Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami sa idú všetci zblázniť

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči spoza veľkej mláky sa predháňajú v tom, kto si nimi viac vyzdobí svoj príbytok. Výrobky pritom pochádzajú z dielne umeleckého kováča Jána Kanianskeho.

Solventní zákazníci v zámorí si takýmito originálnymi výrobkami zdobia svoje apartmány a penthousy vo výškových budovách. K posteliam si často dokupujú celý sortiment ďalších ručne kovaných výrobkov. A skvelé je, že ich očarili práve výrobky Kanianskeho, ktorý má firmu Interierkov.

Aj Slováci ich už objavujú

„Už tretí rok s úspechom vyvážame do Ameriky ručne kované postele. Každý výrobok je originál a tamojší trh zareagoval mimoriadne pozitívne na kvalitnú ručnú prácu, aká sa dnes vo vyspelých krajinách cení. Predaj na tomto veľmi náročnom trhu sa rozbehol veľmi dobre a v súčasnosti na ňom realizujeme viac ako dve tretiny produkcie,“ uviedol Ján Kaniansky. Podľa neho si zákazníci veľmi radi priplatia za kvalitu aj exkluzivitu.

Foto: ajk

Takéto výrobky si však môže dovoliť aj domáca klientela. Aj Slováci zatúžili po ručnej remeselno-umeleckej práci a vyzdobujú si svoje domy a byty. „Slováci ešte len objavujú pôvab ručne kovaných postelí a ich originalitu. Trh sa však čoraz väčšmi diverzifikuje a mať doma niečo výnimočné je túžbou predovšetkým zákazníčok. Čaro tvorby týchto výrobkov je aj v tom, že sa zákazníci môžu priamo podieľať na ich tvorbe. Prichádzajú k nám inšpirovaní obrázkami na internete, alebo v časopisoch. My sa im snažíme vyhovieť a preto ich nápady konzultáciami dotiahneme do finálnej podoby, zhotovíme náčrty a dohodneme cenu. Finálna podoba výrobkov sa prispôsobuje vkusu a rozpočtu zákazníkov,“ opísal Kaniansky.

Foto: ajk

Hitom sú aj schránky

Podľa neho zákazníci už nechcú vidieť rovnaké brány a ploty ako majú susedia, navyše často z obchodného reťazca, ale túžia po originalite exteriérov a interiérov. Technologické postupy kovania železa si však vyžadujú čas, námahu a skúsenosti, nemôže ich robiť ktokoľvek, lebo každá chyba sa vypomstí.

Foto: Facebook/Ján Kaniansky

Zákazníckym hitom firmy sú ručne kované poštové schránky zo železa v tvare tašiek. Najväčší záujem je o patinovanú úpravu vo farbe rifľoviny či jemného pozlátenia na čiernom podklade. Každá zo schránok je originálnym umeleckým dielkom. Na poštovú schránku si každý môže dať vykovať napríklad číslo domu, bytu alebo iniciály. Obľúbené a úspešné sú aj ručne kované originálne ruže zo železa.

Dnes najobľúbenejšie