Masť na priedušky a škaredý kašeľ

Poznáte kubánske oregáno, alebo mexický eukalyptus? My sme túto rastlinu mali doma len ako vždyzelenú okrasnú izbovku. Kdesi som sa dočítala, že jej lístky sú absolútne najsilnejší liek na nádchu a prechladnutie. Skúsila som. Pár lístkov so rozložila na radiátor, a niekoľko som si dala priamo vedľa postele. Výsledok? Celú noc som spala bez budenia na plný nos a ráno som cítila, že moja nádcha sa výrazne zlepšila. Odporúčam.

Janka

Možno vám bude bližší názov nádchovník, alebo česky rýmovník. Ide o nenápadnú rastlinu podobnú mäte pieprnej a mnohí ľudia ju pre jej nenáročnú starstolivosť a vždyzelené listy majú v obývačke ako obľúbenú ozbovú rastlinu. Rastlina s latinským názvom Plectranthus amboinicus však dokáže omnoho viacej, ako si myslíte. V skutočnosti vaše dýchacie cesty lieči už len tým, že ju máte doma. My vám však poradíme perfektné tipy, ako jej silu znásobiť. Naučte sa ako na to a na kvapky do nosa či sirupy proti kašľu môžete na celú sezónu zabudnúť.

Liečivá masť na hrudník pri zápale priedušiek

Ja rýmovník používam ako masť, je fantastická na hojenie drobných rán, na kŕčové žily, odreniny a keď sa mi zle dýcha, natieram si ju pod nos a inhalujem. Tiež je po miernom zahriat vynikajúca na choré priedušky, ako liečivý obklad. Mám skúsenosť, že výrazne zlepšuje zápal aj kašeľ. 

Jej výroba je veĺmi jednoduchá, stačí vám len obyčajná bravčová masť a listy rýmovníka. Určite skúste, je to

Budete potrebovať:

20-30 stredných lístkov rýmovníku

200 g tuku (najlepšia je masť alebo kokosový tuk)

Postup:

Tuk rozohrejte a pridajte doň čerstvo natrhané lístky rýmovníku (nádchovníku). Udržujte stálu teplotu a nechajte asi dve hodiny lúhovať. Občas premiešajte. Potom odstavte, nechajte vychladnúť a na dvadsaťštyri hodín uložte do chladničky. Druhý deň znova rozohrejte a postup zopakujte. Nechajte vychladnúť a ešte vlažné preceďte a masť zlejte do pripravených nádobiek či pohárov. Skladujte v chlade. Používajte na premazávanie hrudníka pri ťažkostiach s prieduškami a na masáže chodidiel pri nachladnutí. Masť je tiež vhodná na premazávanie vysušenej kože, pri ľahkých popáleninách alebo kožných zraneniach.

Čo rastlina ešte dokáže?

  • Uvoľňuje dýchacie cesty – pri príznakoch chrípky a prechladnutia požmoľte pár lístkov v ruke a inhalujte.
  • Eliminuje baktérie a vírusy v miestnosti, v ktorej sa nachádza.
  • Pomáha lepšie spať, zlepšuje celkovú kvalitu ovzdušia.
  • Perfektný prírodný liek proti alergiám.
  • Dokáže perfektne nahradiť kvapky do nosa a sirupy proti kašľu – nemá vedľajšie účinky.
  • Prírodný repelent proti muchám a komárom.
  • Perfektne ochutí jedlá a nápoje – výborný na čaj.
  • Odvar z tejto rastliny sa používa na liečbu poranení kože, kožných infekciách, popálenín a pri rýchlejšom hojení jaziev. Blahodárne pôsobí aj na zmiernenie príznakov reumy.

Ako ju ešte môžete využiť?

 

Na kúrenie a dýchanie

Liečivé silice môžete ako prvú pomoc inhalovať, a to tak, že budete vdychovať vôňu listu, ktorý môžete mať neustále pri ruke vo vrecku alebo ktorý si môžete napríklad položiť vedľa hlavy na vankúš. Niekoľko lístkov môžete tiež hodiť do nádoby s vodou a nechať ich odparovať na kúrení. Bude sa vám omnoho lepšie spať.

Čaj

Pripraviť si z tejto rastliny je to najjednoduchšie, čo s ňou môžete urobiť. Stačí len listy zaliať vodou teplou okolo 80 stupňov Celzia a nechať päť minút lúhovať. Potom čaj vypite.

Liečivý sirup z rýmovníku na dva spôsoby

Ja uprednostňujem verziu za studena

Potrebujeme:

Uzatvárateľnú sklenenú nádobu

Aspoň 50 väčších lístkov rýmovníka – čím viac, tým lepšie

Cukor krupicu (podľa veľkosti pohára a množstvo listov cca 759 g až 1 kg)

Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti

citrónovú šťavu

Postup:

Lístky zľahka opláchneme v studenej vode a pokrájame na polovičky, tak dopomôžeme k tomu, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč (podľa chuti) dôkladne vyumývame aj so šupkou nakrájame na plátky. Potom už je to veľmi jednoduché, do čistého pohára striedavo vrstvíme lístky, cukor, citrónovú šťavu a citrusy až kým nádoba nie je celkom plná. Len zavrieme a necháme stáť za oknom.

Počas niekoľkých týždňov by ste mali pozorovať, že sa cukor rozpúšťa, podľa potreby prípadne môžete zľahka premiešať a zase utlačiť. Obsah pohára pravidelne kontrolujeme, dávame pozor, aby sa na povrchu nezačala tvoriť pleseň. Keď je obsah nádoby  kompletne tekutý, scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchovávame v komore. Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľniť dutiny, je neuveriteľne silný pri zápaloch hrdla, priedušiek a ďalších jesenných a zimných neduhoch.Dávam lyžičku 3 x denne. Pridávam aj do čajíka, jogurtu, ovsených vločiek. Deťom veľmi chutí! :-)

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie