Šišky nezbieram len na ozdobu: Stačí len chvíľu povariť a môžete zabudnúť na boľavé kĺby a opuchnuté nohy!

Šišky sa v tomto období skloňujú najmä v súvislosti s jesennou a zimnou výzdobou našich príbytkov. Málokto však vie, že práve šišky a ihličie z jedného konkrétneho stromu majú ohromné liečivé účinky pre naše zdravie. Reč je o borovici lesnej.

Šišky sa v tomto období skloňujú najmä v súvislosti s jesennou a zimnou výzdobou našich príbytkov. Málokto však vie, že práve šišky a ihličie z jedného konkrétneho stromu majú ohromné liečivé účinky pre naše zdravie. Reč je o borovici lesnej.

Symbol zdravia, radosti a sily

Tak vnímali ľudia borovicu už v stredoveku. Využiť môžete nielen mladé výhonky na jar, ale aj ihličie a mladé šišky.

Čo dokážu borovicové šišky a ihličie?

čaj a inhalácia rozpúšťajú hlieny, pomáhajú pri nádche a kašli

– majú dezinfekčný účinok a čaje z nich (najmä z ihličia)pomáhajú pri zápaloch ľadvín a močových ciest

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

ihličie obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, karotén a minerálne soli

dodávajú energiu, má silný povzbudzujúci účinok (čaj z ihličia pijú napríklad horolezci)

rýchlo uľavia pri bolesti svalov a kĺbov (tinktúra, odvary)

– dokážu zmierniť bolesť hlavy pri migréne – čaje, inhalácia, tinkúra

– vôňa borovice zlepšuje náladu a upokojuje

Zásady zberu

Ihličie ani šišky nezbierame do igelitových tašiek, v ktorých by sa sparili. Použite plátené vrecko, alebo obyčajný košík. Zbieram vždy len za suchého počasia. Ihličie, šišky aj výhonky, ktoré práve nepoužijete, môžete jednoducho zamraziť.

Ako ich využívať?

Na boľavé kĺby, svaly a reumu

Zalejte ihličie, alebo malé šišky alkoholm alebo alpu a nechajte lúhovať aspoň 3 týždne. Potom používajte ako tinktúru na potrieranie bolestivých svalov, kĺbov a kostí. Počas migrény si potierajte spánky. Okrem toho že prekrvujú, pôsobia aj proti zápalom, čo ocenia najmä ľudia trpiaci reumou.

Z ihličia alebo malých šišiek si pripravte silný odvar, ktorý scedíte a prileje do kúpeľa. Okrem krásnej arómy pôsobí uvoľňujúco na upchaté dutiny, bolestivé svaly a kĺby. Navyše, vďaka dezinfekčným účinkom prospieva aj pokožke.

Pomôžu vám spať a vyčistia vzduch v miestnosti

Dajte si kyticku z borovicového ihličia a šišiek do spálne, alebo si jednoducho kvapnite pár kvapiek borovicového esenciálneho oleja do vonnej lampy. Okrem toho, že vám pomôžu lepšie spať a zbaviť sa stresu, borovicové silice dezinfikujú vzduch v miestnosti, likvidujú alergény, vírusy a baktérie. 

Proti opuchom a plesni na chodidlách

Trápia vás opuchy a svrbenie chodidiel spôsobené plesňou? Borovica vám pomôže aj s týmto problémom. Ide totiž o prirodzené antiseptikum. Jednoducho si uvarte silný odvar zo šišiek alebo ihličia (prípadne z oboch) a vylejte do vandlíka,v ktorom si budete máčať nohy asi 20 – 30 minút. Odvar zmierňuje aj opuchy nôh a bolestivé kŕče spôsobené námahou po dlhom dni. Okrem toho tento odvar pôsobí aj dezinfekčne a zabraňuje infekciám.