Kto ich má v záhrade, nemusí sa báť vysokého tlaku, kŕčových žíl ani alergií: Starostlivo si uchovajte tieto listy!!

Listy viniča sú najmä v krajinách ako Grécko, Albánsko, Francúzsko či Taliansko veľmi dôležitou súčasťou jedálnička, ale aj tradičnej medicíny. Tamojší ľudia totiž dobre vedia, aké sú tieto listy prospešné a že ich môžu využívať skôr a dokonca aj dlho potom, ako oberú posledné plody. Nám o och účinkoch povedala Miška.

Listy viniča sú zázrakom z prírody

Foto: pixabay

Obsahujú veľké množstvo vitamínov (A, C, vitamíny skutpiny B) a cenných minerálov, predovšetkým draslíka, vlákniny, kyseliny listovej a mnohých antioxidantov.

Majú protirakovinové účinky, za tie môže najmä špecifická kombinácia živín, vitamínov a antioxidantov.

Posilňujú imunitu a chránia pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami.

Stimulujú krvný obeh, znižujú krvný tlak a chránia cievy pred kôrnatením.

Cenný resveratol sa nenachádza len v plodoch, ale aj v listoch, ocenia ho najmä dámy, spomaľuje totiž proces starnutia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Foto: pixabay

Očisťujú organizmus od odpadových látok – majú silný močopudný účinok a majú aj mierny laxatívny účinok. Pomáhajú čistiť obličky, črevá a močový mechúr.

Liečia žily a sú balzamom na boľavé nohy:

Listy viniča liečia kŕčové žily – výborné sú obklady z listov viniča, ktoré pomáhajú s problémom unavených a boľavých nôh.

Listy viniča sa oddávna používali ako prírodný liek na zápchu a pocit ťažoby pri trávením.

Foto: pixabay

Hroznové liszty taktiež prečisťuje obličky, močový mechúr a močové cesty.

Sú výbornou prísadou jedál – mladé sa dajú jeseň aj len ta- samé Chutia podobne ako špenát. Staršie listy sa používajú podobne ako naša kapusta – dá sa do nich zabaliť mäso, ryža, alebo sa používajú namiesto pšeničných placiek.

Ochutia dusené jedlá, spestria jednohubky, či šalátové misy.

Foto: pixabay

Ako ich používať?

Okrem priamej konzumácie vo vašich obľúbených jedlách, výborné sú aj hroznové čaje – zo sušených listov, ale veľmi obľúbené sú aj zábaly či zápary. Zábaly sa pripravujú podobne ako kapustové, zľahka sa rozklepú, aby sa narušila žilnatina a prikladajú na kŕčové žily.

Čaj zo sušených listov pomôže pri chrípke a prechladnutí. 2 lyžičky zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 4 minúty lúhovať.

Foto/titulná foto: pixabay

 Pravidelné pitie čaju z listov viniča pôsobí ako prevencia závažných chorôb, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, stimuluje činnosť čriev a chráni aj pečeň. Tento nápoj si určite dajte aspoň raz denne počas chrípkovej sezóny a nemusíte sa obávať, že vás choroba skolí.

Odvary z listov viniča pôsobia blahodárne aj na kožné ochorenia – zmierňujú podráždenie, opuchy, začervenanie a svrbenie. Listy sa často pridávajú aj do kúpeľa a pomáhajú tak bojovať s dermatitídami rôzne pôvodu.

Na boľavé kolená použijeme obklad z listov viniča. Asi 30 listov listov  uvaríme v 500 ml vody a necháme 15 minút lúhovať prikryté pokrievkou. Do odvaru namočíme handričku, dáme na ňu listy, preložíme a ešte horúci obklad pridržíme na koleno.

Prikryjeme fóliou a obviažem teplým uterákom. Obklad necháme pôsobiť cez noc a opakujeme podľa potreby.

Listy viniča sú výborné aj do zaváranín, dodajú im výbornú chuť a vďaka nim ostanú zaváraniny chrumkavé.

Foto: pixabay
Foto: pixabay