zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Tymián likviduje vírusy, oregano zaberá na kašeľ a rasca zastaví nádchu: Zabudnite na drahé lieky z lekárne, medzi koreninami máte hotový poklad!

Oregano: zlikviduje kašeľ, nádchu aj bolesť hrdla!

Bolesť hrdla, nepríjemný kašeľ, či nádcha. Choroba, ktorá sa dá liečiť, no napriek tomu je nepríjemná a boli by sme asi všetci šťastní, keby sa nám oblúkom vyhla. V rámci prevencie je vhodné konzumovať stravu bohatú na vitamíny a minerály, dodržiavať hygienu rúk a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Ak na vás však predsa len nejaký ten bacil sadne, v kuchyni nájdete skvelého prírodného pomocníka, o ktorom ste možno doteraz ani netušili. Je to práve oregano. 

Oregano je bylinka, ktorá je charakteristická svojou silnou vôňou a je výborná pri dochucovaní pokrmov. Okrem toho má však aj liečivé vlastnosti. Je bohatá na vitamíny A, C, E a K, obsahuje vápnik, mangán, niacín, železo, horčík, luteín, pôsobí antisepticky a má tiež antibakteriálne účinky.

Oreganový čaj

Prvá pomoc pri prechladnutí a najmä kašli.

Potrebujeme:

5 ČL sušených oreganových listov

3 poháre vody

med

citrón

Postup:

Vodu nechajte zovrieť a zalejte ňou sušené oregano. Nechajte 5 minút lúhovať, potom čaj preceďte a dochuťte medom a citrónom. Pre ešte lepší účinok môžete oregano kombinovať s tymianom, ktorý je tiež výborným prírodným pomocníkom pri liečbe dýchacích ťažkostí.

Škorica – pomôže vám lepšie spať a vyčistí upchaté dutiny

Vôňa škorice je ako bazlam pre myseľ zmietanú stresom. Dokáže zlepšiť náladu, odbúrať obavy a stres. Navyše, inhalovanie tejto vône prospieva aj dýchacej sústave a dutinám. Okrem uvoľnenia dýchacích ciest pocit upokojenia vedie aj ku kvalitnejšiemu nočnému odpočinku bez prebúdzania. Aby ste si vôňu vychutnali čo naviac, je dobré dať ju do blízkosti plameňa. Vyskúšajte škoricovými šúľkami obložiť napríklad sviečku, jednoducho zapáliť plameň a uložiť do priestoru. Potom už neostáva nič iné, len sa tešiť z úžasnej vône a krásnej vianočnej atmosféry.

Ak chcete celú škoricu prepoliť bez toho, aby sa šuľok zlomil, stačí, ak na pár hodín namočíte do teplej vody. Škorica zmäkne a vy ju môžete prekrojiť bez obáv. Vodu nevylievajte, použite ju na zalievanie kvetov, je to doslova životabudič a zároveň zatočí s plesňou a baktériami v pôde.

Rasca je vynkajúca proti kašľu a chrípke

Chrípka a prechladnutie: Do 400 ml vody pridajte 15 g celého kmín. Varte, kým v hrnci nie je len 100 ml vody. Každé ráno a večer pijte 20 ml tejto tekutiny.

Keď nás bolelo hrdlo a hrozila angína, babička nám vždy robila túto kúru z rasce: Stačilo len párkrát užiť a choroba sa nás pustila!

Potrebujeme:

50 g mletej rasce (dá sa použiť aj celá, ak nemáte mletú)

250 ml vody

Pre dospelých aj 1 lyžicu slivovice :-)

Postup:

Rascu zmiešajte s 200 ml vody, preložte na plameň a pod pootvorenou pokrievkou varte na miernom plameni 15 minút. Teraz by ste mali mať v hrnci hustú tmavú zmes.

Scedíme tekutinu a pridáme do nej ešte 50 ml vody. Opäť preložíme na plameň a necháme prevariť. Neviem, ako je to s celkom malými deťmi, ale nám dávala babička tento „vitamín“ až od asi 10 rokov. Dospeláci si pridávajú do výslednej zmesi 1 lyžicu slivovice. :-)

Deti užívajú 2 x za deň jednu lyžičku zmesi a dospelí 3x za deň 1 lyžicu. Pozor, aby ste si potom nesadli za volant, keďže obsahuje alkohol. Stačí užívať krátko, nám sa po pár dávkach vždy uľavilo a už stačili len zázvorové a bylinkové čajíky :-).

