Máte len 1 minútu: Toto musíte urobiť, aby ste prežili v potápajúcom sa vozidle!

Každý rok sa desiatky ľudí ocitnú v smrteľnej pasci – v aute, ktoré sa uviazne pod hladinou vody. Ukázalo sa, že medzi životom a smrťou sa nachádza jediná minúta času a rozhodnutia, ktoré počas nej urobíme, rozhodnú o našom živote.

Každý rok sa desiatky ľudí ocitnú v smrteľnej pasci – v aute, ktoré sa uviazne pod hladinou vody. Ukázalo sa, že medzi životom a smrťou sa nachádza jediná minúta času a rozhodnutia, ktoré počas nej urobíme, rozhodnú o našom živote.

Zapamätajte si jednoduché kroky, ktoré je potrebné v situácií núdze vykonať, aby ste sa dostali von. Z auta je možné dostať sa bez následkov, samozrejme ak viete, ako máte postupovať.

Nikdy nesiahajte po mobile. Akákoľvek pomoc, ktorú chcete zalarmovať nemusí prísť včas. Musíte sa spoliehať len sami na seba.

Nikdy sa nesnažte rozbiť čelné sklo, kvôli bezpečnosti je pevnejšie ako bočné sklá.

1 minúta času

V momente, kedy si uvedomíte, že auto je vo vode (po náraze na vodnú hladinu) máte približne 1 minútu času, kým sa celkom stratí pod hladinou. Prvá vec, ktorú musíte urobiť je odopnúť pás sebe a potom pomôcť ostatným osobám vo vozidle.

Čo najskôr otvorte okno – otvoríte ho skôr ako dvere, ktoré sa vplyvom tlaku vody pevne zatvoria.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak je okno zaseknuté, vezmite opierku na sedadle a pomocou tyčiek, ktoré z nej vyčnievajú, ho rozbite (vždy je dobré nosiť v aute bezpečnostné vybavenie na prerezanie pásu a rozbitie skla, ak ho nemáte, pomôže aj opierka).

Ak zlyhajú aj tieto opatrenia, stále máte možnosť dostať sa von, musíte však počať, kým sa vozidlo celkom ponorí a tlak vody vo vnútri sa vyrovná (počas tohoto času je dôležité nepanikáriť a nekričať, nebudete mať možnosť dostatočne sa nadýchnuť). Keď bude tlak vyrovnaný, dvere bude možné opäť otvoriť.

Ak je auto hore nohami, je tma, alebo je voda mútna a vy stratíte orientáciu vypustite z úst trochu vzduchu, aby ste podľa bubliniek vedeli, ktorým smerom plávať.

Základným pravidlom, ktoré by ste si mali zapamätať je – čím viac paniky, tým menšia šanca, že sa dostanete von. V extrémnej situácií vás zachráni jedine čistá myseľ a logické uvažovanie. Na záver si zopakujme 4 základné kroky:

Odopnúť pás najskôr sebe potom pomôcť ostatným

Otvoriť okno – alebo rozbiť opierkou (vždy bočné okno)

Vyplávajte nad hladinu (orientácia pomocou vzduchových bubliniek)

Video: