Môj MAGICKÝ čistič rúry bez drhnutia: Stačí večer nastriekať a ráno zotrieť utierkou – žiadna mastnota ani pripáleniny!

Okná

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip.

Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu.

Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Na čistenie odmastenie podlahy, proti myšiam a pavúkom v kuchyni

Mnohé gazdinky ho používajú ako univerzálny čistič na všetky povrchy v kuchyni.

Okrem toho, že skvele vyčistí, odoženie z vášho bytu myši, pavúky a ďalších škodcov, ktorí radi pochutia na potravinách v kuchyni.

Dá sa používať na všetko, okrem povrchov z pravého dreva, mramoru a prírodného kameňa.

Stačí, ak pomarančové alebo mandarínkové šupky nabudúce jednoducho zalejte octom a necháte 10 dní až 2 týždne lúhovať na chladnom mieste. 

Potom sceďte a máte pomocníka do domácnosti, akého v obchode určite nekúpite!

Na prírodné drevo a prírodný kameň v kuchyni použite na odmastenie obyčajné jadrové mydlo, ktoré nastrúhate do teplej vody.

Ako odmastiť a dokonale vyčistiť umývadlo (zároveň odstránite prípadný zápach z odtoku)

Potrebujeme:

1 odmerku jedlej sódy

1 odmerku potravinárskej kyseliny citrónovej

(množstvo surovín závisí aj od veľkosti plochy, ktorú budeme čistiť)

Postup:

Povrch drezu navlhčíme handrou namočenou v teplej vode. Následne vlhký drez posypeme kyselinou citrónovo a potom jedlou sódou. Na umývadle sa objaví biela pena. Necháme pôsobiť 10-15 minút pôsobiť.

Následne umývadlo dôkladne umyjeme hubkou a teplou vodou. Po umytí môžeme okamžite vidieť rozdeľ. Umývadlo bude žiariť ako nové. Žiadna mastnota, vodný kameň, usadeniny a predovšetkým žiadne baktérie! :-)

Čistá mriežka z digestora

 

Potrebujeme:

Vriacu vodu

½ šálky jedlej sódy

Postup:

Do väčšieho hrnca (do ktorého sa zmestí filter) nalejeme vodu a privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme sódu a rozmiešame. Zložíme z plameňa a do vriacej vody pohoríme filter. Necháme 15 -20 minút odmočiť.

Potom filter prepláchneme pod tečúcou vodou. Ak je filter znečistený veľmi silným nánosom nečistôt, postup zopakujte, prípadne nechajte máčať dlhšiu dobu.

Sporák čistý v jednom kroku

Potrebujeme:

+ kotúč kuchynského papiera,
+ peroxid vodíka
+ jedlú sódu.

Ako na to?

Naplňte pol šálky jedlou sódou a pridajte peroxid vodíka (3%).

Pridajte tak, aby ste vytvorili konzistenciu pasty. Naneste na škvrny a na znečistený povrch a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite kuchynským obrúskom – spolu s pastou vezmete aj škvrnu.

Pasta je výborná aj na čistenie vnútra rúry. Všetko máte čisté jedným ťahom a bez námahy.

Ak na sporák vykypelo mlieko, posypte ho soľou a prikryte ho navlhčenou papierovou utierkou. Zápach sa nebude šíriť po miestnosti a o ľahko vyčistíte aj veľmi  znečistený povrch.

Toto vytiahne mastnotu z kuchynskej linky

Potrebujeme:

1 diel rastlinného oleja

2 diely jedlej sódy

Postup:

Obe ingrediencie jednoducho zmiešame – mala by nám vzniknúť konzistencia pasty. Pastu nanesieme handričkou na znečistený povrch. Na zárezy a škáry môžeme použiť starú zubnú kefku. Hmota do seba absorbuje všetky nečistoty a mastnotu. Vám už ostáva len tešiť sa z perfektne čistej linky.

 

Kachličky na stene kuchynskej linky

 

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Na odstránenie mastných škvŕn zo steny (stena musí byť vodou umývateľná)

Potrebujeme:

1 diel bieleho octu

4 diely vody

Postup:

Suroviny zmiešame, roztok nanesieme na stenu a opatrne zotrieme handričkou.

Mastný povrch digestora

Potrebujeme:

jedlú sódu

Vodu

Postup:

Zo sódy a vody vytvoríme konzistenciu pasty. Pastu nanesieme na mastný povrch a vyčistíme hubkou. Pretrieme čistou navlhčenou handričkou.

Varešky a drevený riad

 

Do lavóra alebo umývadla nalejte vodu, pridajte ocot a nechajte v tomto kúpeli namočené 2-3 hodiny. Drevený riad bude ako nový. Túto procedúru je pre životnosť dreveného riadu dobré opakovať raz za mesiac.

Rúra

 

Ak máte pripálené zvyšky vo vnúti rúry, je dobré dať na spodok misku s vodou a pár lyžičkami sódy, octu, alebo pár kvapkami citrónovej šťavy a nechať zahriať, aby usadeniny zmäkli.

 

V momente sa zbavíte zápachu

 

Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Čisté panvice

 

Hliníkové panvice budú opäť žiariť, ak v nich povaríte vodu spolu so zemiakovými alebo jablkovými šupkami. Skvelé výsledky dosiahnete aj s rebarborou alebo obyčajným octom.

 

Smaltované panvice môžu časom stmavnúť a ak sa navyše na dne prichytia zvyšky jedla, vyčistiť takýto riad nie ej vôbec jednoduché. Na čistenie použite 1 lyžičku jedlej sódy zmiešanú s akýkoľvek prostriedkom na umývanie riadu. Vytvorte zmes konzistencie pasty a vyčistte s ňou nádobu. Potom stačí dôkladne opláchnuť čistou vodou. Aby ste zabránili hnednutiu smaltovaného riadu, prevarte v ňom aspoň raz za mesiac roztok vody a octu.

Chladnička bez zápachu

 

Ak chcete vnútro chladničky dokonale vyčistiť a zbaviť ho zápachu, najlepším riešením je opäť staviť na jedlú sódu. Zmiešajte 4 lyžice sódy s 1 litrom vody, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte do vnútra chladničky. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho zotrite. Chladnička bude hygienicky čistá a bez zápachu.

Na pripálené zvyšky

 

Mydlo na pranie je vynikajúce aj na odstránenie pripálených zvyškov. Nechajte ho rozpustiť v malom množstve vody a panvicu jednoducho a ľahko vyčistíte.

Po mastných škvrnách na koberci ani stopy

 

Ak ste nechtiac rozliali na koberec niečo, po čom vnikli nepekné mastné škvrny, stačí, ak nasypete na škvrnu trochu vanilkového pudingu a nechať pôsobiť 20 minút. Potom jednoducho vysajte. Rovnakým spôsobom odmastíte aj kožený nábytok – nechajte však pôsobiť dlhšie aspoň cez noc a na druhý deň pretrite čistou hadričkou.

Žiadne mole ani hmyz v potravinách

 

Ak nechcete, aby sa vám do múky dostal hmyz alebo mole, vložte do nej niekoľko strúčikov neošúpaného cesnaku.

 

Skôr, ako budete brúsiť nôž, vložte ho na niekoľko minút do roztoku vody a soli.

 

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť mlynček na mäso, je jednoducho v ňom zomlieť surový zemiak.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pexels
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie