Moja babička mu hovorila „Magľajz“: Tento zázrak za pár centov vám vyčistí steny, zničí pleseň a prádlo vyperie ako nič iné!

Odporúčam úplne každému, je to môj univerzálny pomocník za pár drobných. Babička ho volala magľajz a tak mu u nás prischol tento názov. Vyrobíte ho úplne jednoducho

Ja som roky fičala na chémií z drogérie, ale posledné roky som sa vrátila k starým overeným receptom našich babičiek. Neľutujem, ba práve naopak, je to perfektná vec do celej domácnosti. Keď sme mali pred rokom umývať steny pred maľovaním, tento prostriedok ich tak vybielil, že sme nakoniec ani nemaľovali. Odporúčam úplne každému, je to môj univerzálny pomocník za pár drobných. Babička ho volala magľajz a tak mu u nás prischol tento názov. Vyrobíte ho úplne jednoducho. Za tých pár minút to skutočne stojí!

Potrebujeme (na zásobu, ktorá vydrží mesiace):

1 jadrové mydlo na pranie – nastrúhaného na strúhadle

500 g sódy na pranie

10 litrov vriacej vody (na výrobu pracieho gélu stačí 7 litrov)

Postup:

Nastrúhané mydlo preložíme do vandlíka a zalejeme 2 litrami vriacej vody. Miešame, až kým sa mydlo nerozpustí.  Potom pridáme aj sódu a pokračujeme v miešaní. Miešame, kým nevznikne jednotná zmes bez kryštálikov sódy. Dolejeme zvyšných 8 litrov vriacej vody a necháme celkom vychladnúť, sem-tam premeišame. Ako zmes bude chladnúť, bude aj hustnúť. Skladujem ju v uzatvárateľných sklenených pohároch. Použitie je veľmi široké:

  • Perfektný odmasťovač: pôsobí aj veľmi znečistené a mastné povrchy. Používam namiesto odmasťovačov z obchodu aj namiesto čističov podlahy.
  • Namiesto pracieho prášku. Na jednu praciu dávku dávam asi 200 ml magľajzu. Perfekne vyperie. Zvlášť dobré je na pranie bieleho prania.
  • Na záclony – aj tie zašednuté je výborným liekom kúpeľ s magľajzom.Stačí ak do tekutiny s týmto prostriedkom namočíme záclony. Necháme pár hodín pôsobiť a potom operieme (pridáme ho do práčky).
  • Na umývanie stien, proti plesni – pred maľovaním, aj na pleseň, ktorá sa na stene môže objaviť.

Petra K.

Dnes najobľúbenejšie