Mandarínku by ste mali mať doma nielen pre jej plody: Toto je dôvod, prečo je v interiéri nenahraditeľná!

Mandarínku sa oplatí mať v byte. A zďaleka nie len kvôli chutným plodom, dokáže omnoho viac!

Sezóna mandaríniek je v plnom prúde a ak patríte k fanúšikom tohto exotického ovocia, určite si práve v týchto týždňoch užívate naplno vynikajúcu chuť kyselkavých mandaríniek. Myslíte si, že pestovať túto rastlinu doma je v našej klíme nemožné? Práve naopak, je to jednoduchšie, ako sa zdá!

Mandarínka do každej domácnosti!

Mandarínku sa však neoplatí pestovať len pre jej plody, ktoré mimochodom majú omnoho výraznejšiu chuť a vôňu, keď si sami dopestujete. Tým najvýznamnejších dôvodom je fakt, že mandaríkovník (Citrus reticulata), predovšetkým kvety a listy vylučujú silice, ktoré permanentne osviežujú a čistia vzduch vo vašom byte.

mandarin-flowers

Fungujú dokonca lepšie, ako akýkoľvek osviežovač vzduchu a preukázateľný je aj ich pozitívny vplyv na dýchacie cesty, prevencia migrén a tenzných bolestí hlavy. Aróma mandarínkovníka má tiež relaxačné a uvoľňujúce účinky. Obzvlášť výrazná je vôňa bielych kvetov, ktoré sa objavujú raz za pol roka a na rastline vydržia až 3 týždne. Okrem toho je mandarínka veľmi atraktívna a vďaka sýtozeleným listom je veľmi vyhľadávaná ako krásna izbová rastlina, ktorá osvieži a spestrí každý interiér.

Mandarínkové silice pôsobia ako prírodná prevencia proti pavúkom, komárom, hmyzu a hlodavcom. Tie sa výraznej aróme tejto rastliny vyhýbajú oblúkom.

0_calamondin_10_

Ako mandarínku pestovať

Mandarínku môžete vypestovať zo semienok, odrezkov ale najúspešnejšie je zakúpenie mladého stromčeka, ktorý je bežne dostupný v špecializovaných predajniach, ale napríklad aj v supermaketoch. Najlepšia odroda na pestovanie je Klementínka, ktorá je odolná a prispôsobená naším podmienkam. Najideálnejšie je zadovážiť si mladý stromček, dobré skúsenosti majú však pestovatelia aj s odrezkom od niekoho, kto rastlinku už v domácich podmienkach pestuje. Klementínka má tiež najsladšie plody a ľahko sa šúpe.

Ako pestovať zo semienka?

Pestovanie zo semienok je síce zdĺhavé, no môže sa vám vydariť. Najlepšie je klíčenie semienok urýchliť tak, že ich cez noc namočíte do vody a na druhý deň jednoducho vtlačíte do substrátu približne 1 cm pod povrch. Keď rastlinka narastie do výšky približne 15 cm, presadíme ju do väčšieho črepníka.

56fabd62551aa_crop

Mandarínka potrebuje vzdušný substrát bohatý na živiny, v záhradkárstve môžno kúpiť špeciálny substrást aj hnojivo na citrusy. Najideálnejšie stanovisko v byte je s dostatkom svetla, bez prievanu a nie blízko radiátora (sálavé teplo rastline neprospieva). Mandarínka dobre znáša izbovú teplotu v byte a v zime vydrží pokles teploty až na 0 stupňov. Počas neskorej jari a v lete ju môžete vyložiť na terasu či balkón, počas najteplejších dní ju však chráňte pred príliš ostrým slnkom a vysokými teplotami (teplota nad 38 stupňov je pre mandarínku veľmi nebezpečná).

Čo sa týka zálievky, mandarínka má rada vyššiu vlhkosť vzduchu, ak ju pestujete v interiéri, umiestnite do jej blízkosti nádobu s vodou, alebo pravidelne rozprašujte v jej blízkosti vodu. Zálievka musí byť pravidelná, avšak mandarínka nesmie stáť vo vode. Úlohou zálievky je zabezpečiť, aby bol koreňový bal neustále vlhký – nie však preliaty.

56fabd61eff14_crop

Mandarínka kvitne dva krát do roka a keď vyženie plody po prvom kvitnutí, trvá približne pol roka, kým dozrejú. Počet plodov závisí od veľkosti rastliny a počtu listov – platí zlaté pravidlo, že na 30 listov pripadá jeden plod.

Rastlinku je potrebné pravidelne prerezávať, aby koruna ostala vzdušná. Pri prerezávaní skracujeme dlhé výhonky o jednu tretinu a krátke výhonky ponechávame tak, ako sú.

Dnes najobľúbenejšie