Je to väčšia sila, ako cesnak: Účinok nenápadnej bylinky by mal poznať každý, už ju nebudete dávať len do uhoriek!

V záhrade mnohým z nás rastie len ako burina – nepotrebuje žiadnu starostlivosť a jeho výraznú vôňu poznáte už z diaľky. Pridávame ho do polievok, omáčok a zaváraním, málokto vie, v čom skutočne spočíva jeho liečivá moc a ako ho najlepšie využijeme pre zdravie.

Áno, je to kôpor. Univerzálna bylinka, ktorá by si však zaslúžila oveľa väčšiu pozornosť. Pozrime sa, aké robia z kôpru ešte účinnejší prostriedok v boji s vysokým krvným tlakom, ako cesnak. A čo je najlepšie, môžete si ho bez strachu z nepríjemného zápachu z úst. Kôpor totižto bojuje aj proti nemu!

Antioxidant

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C je výborným antioxidantom,  bojuje proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Obsahuje tiež vitamín E, vitamíny B, železo, vápnik, horčík, zinok, meď. Je to obrovská pomoc najmä na jeseň a zimu, kedy nás trápia najrôznejšie choroby a infekcie.

Antibakteriálne účinky

2

Kôpor je schopný zastaviť rasť patogénnych baktérií. V prípade choroby je kôprový čaj veľmi účinný proti kašľu, zápalu priedušiek a bolesti hrdla.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Výroba kaporového čaju:  2 čajové lyžičky sušeného kôpru zalejeme s 3 dl vody. Necháme aspoň 10 minút lúhovať.

Kôpor sa odporúča žuť proti baktériám v ústnej dutine, ktoré sa nachádzajú v jazyku a spôsobujú zápach úst.

Má vazodilatačný účinok

Kôpor obsahuje zlúčeninu nazývanú apiol, ktorá spôsobuje vazodilatáciu v dôsledku jej účinku na parasympatický nervový systém. Dokáže tak liečiť erektilnú dysfunkciu.

Súčasne znižuje krvný tlak a tým zvyšuje srdcový výkon, tiež zlepšuje prívod krvi do srdcového svalu.

Je schopný pomôcť pri odstránení obličkových kameňov treba piť čaj z neho aspoň po dobu 2 týždne.

Znižuje hladinu cukru v krvi

Kôpor podporuje metabolizmus uhľohydrátov, udržiava hladinu inzulínu v norme a tiež znižuje produkciu cholesterolu v pečeni.

V prípade močových ťažkostí

Najbežnejšou príčinou infekcií močových ciest je baktéria Ecoli, ktorá má v kôpre vynikajúceho súpera. Ak trpíte takou chorobou, stojí za to urobiť si kôprový odvar a pridať si ho do kúpeľa (30 g kôpru lúhujeme v 1 litri vody počas 15 minút)