Lekár radí každému, koho bolia kĺby a trpí artritídou: Naučte sa tieto pohyby, fungujú lepšie ako tabletky!

Pacient s diagnózou artritída vie, že nejde o krátkodobé ochorenie, ale skôr dlhodobý stav, ktorý môže postupne obmedzovať hybnosť pohybového aparátu.

Pacient s diagnózou artritída vie, že nejde o krátkodobé ochorenie, ale skôr dlhodobý stav, ktorý môže postupne obmedzovať hybnosť pohybového aparátu. Bolesť pri každodenných rutinných úkonoch, pocit stuhnutosti a neschopnosť realizovať obľúbený šport či inú fyzickú aktivitu. Artritída sa vyskytuje v rôznych formách a len v USA ňou trpí až 54 miliónov dospelých jedincov. Aby sa ľahšie formy artritídy nezvrhli do niečoho horšieho, existuje jednoduchý spôsob ako ako svoj stav zmeniť. Cielené a pravidelné cvičenie, ktoré pôsobí na obnovu a zlepšenie celkovej hybnosti. Odporúča sa aj ľuďom trpiacich bolesťou chrbtice.

Lepšia flexibilita kĺbov, lepšia hybnosť a najlepší spôsob, ako poraziť bolesť a stuhnutosť

Najdôležitejšia zásada – nebežte, choďte!

Prestížny lekár William R. Sukala, ktorý sa liečbe a prevencii artritídy venuje celú profesionálnu kariéru, hovorí jasne. Pacienti trpiaci artrtídiou by mali hlavne chodiť – nie behať. Na rozdiel od behu, chôdzu môže a musí robiť každý jeden pacient trpiaci touto chorobou. Ide o najlepší spôsob, ako opäť získať flexibilitu kĺbov a posilniť pohybový aparát. Chôdza dokáže nástup choroby oddialiť a zabrániť jej zhoršovaniu. „Treba si uvedomiť, že chrupavka je ako špongia, ktorá nasáva živiny počas procesu kompresie a dekompresie v ľudskom organizme. Všetko, čo musíte urobiť, je jednoducho postaviť sa a chodiť – minimálne 20-30 každý deň.“

Ideálne je počas chôdze zamestnať aj ruky – vezmite si napríklad ľahké činky alebo iné ľahké závažie a zapojte aj ruky.

Cvičenia, ktoré sa učí  všetkých svojich pacientov – sú aj súčasťou rehabilitácie

Pri týchto pohyboch neplatí, že musíte urobiť konkrétny počet. Robte ich s ohľadom na svoje telo. Pokúste sa začať len s pár pohybmi a postupne pridávať viac a viac. Mierna bolesť môže sprevádzať stuhnutosť kĺbov, extrémna bolesť pri týchto pohyboch je však dôvod kontaktovať vášho lekára.

Počas cvičenia platí, že kĺby nesmú byť nadmerne zaťažované, ale musia byť posilňované. Výborné je cvičenie na stoličke. Vezmite si dve činky, alebo závažie, ktoré ľahko udržíte a robte nasledujúci cvik – snažte sa vôbec nehýbať ramenami.

moves that fight against arthritis

Ďalší výborný cvik – skúste si v vystretej polohe na stoličke pritiahnuť koleno čo najbližšie k hrudníku.

Verzia pre polohu ležmo

Cvičenie na posteli

Dvíhanie vlastného tela na posteli. Dajte si pod hlavu vankúš, nohy pokrčte v kolenách, ruky si dajte na brucho a skúste nadvihovať mierne panvu. Toto cvičenie pomôže budovať svalovú hmotu a spevňovať väzivo, ktoré je pre silnú chrupavku dôležité. Vždy však treba rešpektovať limity svojho tela a neísť za hranicu svojich možností.

moves that fight against arthritis

Cvičenie s gumičkou

Naťahovanie v rôznych smeroch – po stojačky aj v sede je výborný spôsob rehabilitácie pre pacientov trpiacich artritídou.

moves that fight against arthritis

 

Proti stuhnutosti rúk, na obnovenie hybnosti a jemnej motoriky

Jednoduché pohyby s prstami – dodržte tieto kroky!

Je preukázané, že nenáročné precvičovanie prstov je skvelou terapiou ale aj prevenciou pri artritíde, stuhnutosti a nedostatočnom prekrvenie. Ruky sú zložené z mnohých malých kostí a kĺbov, šliach a väzov. Tieto jednoduché pohyby ich účinne a rýchlo precvičia, stimulujú a spevnia. Nezabudnite, hoci dnes možno máte len studené ruky, o pár desiatok rokov sa tento nenápadný symptóm môže podpísať pod veľkými bolesťami. Predchádzajte im najjednoduchšie, ako sa dá.

1.

Pomaličky stáčajte prsty smerom k dlani, až kým nezatnete päsť. Potom opäť pomaly prsty vystrite. Tento pohyb opakujte 10x na každej ruke.

2.

Jeden po druhom ohýbajte prsty smerom k dlani. Vždy vydržte niekoľko sekúnd a prst pomaly vystrite. Pokračujte s každým prstom na oboch dlaniach.

3.

Nezabudnite ani na palec. Ohnite ho smerom k dlani tak, aby sa dotýkal lôžka malíčka. Vydržte niekoľko sekúnd a uvolnite.

4.

Urobte písmeno O. Končeky prstov spojte s končekom palca tak, aby vám vznikol čo najkrajší tvar kruhu. Vydržte pár sekúnd a uvolnite. Tento cvik je výborný najmä v prípade, ak trpíte stuhnutosťou prstov.

5.

Skontrolujte pravý uhol. Položte ruku na rovnú plochu a presvedčte sa, že dokážte udržať kĺb palca niekoľko sekúnd v pravom uhle.

6.

Vystrite čo najviac prsty na rovnej ploche. Vydržte niekoľko sekúnd a uvolnite. Opakujte 5 x s každou rukou.

7.

Zdvíhajte postupne prsty tak, že dlaň máte stále položenú na rovnej ploche. Prst sa snažte vždy zdvihnúť čo najvyššie.

8.

Mačací pazúr. Stočte prsty tak, aby sa konce dotýkali spodného článku. Držte 30 sekúnd a uvoľníme.

9.

Nezabudnite na zápästia – tie sú rovnako dôležité ako iné časti ruky. Vystrite dlaň pred seba, druhou rukou uchopte za prsty a pomaly ohýbajte tak, aby bola ruka čo najviac zaklonená. Vydržte niekoľko sekúnd a opakujte aj s druhou rukou.

Najjednoduchšia pomoc – gumička

Noste ju vždy so sebou. Natiahnite gumičku okolo prstov a jemne tlačte prstami proti gumičke (otvárajte a zatvárajte dlaň. Je to vynikajúci tréning aj pre najdrobnejšie kosti na prstoch. Okrem toho ide aj výborný anti-stresový tréning.

 

Dnes najobľúbenejšie