Týchto 8 bylín by ste mali mať vždy poruke: Spása pre vaše pľúca, ktorá vás zbaví kašľa a posilní dýchaciu sústavu!

Bylinky sa v minulosti používali ako alternatívna medicína na liečenie chorôb a dokonca aj dnes lekári stále odporúčajú niektoré bylinky ako podpornú liečbu, pretože prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu. Ako uvádza portál remedi-naturiste, týchto 8 bylín by ste mali mať pri kašli vždy poruke!

Šalvia

Ak máte bolesti hrdla alebo kašeľ, kľúčom k tej správnej liečbe je šalviový čaj. Esenciálny olej zo šalvie je pre dýchacie cesty veľmi prospešný. 

Odvar: Vložte 3-4 lyžice nasekanej šalvie do 500 ml vody na 8 – 10 hodín a potom prefiltrujte. Zvyšok rastliny po filtrácii uvarte znovu v ďalších 500 ml vody po dobu 5 minút. Nechajte vychladnúť, znovu prefiltrujte a nechajte vychladnúť. Nakoniec zmiešajte oba extrakty a získate 1 l prípravku, ktorý treba užívať denne v množstve 1-2 šálky. Môžete ich využiť aj vo forme obkladov a kúpeľov.

Mäta prieporná

Je to mimoriadny antioxidant, ktorý bojuje proti prechladnutiu a zlepšuje dýchanie.

...

Čaj sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky sušených listov v 150 ml prevarenej vody, nechajte ho stáť asi 5 až 10 minút a potom pomaly pite.

Eukalyptus

Táto rastlina so špecifickou arómou je jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov dýchacích ciest. Tiež zabraňuje preťaženiu a podráždeniu dutín.

Čaj sa pripravuje z 2 lyžičiek posekaných listov, ktoré sa nechajú vylúhovať v 200 ml horúcej (nie vriacej) vody. Potom pite po malých dúškoch a pri akútnych ochoreniach až 5 šálok denne. Odborníci odporúčajú pre lepší účinok kombináciu eukalyptu s tymianom a anízovým ovocím. Dobrým liekom je aj eukalyptový éterický olej.

Tymian

Je veľmi účinný pri vírusových a bakteriálnych infekciách. Esenciálne oleje tymiánu sa dajú považovať za prírodné antibiotikum. 

Nasekajte si tymian, zalejte ho 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Potom preceďte a každé 2 hodiny vypite pohár. Príznaky akútnej alebo chronickej bronchitídy, dýchacích vírusov a kašľa sa dajú zmierniť aj tinktúrou tymianu alebo esenciálnym olejom v množstve 2 – 3 kvapky denne počas 2 týždňov.

Podbeľ

Je to tradičný indický liek na pľúca a môže byť použitý vo forme čaju alebo tinktúry. Podbeľ zmierňuje astmu, kašeľ, bronchitídu a tiež čistí priedušky a pľúca.

Koreň sladkého drievka

Má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým je vynikajúci pri prevencii pľúcnych chorôb. Tento koreň slúži ako prostriedok na vykašliavanie, ktorý znižuje podráždenie hrdla a čistí zapálené sliznice.

Podávajte 8 kapsúl extraktu sladkého drievka po dobu 10 – 20 dní, aby sa zvýšila schopnosť tela bojovať proti chrípkovej infekcii. Ak vám choroba už prepukla, užívajte 10 kapsúl denne, kým príznaky nezmiznú.

Divozel

Koncentrát z listov a kvetov tejto rastliny má schopnosť zlepšiť celkové zdravie pľúc. 

Nálev získate z 2 čajových lyžičiek sušenej rastliny pridaných do 250 ml prevarenej vody. Nechajte 10 minút lúhovať a potom pite 2 šálky denne, ráno nalačno a večer pred spaním. Liečba trvá asi 3 týždne. V kombinácii s listami chrenu a koreňom slezu poskytujú kvety divozelu vhodný čaj na zachrípnutie. Z tohto čaju užívajte 1 čajovú lyžičku každú hodinu.

Oregano

Oregano očistí dýchacie cesty. Je bohaté na vitamíny a prispieva k posilneniu imunitného systému.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay