Nechajte kriedu v zásuvke s príborom a zajtra budete ohromení: Stojí len pár centov no ušetrí vám stokrát viac!

Niekoľko kusov kriedy stojí len pár centov, ale ušetrí vám stokrát viac.

Niekoľko kusov kriedy stojí len pár centov, ale ušetrí vám stokrát viac. Navyše, kvôli niektorým vlastnostiam tejto bielej látky je len veľmi ťažké, nájsť k nej inú alternatívu. V kuchyni a celej domácnosti by mala byť krieda vždy poruke. Toto je dôvod!

Krieda v kuchyni

použitie kriedy

Snehovo biele obrusy

Ukazuje sa, že obrus nemusíte naškrobiť, aby nezažltol a perfektne držal tvar. Ak ho pred praním potriete kriedou , zachová si bielu farbu a nezažltne, tento trik perfektne funguje aj na biele oblečenie.

Proti plesniam, zápachu a škodcom

Krieda by mala byť v každej komore, skrinke a zásuvke v kuchyni. Porézna štruktúra absorbuje vlhkosť aj pachy a bráni tak vzniku plesní, zatuchnutiu či škodcom, ktorých práve takéto prostredie priťahuje.

krieda v kuchyni

Ochrana pred mravcami

Krieda síce nevystraší potravinovú moľu, ale pre mravce je doslova nočnou morou. Môžete si byť istý, že hranicu z kriedy mravce nikdy neprekročia.

Zatočí mastnými škvrnami

Krieda je perfektná na odstránenie mastných škvŕn na odeve. Nanesiete ju v hrubšej vrstve na škvrnu a vyperiete odevy ako zvyčajne. Krieda dokáže pohltiť mastnotu na viacerých typoch materiálov. Nechajte pôsobiť 10 minút.

prečo uchovávať kriedu

Príbory a strieborné šperky ostanú v perfektnom stave – účinkuje rýchlo

Chcete vidieť váš odraz v lyžičkách a striebornom príbore? Potom vložte jednu kriedu do zásuvky s príborom a tiež do vašej šperkovnice. Ušetrí vám to kopec peňazí za odborné čistenie a leštenie cenností u zlatníka. Krieda absorbuje vlhkosť a striebro ochráni pred sčernaním. Krieda je zvlášť užitočná na ochranu niklu a striebra! Zmesou kriedy a alkoholu vyleštíte aj zašlé cínové riady. Jednoducho vyčistite a potom dôkladne opláchnite vodou. Budú opäť lesklé a bezchybné.

Žiadne fľaky na stenách

Ak je kuchyňa vyzdobená čarbanicami vašich detí, skúste tieto miesta a rovnako tak aj tmavé fľaky prebehnúť kriedou. Je to najrýchlejšia pomoc.

Vytiahne vlhkosť zo skrine

Zviažte pár kúskov kriedy dohromady, alebo ju preložte do sieťkovaného vrecka a vložte do poličiek v skrini, alebo priamo na ramienko. Krieda má poréznu štruktúru a pohlcuje vlhkosť z priestoru. Nechajte jednoducho pôsobiť a po týždni-  dvoch týždňoch nechajte vysušiť na slnku.

Do koša na bielizeň

Proti plesniam a nadbytočnej vlhkosti, ktorá sa zvykne držať v koši na prádlo môžete bojovať skutočne jednoducho. Vložte na dno otvorené vrecko s niekoľkými kriedami. Kriedy začnú hneď pohlcovať nadbytočnú vlhkosť a predchádzajú vzniku plesní, ktoré sa uvoľňujú aj do ovzdušia vo vašom byte. Rovnaký postup môžete zopakovať aj vo vašom šatníku a na miestach, kde máte problém s nadbytočnou vlhkosťou.

Žlté škvrny na golieri a v podpazuší

Ak sa na bielom oblečení potýkate s nepeknými škvrnami od potu, pomôže vám opäť krieda. Po znečistených miestach jemne prechádzajte bielou kriedou a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.

Zabráni hrdzaveniu náradia

Kúsky kriedy vložte do kufríka s náradím. Krieda pohltí prebytočnú vlhkosť a predídete tak hrdzaveniu náradia vo vnútri.

Zaseknutý kľúč

Ak sa vám dvere ťažko odomykajú a kľúč sa v zámke často zasekáva, pomôže vám krieda. Potrite kľúč kriedou a vyskúšajte to teraz. Odomykanie pôjde ako po masle.

Zachráni obľúbené topánky

Ak sa vám na obľúbených semišových topánkach objavili nepekné škvrny, nasypte na ne kriedový prach a nechajte pôsobiť cez noc. V dopoludňajších hodinách potom jednoducho oprášte a uvidíte, že po škvrnách nebude ani stopy.

Nové kriedy zo zvyškov

Ak nájdete doma malé zvyšky z kriedy nevyhadzujte ich. Rozdrobte ich na prášok, zmiešajte s trochou vody a túto zmes navrstvite do formičiek. Vytvoríte tak novú kriedu pre vaše ratolesti v tvaroch, farbách a prevedeniach.

Dnes najobľúbenejšie