Keď kvitne rebríček, vždy natrhám kvietkov a zalejem obyčajným olejom: Je to poklad do každej rodiny, ocenia ho hlavne ženy!

Na nekosených záhradách a lúkach tvorí mäkučký zelený koberec. Tento sýtozelený mäkučký porast však nieje len na okrasu. Ide o veľmi liečivú rastlinu, ktorá pomáha ženám, ale poznať by ju mal rozhodne každý. Zoznámte sa myším chvostíkom alebo rebríčkom obyčajným. Čas na jeho zber začína v máji a trvá až do jesene. Jeho účinky by mali poznať najmä ženy.

S čím vám pomôže?

 • so zápalmi,
 • s menštruačnými bolesťami,
 • pomoc pri neplodnosti aj pri menopauze,
 • stará sa o zdravie ženských orgánov, upokojuje,
 • opraví problematickú pleť,
 • bojuje proti kŕčom a kŕčovými žilami,
 • tráviacimi problémami,
 • má dezinfekčné účinky,
 • pomáha so ženskými problémami a nepravideľnou menštruáciou,
 • podporuje tvorbu moču,
 • vhodné pri naparovaní pri nachladnutí, pretože uvoľňuje upchaté dutiny,
 • hojí rany, hnisajúce pľuzgiere, zapálené ďasná.

Na farmaceutické účely sa zbierajú kvety a vňate. Sušia sa v tenkej vrstve v dobre vetranej miestnosti.

Zázrak pre ženy (nielen) v období menopauzy

Rebríček je najlepším priateľom každej ženy. Stará sa o zdravie ženských orgánov, bojuje proti zápalom, bakteriálnym a kvasikovým infekciám. Sťahuje bolestivé menštruačné kŕče a odporúča sa najmä ženám v období menopauzy a to vo forme čajov aj ako prísada do kúpeľa. Dámy určite ocenia aj ďalšiu jeho úžasnú vlastnosť  a to, že bojuje proti kŕčovým žilám. Do 200 m. vody pridajte 4 lyžičky sušenej bylinky, nechajte lúhovať 5 minút a keď vychladne môžete potierať kŕčové žily.

Ginger

Zázračná prísada do kúpeľa

Okrem kŕčových žíl a ženských problémoch pôsobí aj na upokojenie a dezinfekciu rán, hnisajúcich rán, zápalov a výborný je aj akné a problematickú či mastiacu sa pleť. Na prípravu kúpeľa potrebujeme 100 gr. sušenej rastlinky nechať 12 hodín lúhovať v studenej vode. Potom preceďte, nechajte zvariť a pridajte do kúpeľa. Účinné najmä pri ženských problémoch.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Liečivý čaj

Na vnútorné používanie sa najlepšie osvedčil čaj z rebríčka. Stačí, ak 2 lyžičky drveného a sušeného myšieho chvosta zalejeme 200 ml vody a necháme lúhovať 5 minút. Čaj pijeme ešte teplý 2 – 3 krát denne.

Obklady z rebríčka (myšieho chvosta) – vonkajšie užívanie

Tento čaj môžete používať na zmiernenie mastných vlasov, pokožky, eliminovanie tvorby lupín, lepšie hojenie kožných rán a chorôb. Pripravený čaj si naneste na požadované miesto a nechajte pôsobiť, nemusíte zmývať.

Potrebujete: 2 PL sušeného rebríčka (myšieho chvostu), 2,5 deci vody.

Postup je rovnaký ako pri príprave čaju (viď vyššie) na vnútorné užívanie, akurát je pomer účinných látok vyšší a preto je jeho účinnosť silnejšie. Tento odvar používajte iba na vonkajšie užívanie.

Liečivá tinktúra

Kvety aj s vňaťou zalejeme vodkou a na teplom mieste necháme 4-6 týždňov lúhovať. Potom scedíme a užívame po kvapkách. Z tinktúry si denne môžete dať 10-15 kvapiek zriedených vodou. Pomáha napr. S menštruačnými problémami, menopauzálnymi symptómami, poruchami obehového systému, kŕčovými žilami a oveľa viac.

Liečivý olej

Vyrába sa rovnako, ako tinktúra, akurát namiesto alkoholu použijeme olej. Olej sa používa na vonkajšie použitie, potiranie boľavých miest, rán, kĺbov a je vynikajúci aj na pokožku a vlasy.