Krásna jednoduchá kruhová sukňa, ktorú zvládne aj začiatočníčka: Perfektný odskúšaný videonávod! Poteší vás, aj každú malú parádnicu.

Keď som sa učila šiť, táto suknička bola prvá vec, ktorú som ušila. Najskôr dcérke len tak pre parádu, no tak sa zapáčila, že som potom na želanie ušila aj zopár k tanečným kostýmom na tanečnú, ktorú navštevuje. Nepotrebujete žiaden komplikovaný strih. Veľkosť si určíte podľa jednoduchého výpočtu. S týmto prehľadným videonávodom to zvládnete na jednotku. Uvidíte, ako sa vám to zapáči. Na kupované sukne už ani nepozriete. Výhodou je, že môžete zladiť celý rodinný babinec a ušiť jednu sebe, aj dcérkam, alebo vnučkám :) Krásne aj ako darček. To bude radosti!

Takto vyzerali moje sukničky na tanečnú a nižšie nájdete podrobný návod, ako na to. Sukňu zvládnete ušiť za jeden večer.

Videonávod

Potrebujeme:

množstvo látky podľa veľkosti sukne

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

elastická guma

niť podľa farby látky

špendlíky

krajčírsku kriedu

krajčírsky meter

papier (podľa veľkosti sukne) – pre väčší strih sukne si jednoducho pospájajte pomocou lepiacej pásky viac papierov veľkosti A4

šijací stroj

žehličku

Postup:

Ako prvé si podľa jednoduchého vzorca vypočítame veľkosť pása.

Následne si určite dĺžku sukne. Nezabudnite pridať aspoň 1,5 – 2 cm na začistenie sukne. Dĺžku sukne potom pripočítajte k výsledku z prvého vzorca.

Príklad

Ak potrebujete sukňu s obvodom pása 58 cm, pridajte k obvodu cca 2 cm, aby sa ľahšie obliekala cez boky. Podľa vzorca vyššie by vám mal vyjsť výsledok 9,55 cm. Pre ľahšie prekreslenie si toto číslo zaokrúhlime smerom nahor na 9,6 cm.

Ak chcete sukňu s dĺžkou napríklad 40 cm, pridajte cca 2 cm, čím vám vyjde dĺžka 42 cm. K tejto dĺžke teraz pripočítajte veľkosť pása 9,6 cm, čiže vám vyjde číslo 51,6 cm. Urobili sme tak preto, pretože na papier si budeme prekreslovať dva rozmery sukne (pás a dĺžku sukne) a tento postup nám to trochu uľahčí. Teraz si môžeme vyrobiť jednoduchý strih z papiera.

Začíname merať z rohu a zaznačíme si prvý rozmer (rozmer pása) 9,6 cm z každej strany. Potom si tento rozmer vyznačíme od jedného kraja k druhému.

Takto isto si prenesieme na papier aj dĺžku sukne. Budeme merať opäť z rohu, preto sme si k dĺžke sukne pripočítali aj rozmer pása. Zaznačíme si teda dĺžku 51,6 cm, opäť od jedného kraja po druhý. Body si potom spojíme ceruzkou a malo by to vyzerať asi takto. Vystrihneme.

Látku si pripravíme tak, že si ju otočíme lícom smerom nahor, preložíme na polovicu z ľavej strany na pravú a potom ešte raz z dola nahor. Teraz by ste mali mať látku poskladanú tak, že je rubovou stranou hore. Strih si priložíme na látku do ľavého dolného rohu a prekreslíme.

Z takto vystrihnutej látky vám vznikne súvislá kruhová sukňa.

Veľký kus práce už máte za sebou a pomaly to začína vyzerať ako sukňa :)

Teraz si pripravíme pás. Vyberte si vhodnú šírku a farbu gumy, ktorá bude tvoriť pás sukne. Ak chcete inú farbu ako bielu, alebo čiernu, môžete si bielu gumu zafarbiť farbou na textílie. Gumu si odmeráme na obvod pásu a prestrihneme na požadovanú dĺžku. Zohneme, priložíme k sebe konce a zošijeme.

Keď máme konce zošité, gumu si prevrátime a začistíme pás ešte jedným stehom z každej strany.

Pás máme pripravený a môžeme ho ísť pripevniť na sukňu.

Vnútorný kruh sukne si začistíme tak, že kúsok zažehlíme okolo celého obvodu smerom k lícovej strane (pozor, nie k rubovej!).

Nezľaknite sa, keď priložíte pás k sukni, že je menší ako obvod sukne. Je to preto, pretože k obvodu na látke sme pripočítavali 2 cm kvôli pohodlnejšiemu obliekaniu. Keď budeme gumu našívať na sukňu, natiahne sa a všetko bude tak, ako má byť :)

Gumu si teraz prišpendlíme k sukni v 4 oproti ležiacich bodoch. Špendlíme ju z vrchnej strany sukne, takže nám prekryje zažehlený okraj.

Ak potrebujete, môžete si gumu prišpendliť na viacerých miestach. Pri menšom obvode stačí aj takto. Teraz je pás pripravený na to, aby sme ho prišili k sukni. Šiť budeme cik-cakovým stehom.

Gumu prišívajte opatrne a naťahujte ju k látke tak, aby ju pri šití prekrývala. Šite radšej pomalšie a kontrolujte si, kadiaľ vám ide steh. Keď máte gumu prišitú, ostáva už len začistiť okraje sukne. Toto je pre začiatočníčku pravdepodobne tá najzložitejšia časť. Ale nebojte sa, zvládnete to. Je lepšie zohnúť si radšej menší kus látky dvojmo. Čiže prehnete raz, zažehlíte, ešte raz a znovu zažehlíte. Odporúčam použiť aj špendlíky na prichytenie látky, nakoľko zažehlený okraj nedrží tak dobre na každom type látky.

Okraj sukne kol dokola zašite na stroji.

Hotovo! A takto si môžete vyrobiť aj dvojvrstvovú sukničku. Jednoduchý a rýchly spôsob ako ušiť kruhovú sukňu rôznej veľkosti a dĺžky.