Rastlina z babkinej parapety, na ktorú moderní ľudia už skoro zabudli: Zázrak pre zdravie aj proti škodcom!

Pravdepodobne mnohí z vás narazili na túto voňavú rastlinu u babičky a možno aj na vlastnej parapete.

Kedysi to bola veľmi obľúbená rastlina s príjemnou, osviežujúcou vôňou. Postupne však z našich okien pomaly vymizla, čo je veľká škoda. Podľa portálu healthline moderní ľudia až teraz začínajú opäť objavovať úžasnú silu tejto rastliny.

Tiež je známa ako voňavá pelargónia alebo pelargónie. Je ťažké si predstaviť, že taká jednoduchá a rozšírená rastlina k nám prišla z Juhoafrickej republiky v 19. storočí.

Podľa odrody svojou arómou pripomína čokoládu, jahody, citrusy alebo jablko. Pozná sa to podľa širokých listov pokrytých početnými chĺpkami.

Rastlina, ktorá by mala byť v každom dome

Voňavé muškáty sú skupina pelargónií, ktorá sa pestuje najmä kvôli ich listom, ktoré pri dotyku uvoľňujú vôňu. Voňavé muškáty môžu byť hybridmi rôznych druhov (napr. Pelargonium graveolens, Pelargonium quercifolium, Pelargonium ionidiflorum a mnoho iných), pričom škála vôní ktorú uvoľňujú je naozaj bohatá.

Medzi najobľúbenejšie vône patria citrónová, škoricová, jablková, kokosová, ružová, levanduľová, jahodová a ďalšie. Väčšina voňavých muškátov má menšie, nevýrazné kvety.

Voňavé muškáty sa pestujú ako okrasné či jedlé rastliny na ochutenie jedál. Významný je však ich vplyv na vylepšenie zdravia.

Aké pozitívne účinky majú voňavé muškáty?

Voňavý muškát viete použiť zvonka ale aj zvnútra. Pomôže pri týchto rôznych problémoch…

Podporuje obranyschopnosť a imunitný systém

antiseptické a antibakteriálne účinky

Podporuje zdravie dýchacích ciest

Odstraňuje kašeľ, dusenie a hlieny

Prečisťuje a podporuje tráviaci trakt

Prečisťuje cievy od usadenín (cholesterol)

Pomáha znižovať vysoký cholesterol a krvný tlak

Podporuje priechodnosť ciev a činnosť srdca

Preventívne chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Upokojuje nervový systém, eliminuje stres

Zlepšuje vitalitu a dobrú náladu

Eliminuje migrénu

Zlepšuje kvalitu spánku

Podporuje hojenie kožných poranení a rôznych chorôb kože

Dezinfikuje zle hojace sa rany

Citrónový muškát

Ide o veľmi voňavý Pelargonium citrosum „Citronella“, čiže citrónový muškát. Ľudia, ktorí ho stále pestujú, naň nedajú dopustiť, pretože má mnoho užitočných vlastností.

Odpudzovač hmyzu

Túto rastlinu môžete pestovať doma v interiéri, ale počas sezóny sa jej bude dariť aj vonku. Je charakteristická svojou sladkastou citrónovou vôňou, ktorá nášmu nosu lahodí, ale komáre a ďalší hmyz ju nevedia zniesť. Preto ak sa chcete uchrániť pred týmto otravným hmyzom, rozdrvte pár lístkov medzi prstami a potrite sa nimi. Budete prekvapení, aký fantastický prírodný repelent sa ukrýva v tomto muškáte.

Čistí a rozvonia vzduch

Možno si citrónový muškát niekto pamätá ešte z detstva a jeho vôňa vám pripomenie napríklad vašu babičku. Je to veľmi pravdepodobné, pretože naše babičky vedeli čo je dobré a tieto muškáty mali vždy poruke.

Na osvieženie vzduchu nepotrebovali žiadnu chémiu, pretože táto rastlinka to zvládla dokonale. Je veľmi nenáročná na pestovanie a preto si ju čím skôr určite zaobstarajte aj vy.

Liečivé účinky

Citrónový muškát má okrem spomínaných výhod aj ďalšie. Má totiž antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Môžete ho využiť pri liečbe napríklad týchto zdravotných ťažkostí:

– infekcie dýchacích ciest

– bolesť hrdla

– pri nádche zmierňuje opuch sliznice

– zmierňuje bolesti uší

– zmierňuje reumatické bolesti

– zmierňuje bolesti hlavy

– dezinfikuje malé rany

– zmierňuje opuchy a svrbenie pri bodnutí hmyzom

– zmierňuje bolesti zubov

– redukuje jazvy

– pomáha proti stresu

 

Odvar z citrónového muškátu

Tento odvar môžete používať ako kloktadlo, alebo ako základ hojivých obkladov.

Šálku čerstvo natrhaných listov zalejte vriacou vodou a nechajte povariť 15 minút pod pokrievkou.

Potom ho nechajte mierne vychladnúť, preceďte a použite.

Pri bolestiach hlavy, bodnutí hmyzom, pri reumatických bolestiach a pod., použite priamo rozdrvené listy a aplikujte obklad z tejto buničiny.

Okrem vyššie spomenutých účinkov, bude citrónový muškát zaiste aj krásnou ozdobou vašej záhrady!

 

Ružový muškát

Jedným z najčastejším druhom je muškát ružový. Poďme si povedať niečo viac o tom, ako tento muškát použiť.

Recept na použitie ružového muškátu na pokožku

Ak Vás trápia zle hojace sa rany, kožné ochorenia, zapálené rany alebo bolesti kĺbov (Dna, Reuma), tak použite túto muškátovú „kašu“  priamo na pokožku.

Potrebujete: čerstvé listy ružového muškátu, mažiar alebo mixér a obväz či sterilnú gázu.

Umyté listy ružového muškátu dajte do mixéra alebo do mažiaru a vymixujte z toho hladkú kašu. Túto kašu si potom aplikujte na čisté miesto a previažte obväzom alebo gázou. Muškátovú kašu nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, potom ju zmyte teplou vodou.

Čaj z muškátu ružového

Tento liečivý čaj si môžete pripraviť pri akomkoľvek zdravotnom probléme vypísanom vyššie. Tento muškátový čaj pite 1 – 3 krát denne, pred jedlom.

Potrebujete: listy z ružového muškátu, 2,5 deci vody, sitko na čaj.

Umyté listy ružového muškátu pokrájajte na drobno a 1 PL nakrájaných listov zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 7 – 10 minút. Potom tento teplý čaj po dúškoch vypite.

TIP pre krásne vlasy

Ak Vás trápia vypadávajúce, riedke alebo nevýrazné vlasy, tak si týmto čajom (2,5 – 5 deci v závislosti od dĺžky vlasov) po umytí, oplachujte svoje vlasy a jemne ho potom v masírujte do pokožky hlavy. Túto kúru robte 1 – 2 krát do týždňa, kým sa problémy nevytratia.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie