V júni zbieram tieto lístky, pretože majú najväčšiu silu: Kto ich má v kuchyni, nebojí sa chorôb celý rok!

Listy a puky čiernej ríbezle sú skutočným koncentrátom vitamínov. Čo sa týka obsahu vitamínu C, sú na tom niekoľkokrát lepšie ako jahody a citrusové plody.

Listy a puky čiernej ríbezle sú skutočným koncentrátom vitamínov. Čo sa týka obsahu vitamínu C, sú na tom niekoľkokrát lepšie ako jahody a citrusové plody.

vlastnosti listov čiernych ríbezlí

© DepositPhotos

Výhody listov čiernych ríbezlí spočívajú vo vysokom obsahu flavonoidov (kvercetín, izochercetín, kaempferol, rutín, fytosterol), organických kyselín, minerálnych solí, tanínov, kyanogénnych zlúčenín, katechínu a éterických olejov.

Vlastnosti listov čiernych ríbezlí

priaznivé vlastnosti listov čiernych ríbezlí

© DepositPhotos

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mnohé ženy v domácnosti používajú lístky ríbezlí pri príprave domácich uhoriek a marinád, pridávajú ich ako korenie do nálevov do zeleniny – paradajok, húb a kapusty. Vďaka obsahu fytoncidov listy chránia zeleninu pred znehodnotením a zachovávajú ich vitamínovú hodnotu.

vlastnosti listov čiernych ríbezlí  

Listy ríbezle, ktoré používate do jedál sa dajú jednoducho uchovať a to tak, že ich umyté navrstvíme do poháre a zalejeme soľným roztokom. V chladničke vydržia celé týždne.

liečivé vlastnosti listov čiernych ríbezlí

Takto konzervované listy čiernych ríbezlí sa pridávajú do šalátov, k mäsu, rybám aj do zeleninových jedál. Niektorí ľudia tiež radi pridávajú do svojich jedál čerstvé listy ríbezle. Napríklad, z nich pripravujú diétne šaláty, alebo dokonca sú výborné aj na ochutenie dezertov (podobne ako citrónová kôra).

liečivé vlastnosti listov čiernych ríbezlí

© DepositPhotos

Na účely dlhodobého skladovania sa po zbere listy ríbezle sušia sa v dobre vetranej miestnosti, alebo v tieni vo vzduchu a potom sa používajú na varenie čajov, alebo do chutných omáčok či dressingov. Na liečebné účely sa listy zberajú skôr – v máji a júni.

priaznivé vlastnosti listov čiernych ríbezlí  

© DepositPhotos

Tieto listy spolu s plodmi majú veľa užitočných vlastností, takže sa úspešne používajú nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike, ako aj v tradičnej medicíne pri liečbe mnohých chorôb.

UŽITOČNÉ VLASTNOSTI LÍSTKOV RÍBEZLÍ

Vďaka vysokému obsahu biologicky aktívnych látok sú listy ríbezlí užitočné na jarné a jesenné prechladnutie. Pomáhajú pri rekonvalescencií po dlhotrvajúcich chorobách, ozdravujú telo a osviežujú.

Odvar z listov ríbezlí má protizápalový účinok, ktorého účinnosť možno porovnať s účinkom liekov. Listy ríbezlí dokonale dezinfikujú, čo je užitočné pri kožných ochoreniach.

© DepositPhotos
liečivé vlastnosti listov čiernych ríbezlí

Čierne ríbezle listy obsahujú viac vitamínu C ako bobule, takže sa používajú ako tonikum, majú tiež antiseptické, protizápalové, antireumatické účinky. Sú tiež výborné ako diuretikum a veľmi silný je aj ich čistiaci prostriedok.

Rôzne časti kra obsahujú rôzne množstvo vitamínu C: listy – až 460 mg, púčiky – až 175 mg, puky až 450 mg, kvety – až 270 mg.

Phytoncidy, na ktoré sú bohaté listy rastliny, pomôžu rýchlo sa zotaviť po prechladnutí.  Zlepšujú stav pacienta s bronchitídou, bolesť hrdla, znižujú teplotu, zmierňujú kašeľ. 

Výluh, alebo čaj z listov čiernych ríbezlí odstraňuje z tela nadbytok purínu a kyseliny močovej. Používa sa ako mierne preháňadlo a diuretikum.

Pre starších ľudí tento nápoj pomôže zachovať dobrý zrak, normalizovať činnosť kardiovaskulárneho systému a podporovať činnosť mozgu.

Tinktúra z listov čistí krvné cievy, čo je veľmi dôležité pre starších ľudí, ale tiež znižuje krvný tlak. Čaj jemne rozširuje cievy, čo zlepšuje stav jednotlivých chorôb.

Nápoj z listov sa odporúča používať počas epidémií chrípky, pretože má antivírusový účinok. Listy obsahujú látky, ktoré pomáhajú pľúcam a pri liečbe pneumónie.

Čaj je účinný aj pri cukrovke. Listy rastliny možno variť ako samostatný nápoj alebo použiť ako prísadu do zeleného čaju.

vlastnosti čaju z čiernych ríbezlí

Listy čiernej ríbezle sú účinné pri ochoreniach obličiek. Tiež čaj z listov pomáha odstrániť kyselinu močovú, ktorá je dôležitá pre dnu a reumatizmus.

V kozmetike sa do prírodných kozmetických prípravkov pridávajú extrakty z ríbezlí. Použiť listy ríbezle môžete na liečbu pokožky aj doma.

čierne ríbezle listy užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Pripravte si ozdravnú masku: 10 – 15 listov, zalejeme 100 g vriacej vody, necháme variť 20 minút a scedíme. Preložte gázu v niekoľkých vrstvách a navlhčite tekutinou. Položte na tvár a potom opláchnite si tvár vodou.

Po maske bude tvár tváre vyzerať ako hodváb. Maska zmierňuje aj pigmentové škvrny a pehy. Postup sa má vykonávať dvakrát týždenne počas 1 mesiaca.

Listy ríbezlí možno použiť na kúpanie malých detí. Odvar môže byť pridaný priamo do kúpeľa aj vtedy, ak potrebujete zmierniť, alebo zbaviť sa kožných ochorení. 
čierne ríbezle listy užitočné vlastnosti

© DepositPhotos

Výluhy, čaje a odvar z listov čiernych ríbezlí sa neodporúča na použitie pri hepatitíde, tehotenstve, žalúdočných vredoch a dvanástnikovom vrede.