Táto nenápadná rastlina by mala byť v každej záhrade: Neuveríte, akú úžasnú službu tam bude robiť celé roky!

V záhradách ho mali už Rimania a dokonca zdobil aj nádvoria v Starovekom Egypte. Toto je dôvod, prečo by nemal chýbať ani vo vašej záhrade.

V záhradách ho mali už Rimania a dokonca zdobil aj nádvoria v Starovekom Egypte. Extrémne nenáročná drevina, vždy zelená a krásna, či už ju necháte rásť voľne, alebo ju pravidelne upravujete a striháte. Darí sa jej v podstate všade, na slnku, aj v tieni.

zdroj: boxwoodterrace

Rastlinku si v podstate nemusíte všímať a stačí ju nechať rásť. Vďaka rovnomernej korunke je krušpán krásnou ozdobou každej záhrady. Sýtozelené listy nezničí ostré slnko a ani snehová prikrývka. Rovnako ako na stanovisko je krušpán nenáročný aj na pôdy, či už ho dáte do ľahšej ílovitej pôdy alebo naopak do ťažšej zeminy, bude sa mi dariť.

Zalievame vtedy, keď je už skutočne veľmi sucho a trvá dlhšie obdobie. Inak si krušpán vystačí aj s vodou z prostredia, získava ju dlhými koreňmi z pôdy.

Bude vám robiť veľkú službu

zdroj: i.pinimg

A práve o nej vedeli už staroveký Rimania či Egypťania. Nie je totiž náhoda, že krušpány vysádzali pozdĺž prašných ciest a tam, kde sa pohybovalo veľa ľudí. Krušpán má v tomto smere nezastupiteľnú úlohu. Jeho zelené listy pôsobia ako lapače prachu z okolitého prostredia. Prach a mikroorganizmy sa prilepia na jeho listy a následne ich zničí ultrafialové žiarenie bez toho, aby vírili v priestore. To platí aj o škodlivých výfukových plynoch. Vďaka svojmu tvaru a bohatej korune ho pohlcuje omnoho viacej, ako iné zelené rastliny. Vysaďte ho pozdĺž príjazdovej cesta, alebo ako hranicu medzi vaším domom a cestou. Krušpán vás bude chrániť od prachu a nečistôt rozvírených vo vzduchu – a to celkom zadarmo, verne a celé roky.

zdroj: wellappointedhouse

Pomáha aj rastlinkám naokolo

Rastliny vysadené okolo, alebo v blízkosti krušpánu na jeho zelenom pozadí ešte viac vyniknú a podčiarknu tiež krásnu vždy-zeleného kru. Krušpán však pomáha aj inak, vytvára pre rastlinky vhodné prostredie, chráni ich pred vetrom a pomáha im aj živinami, ktoré produkuje do pôdy počas celého roka. Zvlášť dobrá je jeho kombinácia s levanduľou, dokáže jej pripraviť optimálnu kvalitu pôdy a reguluje úroveň vlhkosti na ktorú je levanduľa citlivá.

zdroj: i.pinimg

Začiatkom septembra si ho namnožte, je to úplne jednoduché

Stačí, ak z dospelej rastliny odstrihnete vrcholové výhonky dlhé asi 10 cm. Spodné listy odtrhnite tak, aby na odrezku ostalo maximálne 8 párov listov.

zdroj: fieldviewgardens

Potom jednoducho zapichneme do črepníka naplneného zmesou zeminy zo záhrady a piesku. Teraz už stačí len uložiť na miesto s rozptýleným svetlom alebo polotieň a rosiť, aby sa odrezky ujali. Ak chcete, aby odrezky rástli rýchlejšie, urobte im provizórny skleník, napríklad z vrchov plastových fliaš. O 2-3 mesiace budú odrezky už pevne zakorenené. Na jar ich môžete presunúť do voľnej pôdy v záhrade.

zdroj: topiarygarden

Dnes najobľúbenejšie