9 rôznych typov bolesti brucha: Táto jednoduchá pomôcka dokáže odhaliť, čo sa vám snaží povedať vaše telo!

Ak pociťujete bolesti brucha v ktorejkoľvek oblasti dlhšie ako 2 týždne, návštevu lekára neodkladajte.

Trápi vás bolesť brucha? Nepríjemné prejavy tela vám oznamujú, že niečo nie je v poriadku. Mierne bolesti môžete pociťovať napríklad po ťažkom jedle alebo v čase, keď vaše telo trápite nevhodnou diétou. Žiadnu bolesť však netreba podceňovať. Ak chcete bolesti porozumieť, môže vám pri tom pomôcť jednoduchá mapa, ktorá oblasť brucha rozdeľuje na 9 oblastí – každá z nich môže predstavovať iný potenciálny problém.

Je však nutné dodať, že ide len o pomôcku, nie nástroj zaručenej diagnózy, tú určí váš lekár!

Ak pociťujete bolesti brucha v ktorejkoľvek oblasti dlhšie ako 2 týždne, návštevu lekára neodkladajte. Z triviálneho problému sa poľahky môže stať problém vážny. Lekára urýchlene vyhľadajte pri zvracaní, nadúvaní či v prípade, že vaša stolica obsahuje krv. Medzi menej závažné problémy patrí zápcha, intolerancia na potraviny, gastritída či žalúdočné vírusy.

Pomôcka na určenie bolestí brucha – nikdy neignorujte opakujúce sa, pretrvávajúce a zhoršujúce sa bolesti!

1. Bolesť na ľavom boku

Môže signalizovať infekciu obličiek, alebo obličkové kamene. Ak sa pridruží bolestivé močenie, je potrebné okamžite vyhľadať lekára. Bolesť v tomto mieste môže znamenať aj problémy s chrbticou. Ak bolesť pretrváva, opakuje sa alebo sa stupňuje či sa pridávajú iné príznaky (už spomínané bolestivé močenie), neváhajte vyhľadať lekára.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

2. Bolesť v strednej časti brucha

Silné bolesti tesne nad pupkom (alebo v okolí pupka) môžu byť signálom zápalu slepého čreva. Keď sa nakloníte doprava a máte pocit, že bolesť zosilnela, čo najskôr vyhľadajte lekára, tiež je zlým znamením, ak sa pridruží zvracanie či hnačka. Tiež môže signalizovať problémy s pankreasom.

 

3. Bolesť na pravom boku

V tomto prípade tiež môže ísť o viacero príčin:

– príčinou bolesti chrbtica, alebo jednostranné preťaženie svalstva (napríklad pri nesprávnom cvičení)

– bolesť je spôsobená infekciou obličiek alebo močových ciest

– zápcha

– ak bolesť pretrváva, stupňuje sa môže ísť o zápal slepého čreva

4. Bolesť vľavo dole

Väčšinou sa jedná o črevné ťažkosti. Tieto bolesti sú bežné aj u žien pred alebo počas menštruácie. Ak sa bolesti stupňujú, pretrvávajú alebo sa pridružujú ďalšie symptómy, vyhľadajte lekára.

5. Bolesť v spodnej časti brucha

Bolesť v oblasti pod pupkom môže znamenať infekciu močových ciest, gynekologické ťažkosti a v závažných prípadoch až zápal čriev. pre niektoré ženy sú bolesti v tejto oblasti typické v období menštruácie.

6. Bolesť vpravo dole

Príčina môže byť v tomto prípade banálna – nadmerná fyzická záťaž. Rovnako môže ísť o menštruačné bolesti. Ak sa bolesť vracia a je čím ďalej intenzívnejšia, je potrebné vyhľadať lekára (môže ísť o zápal slepého čreva).

7. Bolesť vľavo hore

Táto bolesť môže signalizovať žalúdočné ťažkosti (napríklad po konzumácií ťažkého jedla), ale aj vredy, alebo problémy s pankreasom.

Ak je bolesť silná a náš stav sa rýchlo zhoršuje, môže sa jednať aj o žlčové kamene.

8. Bolesť v strede tesne pod hrudníkom

Najčastejšou príčinou je reflux, ale môže sa tiež jednať aj o vredy a bolesti spôsobené ťažkým jedlom.

 

9. Bolesť vpravo hore

Môže sa jednať o nadbytok žalúdočnej kyseliny, vredy či problém s trávením.