Lezú vám po kúpeľni? 7 jednoduchých tipov, ako sa ich zbavíte!

Rybenky, švehly alebo strieborné rybky – všetky pomenovania patria rovnakému tvorovi – malým potvorkám, ktoré videl už asi každý z nás. Hoci nepatria medzi nebezpečné živočíchy, stretnutia s nimi môžu byť poriadne nepríjemné. Napríklad, keď vylezú spod uteráka, alebo sa veselo promenádujú pod našimi nohami.

Zbaviť sa týchto drobných podnájomníkov však nemusí byť vôbec jednoduché. Dokážu naklásť veľké množstvo vajíčok a keď sa premnožia, znamená to, že majú u vás doma ideálne podmienky pre život. Navyše ukrývajú sa malých škárkach, puklinách  a medzerách v podlahe či dlažbe. Kedže zvyknú vyliezať najmä v noci, počas dňa na ne natrafíte len ťažko.

Čo by ste mali vedieť?

Rybenky milujú vlhko, chladnejšie a tmavé priestory. Aj preto ich môžeme nájsť najčastejšie v kúpeľni.

Rovnako majú radi materiály ako je papier, sadrokartón, ale nepohrdnú ani tkaninami či potravinami. Veľmi obľubujú sladké potraviny, ktoré ich dokážu pritiahnuť ako magnet.

Nie sú nebezpečné pre ľudí a neprenášajú choroby

7 tipov, ako sa zbaviť rybeniek

1. Ak rybenky niečo skutočne neznášajú, je to vôňa. Zmiešajte niekoľko kvapiek levanduľového, vanilkového alebo citrusového esenciálneho olejavodou a prelejte do nádoby s rozprašovačom. Vôňu nastriekajte do kúpeľne a nechajte pôsobiť. Druhým tipom je nakvapkať niekoľko kvapiek oleja na vatičku a nechať v kúpeľni postupne uvoľňovať. Stačí pár dní a rybenky sú preč.

2. Ku škáram a medzerám, kde sa rybenky zvyknú ukrývať nasypte zmes práškového cukru (alebo múky) s boraxom v pomere 1:1.

3. Obaľte vysoký pohár krycou páskou alebo motúzom (to pomáha vytvoriť povrch po ktorom môžu vyliezť) a na dno nasypte suché ovsené vločky alebo cereálie. Rybenky vlezú do pohára, zapadnú medzi kúsky potravín a nebudú sa môcť dostať von. Ráno skontrolujte, či sú v pasci, vyprázdnite a opakujte podľa potreby.

4. Zmiešajte vodujedlou sódoumedom v rovnakom pomere. Túto zmes naneste na kúsky kartónu alebo lepenky. Pasce umiestnite na podlahu v kúpeľni. Rybenky sa počas noci prilepia a ráno ich len jednoducho vyhodíte.

5. Cédrový olej zmiešajte s vodou a roztok prelejte do nádoby s rozstrekovačom a aplikujte do medzier, trhliniek a škár, v ktorých sa zvyknú objavovať. Rybenky neznášajú vôňu cédru.

6. Do misky alebo pohára dajte nastrúhaný zemiak. Živočíchy priťahuje zemiakový škrob. Rybenky sa počas noci v zemiakových kúskoch zahrabú a ráno ich pohodlne vyhodíte von.

7. Zaručeným spôsobom ako zabrániť rybenkám v návrate je udržiavať priestory kúpeľne suché, často vetrať a na noc zakrývať v kúpeľni a kuchyni odtoky vody.

zdroj: thesoftlanding

Dnes najobľúbenejšie