Žiadne virózy počas celej jesene aj zimy: Obyčajné hrozienka stačí zaliať vriacou vodou a pridať 1 prísadu, máte ju doma!

Keď boli moje deti malé, bolo pomerne ťažké dostať do nich nejaké sirupy či vitamíny. Okrem toho, že nikdy nevyzerali vábne, vôbec im nechutili a preto som hľadala iné možnosti, ako im posilniť imunitu, alebo urýchliť liečbu klasických jesenných viróz a prechladnutí. Všetko, čo potrebujete sú obyčajné hrozienka a citrón. neuveríte, aká užitočná dokáže byť táto kombinácia pri liečbe a prevencií chorôb.

Domáce liečivé hrozienka

Ingrediencie:

1 balíček hrozienok

horúca voda na sparenie hrozienok

šťava z 2 citrónov

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Hrozienka sparíme vriacou vodou, môžete aj na sitku, a vložte do misky.

Na sparené hrozienka vymačkáme šťavu z dvoch citrónov a necháme nabobtnať. (1-2 hodiny)

Môžete ich konzumovať samostatne, alebo ich môžete pridať do ďalších jedál a dezertov. Moje deti ich zobkajú aj samé, je to príjemná sladko-kyslá dobrôtka.

Ako to funguje?

Vitamín C v citróne sa naviaže na hroznový cukor a tak sa jeho účinok ešte znásobí. Každodenné zobkanie liečivých hrozienok poslúži pre vás aj vaše deti ako prevencia proti chrípke, prechladnutiu aj proti infekcii. Ak už ste chorí, urýchli to poces liečby. Nemusíte kupovať drahé vitamíny z obchodu, toto je perfektná alternatíva. 

Výhody hrozienok, ktoré vás môžu prekvapiť:

Anémia

Hrozienka sú bohatým zdrojom medi, železa a B komplex vitamínov, ktoré sú dôležité pre tvorbu červených krviniek. Pravidelná konzumácia tohto ovocia môže pomôcť liečiť anémiu z nedostatku železa a urýchliť zrážanlivosť krvi pri hojení rán.

Trávenie

Obsahujú množstvo vlákniny, ktorá poskytuje úľavu od zápchy, je veľmi dobrá pre pohyby čriev. Vlákna vo vnútri hrozienok môže odstrániť toxíny a odpad z gastrointestinálneho traktu.

Regulácia hmotnosti

Hrozienka sú dobrým riešením pre tých, ktorí sa snažia pribrať. Sú bohaté na glukózu a fruktózu a dodajú vám veľa energie. Môžu vám pomôcť pribrať na váhe bez zvýšenia hladiny cholesterolu.

Na druhej strane, keď ich budete jesť v primeranom množstve a v kombinácii s fyzickým cvičením, hrozienka vám môžu pomôcť aj pri strate hmotnosti. Vysoký obsah vlákniny vás udrží sýtych po dlhú dobu.

Energia

Vzhľadom k tomu, že hrozienka sú bohaté na sacharidy a najmä prírodné cukry, môžu vám poskytnúť dávku energie. Preto sú skvelé najmä pred alebo po cvičení. ¼ šálky hrozienok obsahuje asi 130 kalórií a 31 gramov sacharidov.

Čítajte: Sušené ovocie – zdravá alternatíva sladkostí?

Podľa odborníkov na výživu sú hrozienka vhodné pre vysoko intenzívne intervalové tréningy.

Acidóza

Hrozienka obsahujú množstvo horčíka a draslíka. Môžu pomôcť znížiť kyslosť a toxíny, čím vás ochránia pred bežnými ochoreniami, ako sú obličkové kamene, dna, artritída a ochorenia srdca.

Infekcie

Obsahujú polyfenolické fytonutrienty, ktoré majú protizápalové účinky. Môžu vykazovať antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zabiť baktérie a znižujú riziko horúčky.

Sexuálna dysfunkcia

Ak chcete zlepšiť svoj sexuálny život, môžete využiť hrozienka. Obsahujú arginín, aminokyselinu, ktorá môže zvyšovať libido. Používa sa na liečbu erektilnej dysfunkcie.

Oči

Ako bolo uvedené vyššie, hrozienka sú bohaté na antioxidanty a pomáhajú udržať vaše oči zdravé. Pomáhajú vašim očiam znížením voľných radikálov, ktoré spôsobujú degeneráciu a šedý zákal. Obsahujú aj vitamín A, A-karotenoid a beta karotén.

Zubná starostlivosť

Hrozienka majú veľké množstvo oleanolovej kyseliny, ktorá je jednou z fytochemikálií, ktorá chráni zuby pred kazmi. Vďaka vápniku ich tiež posilnia.

Kosti

Vápnik je dôležitý nielen pre zuby ale aj zdravie kostí. Pomáha predchádzať artritíde a dne.

Koža

Hrozienka obsahujú resveratrol, čo je silný antioxidant, ktorý môže spomaliť starnutie pleti. Pomôžu vám očistiť krv od toxických buniek a zlepšia tvorbu červených krviniek poskytovaním kyslíka. Vďaka tomu bude vaša koža žiarivá a krásna.

Vlasy

B-komplex vitamíny, železo, draslík a antioxidanty v hrozienkach pomôžu udržať vaše vlasy lesklé a zdravé. Ich pravidelnou konzumáciou môžete znížiť vypadávanie vlasov.