Obyčajný kúpeľ, vytiahne z tela toxíny, zlepší funkciu svalov, potlačí zápaly a zvýši prekrvenie – stačí pridať do vody túto prísadu!

Existuje zopár šikovných surovín, ktoré nemôžu chýbať v žiadnej domácnosti, najmä pre ich úžasné a široké využitie. Veď kto by nemal doma ocot či sódu bikarbónu? Na zoznam si však určite pripíšte ešte jednu vec, a tou je epsomská soľ. Budete sa diviť, čo táto surovina všetko dokáže.

Slaný zázrak

Jej hlavnou výhodou je, že je pomerne lacná a ľahko dostupná. Okrem liečebných účelov sa používa aj v domácnosti, na záhradke či na čistenie.

Táto soľ získala svoj názov podľa jedného z horkých prameňov Epsom v Surrey v Anglicku. Dnes sa jej hovorí epsomská soľ, respektíve odborne síran horečnatý.

Účinky epsomskej soli na telo

Od iných typov solí sa tá epsomská líši tým, že ide o prírodnú formu soli horčíka. Má veľmi veľké detoxikačné vlastnosti, preto dokáže prečistiť celé telo.

Jej hlavnou výhodou je, že sa ľahko vstrebáva cez pokožku a vstupuje do krvného obehu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Naša pokožka totiž predstavuje pórovitú membránu, ktorá soľ absorbuje a zároveň pomocou nej odvádza z tela viacerých druhov toxínov.

Keď sa epsomská soľ pridá do vody, stimuluje sa tým proces nazývaný reverzná osmóza . Tá eliminuje iné soli a tiež nebezpečné chemikálie, čím sa uvoľňuje priestor pre prijatie horčíka a síry do organizmu.

Horčík je minerál potrebný pre viac ako 325 enzymatických procesov. Okrem toho zabezpečuje nasledovné veci:

  • zmierňuje a potláča zápaly v tele
  • odstraňuje bolesti kĺbov
  • zlepšuje svalové a nervové funkcie
  • zvyšuje prietok krvi a okysličenie naprieč celým telom

Na druhú stranu, síra zaisťuje zdravšiu pokožku, nervové bunky a regeneráciu poškodených kĺbových tkanív.

Čo zabezpečuje pravidelné kúpele s epsomskou soľou

Pokiaľ si budete kúpeľ s epsomskou soľou dopriavať pravidelne, odstránite svalové bolesti a napätie, mykózu nechtov na nohách, dnu či modriny a krvné podliatiny.

Dokonca budete jej pomocou schopní vyliečiť aj mnohé chronické ochorenia, potlačiť v tele zápaly, detoxikovať váš organizmus a postupne upraviť rovnováhu minerálov.

Použitie tohto druhu kúpeľa má však aj pár kontraindikácií.

Ak ste tehotná žena, máte kardiovaskulárne ochorenie, otvorené rany alebo popáleniny, prípadne trpíte dehydratáciou, potom použitie kúpeľov s epsomskou soľou radšej konzultujte so svojím lekárom .

Ako si pripraviť kúpeľ s epsomskou soľou

Na kúpeľ si vyhraďte približne 40 minút, pretože telo potrebuje na elimináciu toxínov aspoň 20 minút a ďalších 20 minút na absorbovanie minerálov z vody.

Napustite vaňu teplou vodou a pridajte do nej epsomskú soľ podľa tohto návodu:

  • deti do 30 kg – 1/2 pohára (1 dcl) epsomskej soli na štandardnú plnú vaňu
  • ľudia medzi 30 kg až 50 kg – 1 pohár (2 dcl) epsomskej soli
  • ľudia medzi 50 kg až 75 kg – 1,5 poháre (3 dcl) epsomskej soli
  • ľudia medzi 75 až 100 kg – 2 poháre (4 dcl) epsomskejsoli
  • na každých ďalších 25 kg telesnej váhy pridajte 0,5 pohára (1 dcl) epsomskej soli

Dodatočné tipy

Na posilnenie detoxikačných prínosov, pridajte do kúpeľa polovicu pohára (1 dcl) olivového oleja, ktorý je prospešný pre pokožku kvôli obsahu polyfenolov .

Môžete pridať aj trochu nastrúhaného zázvoru a štipľavého čili korenia na podporu potenia a vyplavovanie toxínov.

