zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

9 lacných trikov našich babičiek schová do vrecka aj drahé lieky z lekárne: Netreba čakať dni, zaberú hneď!

Naše babičky boli veľmi zdatné nielen v kuchyni, ale aj v otázkach zdravia. kedže nemali k dispózií lekárne na každom kroku, museli si často poradiť celkom sami. Ich nápady sa oplatí poznať, perfektne fungujú aj dnes!

Cibuľový zábal

Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom.  Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.

Liek z orechových škrupiniek

Potrebujeme:

12 škrupín z vlašských orechov – dobre vyumývaných

½ l vody

Postup:

Do kostrólika dáme škrupinky a zalejeme ½ l vody. Necháme 4 hodiny lúhovať a potom varíme asi 20-30 minút. Počas varenia doplníme vodu, ktorá sa odparí, aby sme mali ½ l tekutiny. Scedíme a pijeme 3 x denne po 200 ml. Tento čaj je skutočne zázračný, rozpúšťa hlieny a pomôže aj so zápalom priedušiek. Ja to mám rokmi overené, ešte od čias prázdnin u babičky!

Takto liečili kašeľ a bolesť v hrdle naše babičky

Lektvar proti kašľu a bolesti v hrdle

Potrebujeme:

Voda 250 ml

cukor 8 lyžíc

cesnak 4 strúčiky

1 cibuľa

1 lyžica strúhaného čerstvého zázvoru (deťom radšej bez neho – páli)

Sušený tymián 1 lyžica

Sušený majorán 1 lyžica

Voliteľné – anýz

Citrónová šťava 1 lyžica

Med 1 lyžica

(Akýkoľvek dobrý čaj 1 vrecúško) – voliteľné

Postup:

Všetko zmiešame dohromady (cesnak a cibuľu nakrájanú) a varíme cca 10 minút, scedíme, po schladnutí pridáme med a popíjame s čajíkom počas dňa. Kým je zmes skoro vriaca, dávam do nej lúhovať čajové vrecúško pre chuť, môžete však vynechať. Popíjame počas dňa:)

Rascový zázrak proti kašľu

Keď nás bolelo hrdlo a hrozila angína, babička nám vždy robila túto kúru z rasce: Stačilo len párkrát užiť a choroba sa nás pustila!

Potrebujeme:

50 g mletej rasce (dá sa použiť aj celá, ak nemáte mletú)

250 ml vody

Pre dospelých aj 1 lyžicu slivovice :-)

Postup:

Rascu zmiešajte s 200 ml vody, preložte na plameň a pod pootvorenou pokrievkou varte na miernom plameni 15 minút. Teraz by ste mali mať v hrnci hustú tmavú zmes.

Scedíme tekutinu a pridáme do nej ešte 50 ml vody. Opäť preložíme na plameň a necháme prevariť. Neviem, ako je to s celkom malými deťmi, ale nám dávala babička tento „vitamín“ až od asi 10 rokov. Dospeláci si pridávajú do výslednej zmesi 1 lyžicu slivovice. :-)

Deti užívajú 2 x za deň jednu lyžičku zmesi a dospelí 3x za deň 1 lyžicu. Pozor, aby ste si potom nesadli za volant, keďže obsahuje alkohol. Stačí užívať krátko, nám sa po pár dávkach vždy uľavilo a už stačili len zázvorové a bylinkové čajíky :-).

Za rýchly nástup účinku môžu protizápalové účinky rasce. Keď však túto kúru užívate, nezabúdajte na dostatok tekutiny, rasca má diuretický účinok.

Voňavý sirup proti kašľu

200 g cukru,

250 ml vody,

1 bal sušeného tymiánu

Voliteľné: 3 lyžice slezového kvetu

Postup:

Cukor s vodou varíme na miernom ohni asi 20 minút tak, aby sa neodparilo veľa vody. Odstavíme, vsypeme obsah sáčku sušeného tymiánu, slezový kvet a necháme úplne vychladnúť. Sirup scedíme, nalejeme do fľaštičky a podávame denne 3-4x za lyžičku. Sirup má veľmi príjemnú chuť, bez problémov ho vypijú aj deti. Nezabudnite, že účinok každého liečiva sa výrazne prejaví až po 2-3 dňoch. Tento sirup zaberá určite.

