Má izbovky ako z kvetinárstva a kvitnú ako na baterky: Pestovateľka vám prezradí úplne jednoduchý zlepšovák, vďaka ktorému ich budete mať aj vy!

Kvety ako z kvetinárstva môžete mať po celé roky. A čo je najlepšie, nepotrebujete nič špeciálne!

Každý z nás chce, aby sa jeho izbovým rastlinám darilo a kvitli do krásy čo možno najdlhšie a najčastejšie, ako sa dá.  Veľkým zdrojom skvelých tipov a múdrostí sú skúsení pestovatelia, ktorí dokážu svoje rastlinky prinútiť kvitnúť takmer bez prestávky a to aj bez umelých hnojív a prípravkou z obchodu.. Prinášame vám 9 najlepších zlepšovákov skúsenej pestovateľky, ktoré majú cenu zlata!

Sú na sladké

Takmer všetky kvitnúce izbovky milujú sladké (dokonca aj kvitnúce kaktusy) – samozrejme, nie vo veľkej dávke, avšak trocha cukru v zálievky ich dokáže stimulovať a nabiť energiou. Cukor môžete jednoducho pridávať pred zálievkou – 1/2 lyžičky na črepník s priemerom najmenej 10 cm (jednoducho rozsypeme na pôdu), alebo pripraviť zálievku s cukrom. ½ lyžičky cukru na 250 ml vody. Používame ako simulant 1x za mesiac, v období pred kvitnutím (keď rastlina začína nahadzovať puky).

Podporíte bohaté kvitnutie

Ricínový olej dokáže podporiť kvitnutie orchideí, aj iných kvitnúcich rastlín. Pridávame ho však veľmi opatrne, pretože je veľmi silný a preto aj veľmi účinný. Na 1, 5 l vody pridávame 1 lyžičku oleja a zalievame rastlinu v čase, keď ide nasadiť puky na kvitnutie.

Dajte im popol

Drevený popol obsahuje minerálne soli, draslík, horčík a bór, ktorý vyživuje pôdu izbových ale aj záhradných rastlín. 1 lyžicu popolu zalejte 1 litrom horúcej vody a nechajte týždeň odstáť – raz za čas premiešajte. Zalievajte touto tekutinou 1x za 10 dní.

Kôra z granátov a citrusov

Kôru z nich dajte do misky, zalejte vodou a nechajte odstáť cez noc. Na druhý deň máte výživnú zálievku na svoje rastliny. Na zálievku riedime s vodou v pomere 1:1.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aloe šťava

Môžete ju v zriedenej podobe použiť na všetky izbovky. 1 lyžičku rozpustíme v 500 ml vody.

Ďalšie tipy

Fikus – raz do mesiaca použite cukrovú zálievku – v 1 litri vody rozpustte 1 lyžičku cukru. Na čistenie listov je najlepšie mlieko – dodá mu lesk a zároveň ich vyživí.

Aspirín – posilňuje imunitu rastlín a bojuje proti plesni v pôde. 1 tabletku rozpustíme v 1,5  litri vody a používame na zalievanie rastlín, ktoré potrebujú vzpruhu, alebo sa u nich objavilo napadnutie plesňou.

Fialky – vezmite fľaštičku s vitamínom B12 a pár kvapiek pridajte do 1 litra vody. Fialky touto tekutinou zalievame 2x za mesiac.

Banánová kôra – je bohatí na draslík, horčík, fosfor a ideálna je na použitie pri presádzaní rastlín. Na drenážnu vrstvu jednoducho navrstvíte pomletú alebo rozmixovanú šupku, prikryte zeminou a zasaďte rastlinku.

A čo je najdôležitejšie?

Vždy, pokiaľ je to možné, zalievajte dažďovou, prípadne odstátou vodou z vodou. V zime je vynikajúci aj rozpustený sneh.

Za rady ďakujeme čitateľke a skúsenej pestovateľke Ivane K.