Moja dedo mi povedal, prečo si pridáva do kúpeľa aj obyčajný OCOT: Zázrak na choré kĺby, chrípku aj kŕče!

Ocot bol už v dávnej minulosti považovaný za liek na mnoho druhov zdravotných problémov. Neskôr sa začal využívať aj na konzerváciu a prípravu rôznych jedál. Na základe nedávnych štúdii je ocot bohatý na antioxidanty, ktoré spomaľujú proces starnutia. 

Jablčný si svoje miesto našiel aj pri liečbe kĺbov. Už naši dedovia vedeli, že jablkový ocot pomáha liečiť artritídu a dnu. Dnes vám prezradíme niečo viac o tom, ako využiť ocot pre svoje zdravie!

Pomáha všetkým orgánom v tele

Podľa čínskej medicíny majú naše chodidlá reflexné zóny, ktoré sú spojené s konkrétnym orgánom v tele. To znamená, že cez chodidlá môžeme svoje telo zbaviť vnútorných toxínov a tak zlepšiť celkové zdravie.

Jedným zo spôsobov je kúpeľ nôh v jablkovom octe.

Jablkový ocot má priaznivé účinky napríklad aj na zníženie hmotnosti, zmiernenie zažívacích ťažkostí, odstraňuje problémy s dýchaním a zlepšuje stav kože.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Naše nohy sú každý deň vystavené mnohým mikróbom, často sú nedostatočne okysličené, čo spôsobuje rôzne infekcie, otlaky, nepríjemný zápach, chodidlá mávame suché a drsné.

Jablkový ocot obsahuje biologický aktívne zlúčeniny, ktoré ničia baktérie a mikróby. Odstraňuje nepríjemný zápach, ošetruje plesňové infekcie, zmäkčuje pokožku, zlepšuje jej kvalitu. Jeho použitie je veľmi jednoduché.

Jediné čo k tomu potrebujete je teplá voda, ktorú nalejete do lavóra a pridáte pohár jablkového octu. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek levanduľového oleja.

V kúpeli vydržte 30 minút a keď to budete robiť pravidelne raz za týždeň, tak výsledok sa určite dostaví.

Proti opuchom . recept, ktorý poznali už naši dedovia

Jablčný ocot má silné protizápalové účinky, ktoré znižujú opuchy dolných končatín. Tie sa vytvárajú najmä v okolí členka a spôsobujú problémy pri obúvaní, ale aj samotnej chôdzi. Na vyššie uvedené ťažkosti sa používa kombinácia jedného dielu octu na dva diely vody. Nohy sa namáčajú v tomto kúpeli po dobu 20 – 30 minút.

Bolia vás kolená, alebo svaly či kosti – zázračný kúpeľ!

Ak máte bolestivý problém, vyskúšajte  celkom jednoduchú kúru – pridajte si jablčný ocot do kúpeľa. Na uvoľnenie nôh, alebo rúk so pripravte kúpeľ zo 4 litrov vody a 2-3 šálok jablčného octu a boľavé ruky či nohy si do tejto zmesi jednoducho namočte.

Bolesť svalov po športe odstránite tak, že do tejto zmesi namočíte uterák a priložíte ho na bolestivé miesto.

Na chudnutie a zrýchlenie metabolizmu

Pravidelná konzumácia či dochucovanie jedál octom má pozitívne účinky na náš metabolizmus, zažívanie, ale aj spaľovanie kalórií. Ocot dokáže telo prečistiť a niektorí odborníci ho odporúčajú piť aj ráno nalačno (1 lyžica na 3 dcl vody) – namiesto populárnej vody s vytlačeným citrónom.

Konzumácia jablčného octu sa tiež spája s nižšou chuťou na sladké a s detoxikáciou organizmu. Podľa štúdie vedcov z Arizona State University v Spojených štátoch, môže jablčný ocot skonzumovaný spolu s jedlom s vysokým glykemickým indexom, viesť k nižšiemu príjmu kalórií počas dňa a to až o 275 kcal. Okrem toho dokázali, že kyselina octová v jablčnom octe vyrovnáva hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín.

Prírodné antibiotikum

Jablčný ocot – prírodný, nepasterizovaný, organický, nefiltrovaný, ideálne v bio kvalite – je zdrojom kyseliny octovej, citrónovej, probiotík a enzýmov vytvorených počas fermentácie.

Obsahuje aj vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, fluór či kremík. Kyselina octová pôsobí ako prírodné antibiotikum a antiseptikum. Zastúpené polyfenoly sú prevenciou ochorení, ako je rakovina, cukrovka, osteoporóza či Alzheimerova choroba.

Pomáha kĺbom

Odborníci naznačujú, že zápal kĺbov môže byť spojený s akumuláciou toxínov v nich, pretože metabolický odpad sa často hromadí práve vo väzive.

Jablčný ocot, alebo lepšie povedané obsah pektínu, ktorý sa v ňom nachádza, pomáha odstrániť toxíny z tela, zatiaľ čo kyseliny prispievajú k celkovej detoxikácii. Vyskúšajte si pripraviť nápoj z 250 ml teplej vody (nie horúcej), ktorú zmiešate s 2 čl octu a 2 čl medu. Pite 3-krát denne. Vďaka tomu bude váš organizmus rozpúšťať kryštalické usadeniny kyseliny močovej.

Liečivý obklad

V prípade, že vás niečo bolí a chcete túto bolesť zmierniť, vyrobte si obklad: zmiešajte si ocot s kokosovým alebo olivovým olejom v pomere 2:1. Obklad v podobe gázy s vatou, ktorú ste namočili do tekutiny, aplikujte napríklad na bolestivé kĺby. Pravidelnou procedúrou sa nepríjemná bolesť zmierni.

Ocot je tiež schopný znížiť krvný tlak a zlepšiť krvný obeh. Jablčný ocot má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, obnovuje organizmus pri nervových poruchách, depresii a bojuje s nespavosťou. Užívaniu octu by sa však mali vyhýbať ľudia, ktorí trpia vredmi, gastritídou a pankreatitídou.

Pre krásu

Z jablčného octu si môžete pripraviť skvelé tonikum na tvár – stačí zmiešať 1 diel jablčného octu so štyrmi dielmi vody. Ide tiež o výborný spôsob, ako zabrániť predčasnému starnutiu pokožky. Kúru ale nepoužívajte denne.

Chcete získať dokonale lesklé vlasy? Potom 1/3 šálky octu zmiešajte so 4 šálkami vody a vlasy po umytí šampónom opláchnite.

Pre ešte silnejší utišujúci efekt pridajte do kúpeľa aj trochu olivového oleja. Z 2 lyžíc jablčného octu a 1 lyžice olivového oleja tiež pripravíte zmes, ktorú nanesiete a bolestivé miesta. Zmes nechajte pôsobiť cez noc a ráno umyte.

Ľudia po celom svete poznajú účinky jablčného octu na zdravie a denne ho využívajú – dokonca utišujúce účinky na bolesť kĺbov hlásajú aj ľudia, ktorý každý deň tento ocot pijú, samozrejme nie neriedený. Tento nápoj sa pripravuje z 3 lyžíc jablčného octu, 300 ml vody a 1 lyžičky medu. Pije sa počas dňa trikrát denne pred jedlom. Dámy bude možno zaujímať aj to, že tento nápoj je skvelý aj na chudnutie. Tiež detoxikuje a zbavuje telo nežiadúcich látok.

zdroj: takprosto

Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay