Vždy na jeseň dávala mama kvety levandule variť do hrnčeka s olejom: Toto bude najlepší pomocník do každej rodiny!

Viete o tom, že levanduľový olej je považovaný za jeden z naj-všestrannejších a najbezpečnejších olejov? Má veľa účinkov a je vhodný aj pre deti aj pre dospelých. Moja mama ho vyrábala každý rok a to zo sušenej aj čerstvej levandule. Olej je vynikajúci na pokožku, masáž boľavých svalov, na nespavosť a mnohé ďalšie problémy. 

Účinky levanduľového oleja

  • zlepšenie pamäte
  • odstraňuje bolesť hlavy
  • pôsobí proti stresu
  • odbúrava nespavosť
  • protizápalové účinky
  • repelent proti hmyzu
  • pomáha pri liečbe pásového oparu

Výhody vonkajšieho použitia levanduľového oleja

  • zmierňuje nespavosť, depresie, nekľud
  • pomáha pri strese, nezvozite a vnútornom napätí
  • lieči ochorenia kože
  • pomáha pri obnove nových tkanív
  • lieči akné, ekzémy, lupienku a psoriázu
  • zmierňuje popáleniny
  • pomáha pri dýchacích problémoch
  • zmierňuje bolesti hlavy
  • prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom
  • zvyšuje organizmu voči voľným radikálom

Ako ho vyrobiť?

Budeme potrebovať kvety levandule a olej, najlepšie olivový (môže byť aj slnečnicový). Kvety nemusia byť čerstvé. Ak nemáte po ruke práve natrhané levanduľové kvety, postačia aj sušené. Samozrejme iba kvety.

Olej za studena: Do uzatvárateľného pohára nasypte zhruba do polovice kvety sušenej levandule a zalejte bežným olejom. Ten by nemal byť príliš výrazný, aby nezničil levanduľovú vôňu. Hodí sa napríklad kvalitný slnečnicový olej, olej z mandlí, jadier marhúľ, konope. Uzavretý pohár uložte na tmavé miesto na zhruba šesť týždňov. Asi dvakrát týždenne pretrepte. Po uplynutí doby zmes preceďte cez čisté plátno a uložte do chladu.

Varený olej: Čerstvé alebo sušené kvietky levandule nasekajte nadrobno a nasypte do hrnca s olivovým alebo iným olejom. Olej opatrne priveďte do varu a keď začne vrieť, stiahnite plameň a nechajte olej pozvoľna variť. Kvietky by mali byť po celú dobu ponorené v oleji. Po takých troch hodinách olej odstavce a nechajte ho vychladnúť. Následne olej preceďte a aj z kvietkov vymačkajte zbytok oleja. Najlepšie je hotový olej naliať do uzatvárateľnej tmavej fľaše. V chlade a tme vydrží približne trištvrte roka.

Najsilnejšie vlastnosti levanduľového oleja

Prevencia proti vzniku infekcií

Ďalšie z výborných liečivých schopností levanduľového oleja sú jeho antimikrobiálne vlastnosti. Už stáročia sa používa na prevenciu rôznych infekcií a v boji proti bakteriálnym a plesňovým ochoreniam. Vďaka týmto schopnostiam levanduľový olej urýchľuje hojenie popálenín, škrabancov a rôznych rán.

Levanduľový olej v počiatočnej fáze urýchľuje tvorbu granulačného tkaniva a podporuje syntézu kolagénu. Rany sa tak následne ľahšie a rýchlejšie zahoja. Pri použití sa väčšinou kombinuje s kokosovým alebo jojobovým olejom.

Ak budete levanduľový olej používať lokálne, môžete si tak pomôcť zlepšiť množstvo kožných stavov. Priaznivé účinky sa preukázali pri použití na bolesti kĺbov či napríklad aj na alergické reakcie, akné a starecké škvrny. Jeho vyššie spomenuté antioxidačné a protizápalové vlastnosti prispievajú k zmierneniu týchto stavov, a teda k zlepšeniu príznakov.

Ochrana pred voľnými radikálmi

Tento esenciálny olej je prírodný antioxidant, ktorý funguje ako prevencia voči rôznym chorobám. Používa sa najmä na zmiernenie príznakov demencie či Alzheimerovej choroby.

Prírodný liek pri cukrovke

Levanduľový olej sa testoval aj v súvislosti s jeho účinkami na hladinu cukru v krvi. Štúdie na zvieratách preukázali, že liečba levanduľovým esenciálnym olejom naozaj chránila telo pred niekoľkými symptómami cukrovky. Znižoval napríklad hladinu glukózy v krvi či predchádzal metabolickým poruchám, ktoré sú u ľudí postihnutých diabetom časté.

Pomocník pri psychickej záťaži

Už tradične sa samotná levanduľa používa na liečbu rôznych neurologických problémov ako sú stres, úzkosť, depresia či migrény. Aromaterapia a levanduľový olej veľmi priaznivo vplýva na psychický stav.

Či už levanduľový olej použijete formou aromaterapie alebo si zakúpite kapsule, obe formy vám pomôžu zbaviť sa stresu, úzkosti či depresii. U žien po pôrode dokonca levanduľový olej nielenže pomáha liečiť tieto psychické problémy. Takisto predchádza popôrodnej depresii a rôznym úzkostným poruchám.

Liek na problémy so spánkom

Ďalším problémom, ktorý levanduľový olej môže vyriešiť, je nespavosť. Jeho sedatívne a upokojujúce vlastnosti skvalitňujú spánok a liečia tak aj samotnú nespavosť. Levanduľový olej výrazne zlepšuje kvalitu spánku a navyše nemá jeho používanie žiadne vedľajšie účinky. A to sa o iných sedatívach nedá povedať.

Využitie levanduľového oleja v domácnosti

Používate parfumy? Ak vám vôňa levandule lahodí, skúste si z nej vyrobiť domáci parfum. Táto vôňa sa hodí nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Stačí si dať pár kvapiek levanduľového oleja priamo na pokožku. Ak vám jeho vôňa príde príliš silná, skúste si olej zriediť vodou alebo kokosovým olejom.

A čo takto použiť ho ako prírodný osviežovač vzduchu? Neobsahuje žiadne toxické látky a váš domov krásne prevoní. Vytvoríte si tak relaxačnú atmosféru, ktorú môžete využiť napríklad na spomínané skvalitnenie spánku. V tomto prípade si môžete zriedený olejček nastriekať aj priamo na vankúš, prípadne na obliečky.

Skúšali ste už využiť levanduľu v kuchyni? Je výborným prostriedkom na zlepšenie a zvýraznenie chuti v jedlách ako sú koláče, čaje alebo dokonca aj šaláty. Levanduľový olej je jedlý, ale má veľmi silnú chuť. Pri jeho pridávaní do potravín teda stačí naozaj trocha.

Netreba zabúdať na známe repelentné účinky levanduľového oleja. Hmyz vo všeobecnosti nemá rád vôňu levandule, takže jej olej je jednou z bezpečných alternatív repelentných prípravkov. Aj často nájdete vrecká sušenej levandule v šatníkoch či v zásuvkách. Odpudzuje mole a roztoče.

Dnes najobľúbenejšie