Trik tejto mamičky valcuje internet: Stačí 10-minút a vyčistí to aj veľmi špinavú sedačku, rozdiel je ohromný!

Istá mamička prednedávnom zdieľala na sociálnej sieti svoj nápad, s ktorým vyčistila starú sedačku, ktorú mala rodina uloženú v suteréne domu a už roky sa nečistila. Jej tip si okamžite získal obrovskú popularitu. Ženy, ktoré túto metódu taktiež vyskúšali, si ju nevedia vynachváliť. Veríme, že poslúži aj vám.

Istá mamička prednedávnom zdieľala na sociálnej sieti svoj nápad, s ktorým vyčistila starú sedačku, ktorú mala rodina uloženú v suteréne domu a už roky sa nečistila. Jej tip si okamžite získal obrovskú popularitu. Ženy, ktoré túto metódu taktiež vyskúšali, si ju nevedia vynachváliť. Veríme, že poslúži aj vám.

„Čistenie starej sedačky sme odkladali roky, ale kedže sme sa rozhodli presunúť ju na rodinnú chalupu, chcela som, aby vyzerala čo najlepšie. Moja mama kedysi použila trik s tabletami na čistenie protézy pri praní a veľmi si to pochvaľovala, vraj, perfektne odstránila škvrny, preto som sa rozhodla vyskúšať ich aj na sedačku. A výsledok? pre mňa doslova zázračný!

Pri veľmi znečistených sedačkách je potrebné postup opakovať. Ak však ide o klasickú údržbu, zaberie vám to len pár minút!

Len pre predstavu, takto vyzerala celá sedačka pred čistením.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako postupovať?

Nachystala som si už spomínané tablety na čistenie protézy – na značke nezáleží, pokojne siahnite aj po tých najlacnejších. Do fľaše s rozprašovačom napustíme teplú vodu a necháme v nej rozpustiť 3 tablety. Potom nastriekame na povrch sedačky a necháme chvíľu pôsobiť (asi 5 minút). Potom znečistenú pohovku žena vyčistila kefou a uterákom (uterák absorboval znečistenú vodu z pohovky). Kedže boli na gauči aj zaschnuté škvrny, postup zopakovala, ale ako uviedla sama, rozdiel bolo vidno hneď, po prvej aplikácií.  Sedačka je úplne čistá vtedy, keď na uteráku nevidíte znečistenú tekutinu.

Ďalšie rady na čistenie gauča, ktoré vám fungujú:

Na oživenie farby odporúčame pretrieť gauč handrou, ktorú namočíte do vody s trochou octu. Zároveň tento roztok vyčistí škvrny a látka získa žiarivejší vzhľad.

Na vlnené poťahy môžete použiť prášok do pečiva, ktorý rozpustíte vo vode. Nehodí sa však na viskózu a bavlnené poťahy.

Na čistenie povrchu zo svetlej kože je vynikajúci  mix octu a ľanového oleja v pomere 1 : 1.

Na fľak od čerstvej krvi rozhodne použite studenú mydlovú vodu. Pri zaschnutých škvrnách môžete aplikovať citrónový roztok, ktorý pripravíte z lyžičky citrónovej šťavy a zo 100 ml vody. Votrite ho bielou handrou do škvrny.

Červené víno: Poliate miesto ihneď posypte soľou. Pohltí vlhkosť a čiastočne aj červenú farbu. Vzápätí použite minerálku, ktorá uvoľní špinu z jednotlivých vláken. Prebytočnú tekutinu odsajte papierovou utierkou.

Silnejší roztok mydla alebo saponátu si zas poradí s mastnými škvrnami na látkovej sedačke.

Káva: Ak je škvrna od kávy čerstvá, môžete ju najskôr posypať soľou a pomaly ju vytrieť roztokom saponátu s vodou.

Fľaky od atramentu alebo pera: Odstráňte pomocou laku na vlasy a dočistite mydlovou vodou.

Jedlá sóda odstráni zápach a dezinfikuje povrch. Stačí ju nasypať na povrch, nechať pôsobiť a potom jednoducho povysávať.