Čaj proti chrípke a na nevoľnosť

Do 200 ml vriacej vody zamiešajte jednu lyžičku mletého čierneho korenia a pomiešajte. Tento odvar Vás zbaví bolesti, plynatosti, kašľa a prospieva aj pri migréne, kŕčoch a pri zápale močových ciest.

Tínktúra zo šalvie

Tento postup mám ešte po starkej a robíme ju tak už desaťročia. Stačí len 50 gramov čerstvej šalvie, ktoré jednoducho dáme do sklenenej fľaše a zalejeme 1/2 litrom silného bieleho alkoholu (aspoň 42%). Necháme na slnečnom mieste odstáť 14 dní a užívame v prípade problémov 15 kvapiek denne, prípadne si nakvapkáme do čaju či vody. Nádobu uzatvoríme a necháme odstáť 14 dní. Potom tinktúru precedíme a užívame podľa potreby. Ako kloktadlo na dezinfekciu a proti bolesti zubov, ďasien a angíne používame kloktadlo – 1PL do 1,5 dcl vody.

Liečivý sirup z bobkového listu

Stačí ak 15 lístkov bobkového listu rozvaríte s ½ kg kr. cukru a 250 ml citrónovej šťavy. Varíme, kým nevznikne hustá tekutina – podobnej konzistencie ako med. Listy len vyberieme a užívame 1 lyžičku denne. Skladujeme v chladničke v uzatvárateľnej fľaške.

Klinčeková voda na zapálené mandle a hrdlo – používame na kloktanie a vyplachovanie

Potrebujeme:

200 ml prevarenej vody

1 lyžicu klinčekov

7 kvapiek propolisu

5 kvapiek mätového esenciálneho oleja

5 kvapiek čajovníkového (tea tree) esenciálneho oleja

Postup:

Základom je príprava silného čaju z klinčekov. Klinčeky dáme do vody a preložíme na plameň. Keď voda zovrie, znížime teplotu a varíme ešte 5 minút na slabom plameni. Potom plameň vypneme, prikryjeme a necháme tento čaj celkom vychladnúť.

Keď je čaj vylúhovaný a vychladnutý, scedíme a do tekutiny pridáme ostatné prísady. Premiešame a skladujeme v sklenenej uzatvárateľnej nádobe. Ústna voda vydrží 15 – 18 dní.

Cibuľový čaj

Potrebujeme:

2 cibule

Vodu

Voliteľné:

Škorica, zázvor, med,klinčeky, citrón – moja babička dávala aj trošku masla

Postup:

Dve olšúpané cibule pokrájame a dáme do kastrólika. Zalejeme 500 ml vody a privedieme k varu. Na miernom plameni varíme 10-15 minút. Potom scedíme, cibuľový vývar osladíme medom alebo cukrom. Keď deťom čaj nechutí, pridajte počas varenia nakrájané jabĺčko a škoricu. Tie prekryjú cibuľovú chuť.

Ja mám skúsenosť, že pri prechladnutí mám po takomto čaji pokoj o 2 dni. :-)

Medový obklad

Ako na prípravu:

  • Múku zmiešame s malým množstvom medu, aby vznikla hustá zmes. Zmes by však nemala byť taká lepkavá, aby sa držala rúk. Môžete pridať trochu oleja a v prípade potreby pridajte viac múky.
  • Umiestnite zmes na obrúsok a zabaľte ju do bavlnenej látky. Zmes umiestnite na hruď v oblasti priedušiek a pľúc a pripevnite sadrovým pásikom, ale dajte pozor, aby zmes nebola aplikovaná na srdce, ale čo najďalej od neho. Odporúča sa nosiť bavlnené pyžamo
  • Zmes možno odstrániť po 2-3 hodinách, ak liečime deti. Dospelí môžu mať obklad aj celú no.

Táto liečba môže spôsobiť, že sa pacient bude nadmerne potiť. Z tohto dôvodu je dobré používať špeciálne periny a obliečky, ktoré sú prievzdušné.

Tieto medové obklady majú protizápalový účinok. Viditeľné pozitívne výsledky sa objavia už v počiatočnom štádiu ochorenia, takže nimi možno predchádzať komplikáciám.

Najlepšie tipy pre zdravie