mole videli. Mole sa vo víne utopia rovnako ak v octe.

Prevencia proti návratu:

Keď potraviny otvoríte, neskladujte ich v pôvodných vreckách, ale hneď presypte do uzatvárateľných dóz, alebo sklenených pohárov.

Udržiavajte čistotu a dávajte pozor na zvyšky potravín.

Potraviny po záruke ihneď vyhoďte.

Ak objavíte larvy v potravinách, okamžite ich vyhodte (nesnažte sa vybrať ich a potraviny zachrániť, nikdy sa vám to nepodarí úplne).

Nerobte si zbytočne veľké zásoby potravín.

Dostatočne vetrajte – mole neznášajú prievan.