zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Táto malá zmena na tele môže skončiť aj smrťou: Úplne prvé príznaky a liečba krvnej zrazeniny

Toto sú úplne prvé varovné príznaky trombózy a mal by o nich vedieť každý.

 

 

Žiaľ, krvná zrazenina sa môže vyvinúť takmer u každého, existujú však rizikové skupiny.

Na Slovensku stále najviac ľudí zomiera na srdcovo-cievne ochorenia, preto je dôležité vedieť o prevencii a príznakoch chorôb, aby sa postihnutí mohli včas poradiť s lekárom.

Portál femina informuje, ako zistíte, že vám hrozí trombóza. 

Krvné zrazeniny sa tvoria, keď sa krv začne zastavovať zrážaním v niektorom úseku cievneho systému, môže k tomu dôjsť aj v dôsledku úderu.

Ak neexistuje priama príčina hlbokej žilovej trombózy, v pozadí môže byť dokonca rakovina, a preto je veľmi dôležité navštíviť lekára hneď, ako spozorujete najmenší príznak.

Príznaky trombózy

 

 

Žiaľ, iba úplné zablokovanie cievy má vonkajšie príznaky, no ich rozpoznanie je tiež kľúčové, aby sa predišlo vážnejším následkom.

Najdôležitejším príznakom pri stenóze tepny nohy je bolesť pri chôdzi, ktorá sa objavuje čoraz častejšie a so zvyšujúcou sa intenzitou.

Kŕčovité bolesti nôh alebo slabosť, ktoré sa vyskytujú počas cvičenia, sú tiež výpovedným znakom.

 

 

Medzi výrazné príznaky patrí opuch nôh, bolesť nôh, ktorú možno zistiť aj v pokoji, teplá, lesklá a napnutá pokožka s bledomodrým odtieňom.

Ak dôjde k zúženiu srdcových ciev, pri fyzickej námahe sa môže objaviť silná bolesť na hrudníku, ktorá môže spôsobiť krvné zrazeniny.

Kde sa môže trombóza vyvinúť?

 

 

Trombóza tepien a žíl sa môže vyvinúť v celom našom tele, no najčastejšie sa vyskytuje v nohách.

Trombóza v srdcových tepnách spôsobuje srdcový infarkt, zatiaľ čo trombóza v tepnách mozgu spôsobuje mozgový infarkt, známy ako porážka, či mŕtvica.

Krvné zrazeniny sa u trombofilikov môžu vyskytovať aj na neobvyklých miestach.

Menej často sa trombóza môže vyskytnúť aj v cievnom systéme brušných orgánov, čo vedie k ťažkej viscerálnej smrti, ale krvné zrazeniny sa môžu vyskytnúť aj v ramene.

Príčiny trombózy

 

 

Hoci sklon k trombóze môže byť dedičný geneticky, určité faktory životného štýlu zvyšujú riziko tvorby krvných zrazenín.

Patrí medzi ne fajčenie, nadváha, cukrovka a vysoký cholesterol.

 

 

Venózna trombóza môže byť spôsobená aj inými patologickými zmenami, ako sú niektoré hematologické ochorenia, nádory – predovšetkým nádory maternice, vaječníkov, prostaty, pľúc, pankreasu, žalúdka či celého krvotvorného systému, ochorenia pečene či zápaly panvy.

Riziko vzniku trombózy zvyšuje ochorenie spojené s dlhým ležaním, cestovaním alebo sedením počas niekoľkých hodín, kožné infekcie, nehody, zlomeniny kostí, užívanie niektorých liekov, najmä hormonálnej antikoncepcie, dedičné defekty enzýmov, vírusové infekcie, listová kyseliny, nedostatok vitamínu B, nevhodná výživa, sedavý spôsob života, nedostatočná telesná hygiena a tehotenstvo.

Riziko sa dá znížiť

 

 

Primárne možno riziko vzniku trombózy znížiť rozvojom zdravého životného štýlu a vylúčením faktorov podieľajúcich sa na vzniku ochorenia – ako je odvykanie od fajčenia, aktívny životný štýl a postupné chudnutie.

Treba sa vyhnúť celodennému státiu alebo sedeniu.

Nemali by ste si dať horúci kúpeľ ani nosiť ťažké veci.

Na druhej strane sa odporúča pohyb, ktorý zlepšuje napumpovanie svalov nôh, ako je plávanie alebo bicyklovanie.

Čoraz častejšie sú aj kompresné ponožky, ich nosením môžete zvýšiť krvný obeh.

Užitočné je aj užívanie vitamínov B a kyseliny listovej.

Liečba trombózy

 

 

Povrchová žilová trombóza sa väčšinou vyskytuje na dolnej končatine, jej rôzny rozsah zápalu môže postihnúť niekoľko centimetrov alebo celú končatinu.

Postihnutá oblasť sa stáva červenou, bolestivou a teplou na dotyk.

Pri príznakoch siahajúcich až do stehna je namieste urgentný chirurgický zákrok, v prípade lézií na iných častiach tela sa odporúča užívať antikoagulanciá a nosiť zdravotné pančuchy alebo ponožky.

V prípade hlbokej žilovej trombózy je nevyhnutné okamžité ošetrenie v nemocnici, pretože pacient môže zomrieť na pľúcnu embóliu.

V prípade uzáveru tepny dolnej končatiny sa zvyčajne odporúča chirurgický zákrok, aby sa predišlo amputácii v prípade zjazvenej a sfarbenej kože.

Trombóza ciev črevného systému si vyžaduje okamžitý zásah, pretože v tomto prípade je ohrozený život pacienta.

Pri trombóze mozgových ciev a tepien končatín je spolu s pravidelnými lekárskymi prehliadkami potrebná dlhodobá medikamentózna liečba a úplná zmena životosprávy.

Operácia je opodstatnená pri zúžení krčných tepien a mozgovom infarkte s neurologickými príznakmi – jednostranná obrna, porucha zraku, porucha reči, závraty.

Veľa zdravia!

Foto: unsplash
Foto: pixabay
Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pexels
Foto: unsplash
Foto: pixabay
Foto: pexels

Najlepšie tipy pre zdravie