Za pár centov a budú vám svietiť v tme a krásne voňať celé týždne: Nekupujte tento rok drahé ozdoby na stromček, naučte sa tento nápad z sódy a škrobu!

Takéto ozdoby v obchode nekúpite!

Perfektný tip k nadchádzajúcim vianočným sviatkom pre všetkých, ktorí si chcú zhotoviť vlastné milé dekorácie na stromček, alebo drobné pozornosti pre vašich drahých. Navyše, tieto milé ozdoby môžu aj svietiť v tme a tiež aj krásne rozvoniavať – napríklad ako vaše obľúbené škoricové koláče. ide o celkom bezpečný, bio nápad, ktorý zhotovíte za pár centov.

Potrebujeme:

2 diely jedlej sódy

1 diel kukuričného škrobu

1 diel vody

Postup:

Všetky prísady preložíme na panvicu s nepriľnavým dnom. Zahrievame a stále miešame, hmota najskôr zriedne a v zápätí zhustne. Po približne jednej minúte od varu vznikne z hmoty husté cesto.

...

zdroj: amazonaws

Vtedy je hmota pripravená. S hmotou môžeme pracovať hneď, alebo ju zabalíme do fólie a pracovať s ňou neskôr.

zdroj: encrypted

Ak chcete hmotu zafarbiť, vmiešajte do nej trochu potravinárskeho farbiva, ktoré si najskôr rozmiešate v troche vody. Ďalšou možnosťou je zafarbiť výtvory akrylovými farbami. Vytvorené ozdoby necháme uschnúť na rovnej ploche aspoň 2 dni. Na vkrajovanie sú výborné vykrajovátka na perníčky. 

zdroj: blogspot

Nezabudnite urobiť aj malý otvor na zavesenie ozdôb. Potom stačí už len prevliecť ozdobnú šnúrku alebo stuhu a máte krásne závesné ozdoby.

Na ozdoby, ktoré svietia v tme

Keď robíme zmes z 4 dl sódy, 2 dl škrobu a 2 dl vody, pridáme do ¾ zmesi pridáme asi 2 lyžičky svietiaceho pigmentového prášku (cca 15 g) neónovej zelenej a ešte trochu vody, aby sa zachovala správna konzistencia. Do zvyšku môžeme pridať inú farbu. Potom postupujeme rovnako. Výsledné ozdoby budú na stromčeku krásne svietiť.

Voňavé počas dlhej doby

stačí, ak do zmesi pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja. Sóda vôňu zakonzervuje v zmesi a bude tak dlho krásne rozvoniavať. Odporúčame klinčekový alebo škoricový olej. Budú krásne dotvárať vaši Vianočnú sviatočnú atmosféru.