Krásna exotická izbovka u vás doma. Naučte sa vypestovať banánovník v črepníku

Pestovanie banánovníkov v kvetináčoch je jednoduché. Naučte sa, ako rastú banánovníky a pochváľte sa svojim priateľom a známym svojou unikátnou úrodou.

Existujú totiž odrody banánov, ktoré znesú aj nižšie teploty vzduchu a dobre sa im darí aj v kvetináčoch, takže sa ich pestovaniu možno venovať dokonca aj v slovenskom paneláku či dome.

Určite si však kladiete otázku: bude banánovník v kvetináči rodiť plody? Odpoveďou je, že áno! Síce to môže trvať 3-5 rokov, ale je to možné.

Pestovanie banánovníkov v kvetináčoch

Banán je svieža zelená, rýchlo rastúca rastlina, ktorá poskytne exotický a tropický vzhľad akémukoľvek miestu. Banány navyše rýchlo rastú a sú nenáročné.

Trpasličie odrody banánov vyrastú v závislosti od veľkosti kvetináča do výšky maximálne 2-4 metre, čo je veľmi málo v porovnaní s bežnými banánovníkmi, ktoré môžu dosiahnuť výšku až 15 metrov.

Požiadavky na pestovanie banánovníkov v kvetináčoch

Slnko

Banánové stromy rastú v tropických a subtropických častiach sveta, a preto milujú miesta plné slnka, tepla a vlhkosti. Banánovníky by ste preto mali pestovať na mieste, kde budú mať dostatok slnka po väčšinu dňa a ak ich chcete pestovať v exteriéry, zabezpečte, aby boli chránené pred vetrom.

Pôda

Banánovník vyžaduje dobre priepustnú, piesčitú pôdu, ktorá je bohatá na organické hmoty a kompost. Kúpte si preto kvalitný substrát.

Banán potrebuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu bohatú na draslík. Hodnota pH pôdy by mala byť okolo 6 – 7.

Zalievanie

Banán miluje vlhkosť. Zalievajte pravidelne a výdatne, ale pozor, aby ste ho nepreliali. V lete zalievajte každý deň, v horúcich dňoch aj dvakrát. Pôda by mala byť rovnomerne vlhká. V zime môžete zalievanie trochu obmedziť.

Ako zasadiť banánovník?

Komerčne pestované banány určené na bežnú spotrebu nemajú semená. Boli takto špeciálne vyšľachtené a teda nie sú použiteľné na ďalšie sadenie. V prírode však naďalej rastú druhy banánov so semenami a práve tieto semená sú dostupné na trhu pre pestovateľov.

Ak chcete pestovať priesady, musíte si byť vedomí toho, že výsledné ovocie nebude také, ako ste zvyknutí z obchodu. Bude totiž obsahovať semená a tie môžu byť také veľké, že banány nebude možné pohodlne konzumovať. To je však tá najmenšia daň za radosť z vlastnoručne vypestovaných banánov.

Pestovanie zo semien

Aby semená začali klíčiť, je potrebné ich namočiť do teplej vody po dobu 24-48 hodín. To zmäkčí celý obal semena a tak bude môcť ľahšie vyklíčiť.

Semená umiestnite do dobre prevzdušnenej pôdy s veľkým množstvom organického kompostu. Zasejte semená a zasypte pôdu kompostom. Zalejte, avšak tak, aby pôda bola rovnomerne vlhká, ale nie premočená. Vlhké podmienky je potrebné udržať po celý čas, kým banánovník nezačne rásť.

Pri klíčení je potrebné udržať teplotu aspoň 15 ° C. Rôzne druhy reagujú na teplotné zmeny rôzne, avšak udržiavaním stabilnej teploty nič nepokazíte.

Čas, za ktorý banán vyklíči, opäť závisí na odrode. Niektoré klíčia za 2-3 týždne, zatiaľ čo iné môžu potrebovať dva a viac mesiacov.

Akonáhle semeno vyklíči, opatrne banánovník presaďte do väčšieho kvetináča, ale dajte si pozor, aby ste neporušili koreňový systém. Pestujte v dobre priepustnej a kompostom obohatenej pôde.

 

Dnes najobľúbenejšie