Kúzelná voda na orchideu: Toto musí prebudiť aj tú najbiednejšiu rastlinku a máte to zadarmo – už ani euro za hnojivá z obchodu!

Rada sa podelím o svoje skúsenosti s pestovaním orchideí – podstatou je, že nepoužívam žiadne umelé hnojivá a výživu z obchodu. Všetko potrebné máte doma a možno o tom ani len neviete. Orchideám sa mi darí mať krásne už roky, odporúčam skúsiť! :-)

Zázračná voda na orchideu namiesto drahých hnojív z obchodu!

Odpad, ktorý je pre orchideu cennejší ako zlato!

Vodu po varení vajec natvrdo určite nevylievajte, práve naopak. Škrupinky od vajec do nej namočte, nechajte 1 deň odstáť a sceďte. Tento lacný výživový prostriedok poskytne rastlinkám výživu ako draslík, vápnik a proteíny. Vodu dajte do nádoby s ostrekovačom a nastriekajte z času na čas rovno na listy.

Voda z namáčania ryže a voda z varenia zemiakov

Voda, v ktorej ste namáčali ryžu alebo varili zemiaky je plná vitamínov a živín. Ryžová voda je bohatá na vitamín B a voda zo zemiakov zase na vápnik a draslík. Odložte si ju do chladničky a raz za dva týždne s  polejte rastliny. Nikdy však nezalievajte so studenou vodou, je potrebné, aby voda mala izbovú teplotu!

Banánová voda

Banánová kôra pre orchidey

Nechajte vysušiť banánovú kôru na slnku alebo na radiátore a potom rozomeľte na prášok.

Zalejte 1 čajovú lyžičku 200 ml vriacej vody. Nechajte kvapalinu vychladnúť a zalejte orchideu raz – 2x za mesiac.

Druhá možnosť

Vezmite šupku z 2 banánov a zalejte 2 litrami vody. Nechajte lúhovať 2 dni. Výslednú kvapalinu zrieďte s vodou v pomere 1: 1. Polievame v období pred a počas kvitnutia.

(to platí o každej výžive, nikdy ju nedávame rastlinke v období, keď potrebuje odpočívať – len počas rastu a prípravy na kvitnutie, prípadne, keď potrebujete rastlinku po dlhšom čase prebudiť. Niektoré rastlinky totižto potrebujú pomoc.)

Zázračné hnojivo

Potrebujete: vodu z varenia ryže, melasu, mlieko, použité čajové vrecúško zeleného čaju, drvené kosti z kuraťa

Možno to znie ako babská mágia ale v skutočnosti ide o výživovú bombu. Sušené a podrvené kosti z kuraťa sú výborným zdrojom vápnika a horčíka. Stačí, ak ich necháte obschnúť na slnku 2 až 3 dni a potom ich rozpučíte na nie úplne jemný prášok. 

Postup

1. Vyprázdnite obsah použitých čajových vrecúšok do malej misky. Nepoužívajte však urologické čaje, pretože obsahujú látky, ktoré rastlina nepríjme.

2. Rozdrvte niekoľko kuracích kostí do podoby múčky. Uistite sa, že kosti sú jemne rozdrvené do malých zŕn tak, aby mal výsledný produkt konzistenciu piesku. Nedrvte však kosti na prach, pretože veľmi malé častice môžu poškodiť rastlinu. Kostná múčka poskytne rastline vápnik a horčík, ale tiež zníži kyslosť pôdy, takže s množstvom múčky opatrne.

3. Zmiešajte čaj a drvené kuracie kosti v miske, zalejte mliekom a pridajte nie viac ako lyžičku melasy. Dôkladne premiešajte, kým kvapalina nezíska hnedú farbu. Mlieko pridávame preto, lebo obsahuje dôležité živiny ako dusík, draslík či fosfor.

4. Sceďte vodu z varenia ryže a nechajte ju vychladnúť pri izbovej teplote. Po tom, ako sa voda ochladí, zmiešajte ju s hnedou zmesou. Ryža voda obsahuje niacín, riboflavín, tiamín a ďalšie stopové prvky, ktoré orchidey vyžadujú.

Upozornenie:

Túto zmes možno použiť len raz (maximálne 2x) za mesiac počas vegetačného obdobia naliatím na pôdu. Dajte si však pozor na prehnojenie: známkou prílišného hnojenia je biely povlak na pôde a zhnednuté či dokonca vysušené listy rastliny.

Dnes najobľúbenejšie