Poznáme skôr jeho koreň, ale našu pozornosť si zaslúžia aj jeho listy: Chren vás zbaví prechladnutia, bolesti hlavy, opuchov a uľaví aj od bolesti chrbta!

Chren je trvalka, ktorej sa niektorí záhradkári boja, pretože keď si ho raz vysadíte, rastie ako burina a je ťažké sa ho zbaviť. Keď však zistíte, koľko zdravotných benefitov vám táto rastlina prináša, budete radi, že ho tam máte. Zúžitkujete listy, aj koreň. Koreň je dobre známa pochutina, ktorá nájde svoje využitie v kuchyni, aj pri domácej liečbe.

Liečivé účinky koreňa chrenu

Chrípka a nachladnutie – Zmiešajte lyžicu strúhaného chrenu s 3 lyžicami medu a konzumujte niekoľkokrát denne.

Pri nádche – Lyžicu strúhaného chrenu pridajte do vriacej vody a inhalujte paru po dobu 10 minút. Uvoľní sa vám vďaka tomu upchatý nos.

Pri kašli a bronchitíde – Uvarte 20 g nastrúhaného chrenu v 1 l vody a prite po jedle 2 – 3-krát denne.

Pri dýchacích ťažkostiach a bronchitíde je všeobecne vhodné piť 2-3 krát denne po každom jedle šálku záparu pripraveného z 20 g nastrúhaného chrenu a 1 l vody. Tento zápar možno použiť i ako ústnu vodu a kloktadlo pri zápale ústnej dutiny a hrdla.

Proti bolesti kĺbov – Pripravte si chrenový ocot. Nastrúhajte si chren a naložte ho do octu na týždeň. Po uplynutí tejto doby potierajte boľavé miesta.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Proti paradentóze – Chren dezinfikuje ústnu dutinu a pôsobí protizápalovo. Žuvanie nastrúhaného chrenu spevňuje ďasná a chráni pred paradentózou.

Pri bolesti hlavy – Potrite chrenovou šťavou spánky a jemne pomasírujte.

Pri infekcii močových ciest – Skombinujte ho so žeruchou a pomôže vám pri zápale močových ciest.

Čistí pleť – Čerstvá chrenová šťava zriedená vodou pomáha pri problematickej pleti a akné. Čistí, regeneruje a dezinfikuje mastnú pleť.

Liečivé účinky chrenových listov

Zelené listy chrenu obsahujú množstvo živín. Nachádzajú sa v nich vitamíny B, C, E a PP (niacín) a okrem toho obsahujú tiež veľa draslíka, vápnika, horčíka, selénu atď. Nachádza sa v nich dokonca väčšie množstvo kyseliny askorbovej (vitamín C) ako v citrónoch, či čiernych ríbezľách.

Liečivé vlastnosti chrenových listov vás zbavia nebezpečného hromadenia soli, ktoré spôsobuje zadržiavanie vody v tele a následné opuchy, priberanie, či nadmerné potenie. Pred spaním zoberte 2 veľké chrenové listy a namočte ich do vriacej vody. Vyberte a keď majú znesiteľnú teplotu, priložte obklady na chrbát a previažte obväzom. Môžete cítiť slabé pálenie, čo je normálne. Ráno jemne rozviňte látku a odstráňte listy. Počas noci vás zbavia prebytočnej soli. Listy chrenu sú výnimočné v tom, že extrahujú soľ z tela priamo cez póry. Takéto chrenové obklady si môžete prikladať aj na opuchnuté kĺby, napríklad pri dne.

Tinktúra z chrenových listov

Táto tinktúra pomáha pri bolestiach chrbta a kĺbov. Doma si ju vyrobíte jednoducho tak, že naplníte čistú sklenenú sterilizovanú nádobu listami chrenu a zalejete alkoholom, napríklad vodkou. Zmes nechajte stáť najmenej 7 dní na chladnom tmavom mieste. Potom ňou natierajte boľavé miesta.

Prajeme veľa zdravia!

Zdroj: napadovy.blog