Liečivá zázvorová zmes na bolesti hlavy a kĺbov – rýchly a osvedčený recept: Robím rovno z trojitej dávky!

Zázvor je v období jesene a zimy veľmi obľúbenou surovinou. Okrem dýchacích ťažkostí a zápalu sú však pozoruhodné aj jeho účinky v boji proti bolesti hlavy a dokonca aj migréne.

Dnes si ukážeme, ako si doma pripraviť jednoduchý a veľmi účinný domáci liek proti bolestiam hlavy, ktorá skutočne funguje. Okrem toho je príjemným benefitom aj účinok proti zápalu a upchatým dutinám.

Potrebujeme (ja robím trojitú dávku, ak chcete vytvoriť tinktúru na skúšku, skúste pokojne aj tretinovú dávku):

Zázvor – 300 g

Alkohol (vodka, domáca pálenka) – 600 ml

Med – 2 lyžice

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Citrónová šťava z 1 citróna

Postup:

Zázvor si najskôr očistíme, nakrájame na plátky a dáme ho do pohára. Zalejeme alkoholom, zatvoríme a na 14 dní odložíme do tmavej miestnosti. Raz za čas obsah nádoby premiešame alebo pretrepeme.

Po dvoch týždňoch pridáme do tinktúry med a citrónovú šťavu – premiešame a tinktúra je pripravená.

Hotovú tinktúru skladujeme v chladničke a užívame 3 denne, 1 lyžicu pred hlavným jedlom. Nepoužívajte dlhšie ako 1 týždeň – tinktúra je okrem bolesti hlavy vynikajúca aj na bolesti kĺbov. V prípade, že vás trápia upchaté dutiny či zapálené hrdlo, tinktúru si pridávajte do vlažného čaju, prípadne užívajte lyžicu pred spaním. Nezabúdajte, že zmes obsahuje alkohol, jej užívanie je preto určené pre dospelého. Neužívajte dlhšie ako týždne – bolesť pretrvávajúca dlhšie ako týždeň je dôvodom na návštevu lekára.

Zázvorová voda na nachladnutie

Potrebujeme:

Voda – 2 poháre

Zázvor – asi 5 cm

Med a citrón – len ako doplnok

Postup:

Ošúpte zázvor, nakrájajte na plátky a vložte do vriacej vody. Nechajte variť asi 20 minút a vodu, ktorú takto záskate používajte na pitie počas dňa. Doéchuťte medom a citrónom.