10 liečivých kúpeľov na nohy, ktoré vás zbavia opuchu, bolesti, stresu a iných zdravotných ťažkostí!

Nie je nutné navštíviť profesionálne kúpele, aby ste dosiahli liečbu, ktorá vám poskytne celý rad zdravotných výhod.

Nie je nutné navštíviť profesionálne kúpele, aby ste dosiahli liečbu, ktorá vám poskytne celý rad zdravotných výhod. Kúpeľ nôh si môžete podľa portálu napadovy.blog pripraviť jednoducho a lacno aj pomocou prísad, ktoré sa nájdu v každej domácnosti.

Tieto liečivé prostriedky dokážu stimulovať krvný obeh, liečiť určité choroby a majú silný vplyv na myseľ, aj telo. Naviac, keď si pripravujete kúpeľ sami, môžete meniť koncentráciu prísad podľa potreby a tým získať viac benefitov. Dnes vám prinášame tip na 10 liečivých kúpeľov, ktoré skvele fungujú pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Kúpeľ nôh praktizujte aspoň raz do týždňa.

Účinky:

 • Liečia bolesti
 • Proti opuchom
 • Odstránia kŕče
 • Zmäkčujú pokožku
 • Likvidujú pleseň
 • Odstránia zápach
 • Proti stresu a nespavosti
 • Detoxikujú
 • Proti bolesti kĺbov
 • Proti žltým škvrnám na nechtoch
 • Zmierňujú zápal
 • Výborné na mykózu nechtov

Striedavý kúpeľ na opuchnuté nohy

Foto: napadovy.blog

Rozdielna teplota vody skvele funguje na zlepšenie krvného obehu v chodidlách. Avšak dajte si pozor, aby voda v kúpeli nebola až príliš horúca. Zoberte dva lavóre, jeden naplňte do polovice teplou vodou a druhý naplňte do polovice studenou vodou. Máčajte svoje chodidlá v teplej vode po dobu 10 minút a potom v studenej vode ďalších 10 – 12 minút. Následne ponorte svoje chodidlá do teplej vody ešte na 5 minút. 

Proti plesni

Mykóza na nohách rozhodne nie je nič príjemné. Stačí si však každý večer dopriať kúpeľ v sóde bikarbóne. Ako ho pripraviť? 3 polievkové lyžice sódy zmiešajte v lavóre s 5 litrami vody a nohy si močte asi 15-20 minút.

Aromatický citrusový kúpeľ na odstránenie zápachu

Foto: napadovy.blog

Tento kúpeľ nielenže potlačí zápach a pot, ale predstavuje tiež dokonalý spôsob, ako zmierniť bolesť boľavých chodidiel. Pridajte do teplého kúpeľa citrón, limetku a pomaranč (všetky druhy ovocia ošúpte) nakrájané na menšie kúsky. Potom pridajte 4 kvapky mätového oleja, 4 kvapky čajovníkového oleja a 3 lyžice jedlej sódy. Nohy namáčajte v tejto zmesi 30 minút.

...

Eukalyptový kúpeľ proti stresu, napätiu a nespavosti

Foto: napadovy.blog

Na prípravu tohto kúpeľa pridajte do lavóra s teplou vodou epsomskú soľ podľa vlastného výberu a tiež 10 – 12 kvapiek eukalyptového oleja. Nohy namáčajte asi 20 – 30 minút. Krátko po tomto kúpeli nôh sa budete cítiť uvoľnenejší a kľudnejší.

Bylinkový kúpeľ proti kŕčovým žilám a pre unavené a boľavé nohy

Foto: napadovy.blog

Táto domáca liečba pomôže telu správne fungovať najmä po dlhom dni strávenom chôdzou, alebo sedením. Medzi príjemné bonusy tohto kúpeľa patrí aj detoxikácia a zdravšia koža. Vonné bylinky vám zázračne zlepšia náladu a pomôžu vám uvoľniť sa.

Kúpeľ nôh si pripravte pomocou teplej vody, do ktorej pridajte 2 lyžice epsomskej alebo morskej soli, 1 lyžicu jedlej sódy, 1 lyžicu extra panenského olivového oleja a rôzne bylinky, ktoré máte radi – petržlen, rozmarín, či mätu. Bylinky môžete vložiť do gázy, aby voda ostala čistá.

Levanduľový kúpeľ pre utíšenie bolesti svalov

Foto: napadovy.blog

Levanduľa je známa ako prírodný liek pre tíšenie bolesti. Tento kúpeľ vám pomôže utíšiť bolesť kĺbov a prinesie úľavu vašim svalom, zatiaľ čo krásna vôňa ukľudní vašu myseľ.

Do teplej vody pridajte 1/2 šálky epsomskej soli, 2 lyžice jedlej sódy a 6 kvapiek levanduľového oleja. Nohy namáčajte v tejto zmesi 15 – 30 minút.

Kúpeľ s citrónovou šťavou proti žltým nechtom

Foto: napadovy.blog

Hoci tento osviežujúci kúpeľ vám môže pomôcť odstrániť žlté škvrny na nechtoch, je dobré vedieť, že účinným riešením je tiež potieranie problémových oblastí čerstvo odkrojeným plátkom citróna.  

Pridajte do vody lyžicu čerstvej citrónovej šťavy a namáčajte si nohy.

Epsomská soľ pre zmiernenie zápalu

Foto: napadovy.blog

Epsomská soľ môže byť extra účinná v prípade bolesti a zápalu. Naviac vám pomôže cítiť sa uvoľnenejšie a zlepší vám koncentráciu.

Do kúpeľa s teplou vodou pridajte 2 – 3 polievkové lyžice epsomskej soli. Namáčajte si nohy v tejto účinnej zmesi po dobu 10 – 15 minút. Soľ môže vysušovať kožu, preto je dôležité po tomto kúpeli zvlhčiť pokožku chodidiel.

Kúpeľ s jedlou sódou na suchú pokožku

Foto: napadovy.blog

Teplý kúpeľ s jedlou sódou môže byť skvelým riešením, keď chcete z chodidiel odstrániť odumretú kožu. Táto liečba však nepomôže každému: jedlá sóda môže dráždiť pokožku, alebo ju dokonca vysušovať. Preto by sa tomuto kúpeľu mali vyhnúť ľudia s citlivou pokožkou alebo alergiami.

Na prípravu tohto kúpeľa pridajte do teplej vody 2 – 3 lyžice jedlej sódy a máčajte si v nej nohy po dobu 10 – 20 minút. Po tejto procedúre nohy starostlivo ošetrite hydratačným krémom.

Viacúčelový octový kúpeľ

Foto: napadovy.blog

Jablčný ocot prinesie rýchlu úľavu opuchnutým chodidlám a členkom. Môže tiež pomôcť uľaviť suchým, popraskaným chodidlám a liečiť otlaky. Tento kúpeľ môže tiež pomôcť potlačiť zápach nôh. Ocot má skvelé antimykotické vlastnosti, preto by ho mali vyskúšať ľudia s mykózou nechtov.

Na prípravu kúpeľa použite studenú vodu, aby ste nevysušili kožu na nohách. Zmiešajte vodu a ocot v pomere 2:1 a máčajte si nohy po dobu 10 – 15 minút. Pre zmiernenie nepríjemného zápachu z octa môžete použiť esenciálne oleje.

Uhorkový kúpeľ bez namáčania na zmiernenie stuhnutia

Foto: napadovy.blog

Táto domáca liečba funguje skvele v prípade opuchnutých a stuhnutých nôh. Skvelé osviežujúce vlastnosti dodá uhorka aj kúpeľu.

Nakrájajte uhorku na tenké plátky. Tie môžete aplikovať na chodidlá a prekryť voľným obväzom (ktorý dáme dolu po 20 – 30 minútach), alebo si uhorky odšťavte, pridajte šťavu do kúpeľa nôh a zmes naneste na chodidlá – výsledky budú vo všetkých prípadoch ohromujúce.

Záver

Napriek tomu, že kúpele nôh môžu byť účinné pri rôznych ťažkostiach, treba mať na pamäti, že tieto liečebné postupy nemôžu slúžiť ako náhrada lekárskej starostlivosti. Naviac, ľudia trpiaci cukrovkou, alergiou, chorobami srdca, nízkym krvným tlakom alebo problémami s pľúcami a niektorými ďalšími ťažkosťami, by sa pred použitím mali poradiť s lekárom. 

Zdroj, titulná foto: napadovy.blog