Počas kúpeľa nepoužívajte mydlo ani sprchové gély, pretože tie by mohli narušiť detoxikáciu a pôsobenie minerálov.

Po kúpeli odpočívajte 1 až 2 hodiny. V prípade bolestí kĺbov v dôsledku artritídy alebo reuma, majte dostatok pohybu, aby ste ochránili kĺby pred stuhnutím.

13 spôsobov využitia pre každého

Epsomská soľ sa už v minulosti využívala v mnohých kultúrach, no v domácnosti sa zíde aj vám. Táto obyčajná minerálna zlúčenina horčíka a síranu dokáže skutočné divy!

Odstránenie triesky

Zadretú triesku už nikdy viac nebudete vyťahovať tak komplikovane, ako doteraz. Stačí, ak v blízkosti rany aplikujete na kožu epsomskú soľ a tá vám pomôže vytiahnuť ju na povrch omnoho jednoduchšie.

Usporiadanie dekoratívnej kozmetiky

Epsomská soľ má aj ďalšie možnosti využitia. Do prázdnej nádoby môžete napríklad nasypať kryštáliky tejto soli a perfektne v nej budú držať rôzne ceruzky, kefky a iné predmety, ktoré používate na mejkap očí.

Domáci sprej

Keď skombinujete epsomskú soľ s obyčajnou vodou a citrusovými esenciálnymi olejmi, môžete si vytvoriť šikovný domáci sprej, ktorý vašu domácnosť pekne rozvonia.

Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa.
Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa. Foto: Flickr/Daniela

Zmäkčovač tkanín

Vytvoriť si môžete aj vlastný domáci zmäkčovač tkanín. Stačí, ak zmiešate jednu šálku epsomskej soli s 10 kvapkami esenciálneho oleja. Na jedno použitie vám potom stačí štvrtina šálky.

Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň.
Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň. Foto: Pixabay

Čistá práčka

Ak chcete mať oblečenie po praní vždy čisté, aj práčku musíte raz za čas dobre vyčistiť. Občas ju môžete umyť práve pomocou epsomskej soli s horúcou vodou. Stačí, keď spustíte jeden cyklus prania, aby soľ vyčistila všetky zákutia práčky.

Čistenie tváre

Epsomskú soľ môžete pridať do tekutého čistiaceho prostriedku, ktorým si zvyknete umývať tvár, alebo do krému. Vmasírujte ju do pokožky a potom si tvár umyte vodou. Tvár nielen že hydratujete, ale odstránite aj odumreté čiastočky kože. Podobný peeling môžete dopriať aj zvyšku tela.

Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými
Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými „čiernymi bodkami“ na tvári. Foto: Pixabay

Odstránenie čiernych bodiek

Ak máte problematickú pleť a trápi vás akné či rozšírené póry, môžete vyskúšať vmiešať čajovú lyžičku epsomskej soli a kvapky jódu do horúcej vody (pol šálky). Potom si do pripravenej zmesi namočte vatový tampón a priložte na problematické miesta pleti.

Koniec modrinám

Zmiešaním dvoch polievkových lyžíc tejto soli s malým množstvom vody vytvoríte hojivú zmes, ktorú môžete prikladať na modriny. Zmiznú oveľa rýchlejšie!

Zbraň proti bolesti hlavy

Pri bolesti hlavy vám môže pomôcť kúpeľ s epsomskou soľou, ktorý dokáže uvoľniť svaly krku a chrbta, čím môžu ustať aj bolesti hlavy. Dokonca takto hydratujete aj pokožku a zabezpečíte si aj lepší spánok. Takýto kúpeľ pomáha tiež detoxikácii organizmu.

Liečba zápchy

Lyžičku jedlej epsomskej soli môžete rozpustiť v pohári vody. Vďaka obsahu horčíka v nej vás zápcha čoskoro prestane trápiť.

Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou.
Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou. Foto: Pixabay

Krajšie vlasy

Ak máte problém s mastnými vlasmi, do šampónu, ktorý používate, pridajte trochu epsomskej soli a umyte si ich tak, ako ste zvyknutí.

Zápach nôh či ťažké nohy

Aj vaše nohy si zaslúžia pozornosť. Už 15 až 20 minút kúpeľa vo vode, v ktorej ste nechali rozpustiť epsomskú soľ, vám pomôže zbaviť sa problému s ich zápachom aj pocitu ťažkých nôh.