Za rýchly nástup účinku môžu protizápalové účinky rasce. Keď však túto kúru užívate, nezabúdajte na dostatok tekutiny, rasca má diuretický účinok.

S mierou

Nič netreba preháňať a pokiaľ si to váš zdravotný stav nevyžaduje, optimálny príjem rasce by nemal presiahnuť viac ako pol polievkovej lyžice v jednom pokrme maximálne trikrát týždenne. Pokiaľ naopak trpíte ťažkosťami odporúča sa piť rascový čaj/rascový nápoj až dvakrát denne.

Tymián je fantastcký na respiračné ochorenia

Tymian si ľahko podarí s takmer každým respiračným ochorením ako napríklad nádcha, chrípka, astma, bolesti hrdla, kašeľ, zápaly priedušiek, laryngitída či infekcie dutín.

Najlepší spôsob pre tieto ochorenia je užívať ho vo forme inhalácií.

V prípade bolesti hrdla alebo zápalu madlí si z neho pripravte odvar a pomocou neho kloktajte hrdlo niekoľkokrát denne.

Tymiánový sirup: toto robíme, keď hlieny schádzajú na priedušky a treba urýchlene vykašliavať. 20 dag cukru (je miešam hnedý s bielym, prípadne dám len polovicu a druhú nahrádzam medom po varení) varíme cca 20 min s 1/4 l vody, potom do toho vsypeme celý sáčok sušeného tymiánu (ja používam 14 g Kotányi), necháme to tak do vychladnutia a scedíme. Vznikne z toho hustejší sirup, ktorý chutí aj deťom a mne veľmi pripomína sirupy proti kašľu z lekárne – len je to neporovnateľne lacnejšie a podľa mojich skúseností aj účinnejšie.

Fantastický recept proti vírusom

Nuns, Picnic, Treatment, The Syrup, Honey, Lactarius

Potrebujeme:

250 ml vody

1 PL cukru (môžete vynechať)

1 cibuľa

1 PL tymianu

1 PL majoránky

1 PL citrónovej šťavy

2 PL medu (alebo podľa chuti)

1 vrecúško obľúbeného čaju

Postup:

Vodu zmiešame s cukrom, tymiánom, majoránkou a nakrájanou cibuľou. Varíme asi 10 minút. Po uvarení precedíme do hrnčeka a vložíme vrecúško s čajom. Necháme vylúhovať podľa návodu. Nakoniec pridáme med a citrónovú šťavu. Nápoj pijeme teplý niekoľkokrát za deň.

Onion, Slice, Knife, Food, Ingredient, Raw, Vegetarian

Tymian je dôležitá bylinka v boji proti kašľu. Jeho hlavnou účinnou látkou je tymol, ktorý má silné dezinfekčné účinky. Liečivé účinky tymianu poznal už antický lekár Hippokrates, ktorý ho odporúčal pri respiračných ochoreniach. Je neoblomným bojovníkom proti vírusom a baktériám, ale je účinný aj pri liečení plesní. Túto bežne dostupnú bylinku však môžete využiť aj pri kožných ochoreniach a akné. Lístky čerstvého tymianu obsahujú esenciálne oleje, ktoré vás tiež ochránia pred dotieravými komármi. Tymianový olej poskytuje úľavu a zmierňuje príznaky po uštipnutí.

Čaj z Tymiánu – pri nachladnutí, kašli a tráviacich problémoch

Čaj si pripravíme z jednej čajovej lyžičky sušeného tymiánu, ktorú zalejte 2 až 2,5 dcl vody. Túto zmes privedieme do varu a následne vypneme. Čajovú zmes necháme lúhovať cca 10-12 minút. Následne čaj zlejeme a ešte teplý vypijeme.

Užívame maximálne 3x denne. Nie je vhodný pre dlhodobé užívanie.

Pozor – tymián nie je vhodný pre tehotné ženy a ľudí so srdcovými poruchami.

Najlepšie tipy pre zdravie