Tento párik tridsiatnikov si postavil vlastné bývanie rekordnou rýchlosťou: Stačilo im LEN 9 mesiacov a už bývali vo svojom!

Všetko to začalo vraj stávkou s priateľmi, že tento manažér realitnej kancelárie a zdravotná sestra si spolu vybudujú vlastné bývanie, ktoré bude stáť už o 9 mesiacov.

Obaja sa zaujímali o stavby kontajnerových domov a povedali si, že do toho pôjdu.

Nakoniec sa im to skutočne podarilo a za 9 mesiacov stál ich nový krásny dom s rozlohou 145 m2, ktorý pozostáva z niekoľkých prepravných kontajnerov.

 

 

Ak vás ich príbeh zaujal a chcete vedieť viac, vďaka portálu napadovy.blog sa v tomto článku dočítate aj ďalšie informácie a nájdete tu aj ďalšie inšpirácie kontajnerových domov zo sveta.

Mladí manželia túžili po vlastnom bývaní a hľadali spôsob, ako by sa k nemu mohli dostať čo najrýchlejšie a s čo najnižšími nákladmi.

Veľmi ich inšpiroval jeden projekt kontajnerového domu a nadchli sa až tak, že sa rozhodli vyhrnúť si rukávy, zistiť všetky informácie a pustiť sa do práce.

 

 

Skúsenosti v stavebníctve mali síce minimálne, no napriek tomu si trúfli začať tento veľký projekt.

Manželia si objednali 6 prepravných kontajnerov, z ktorých 5 malo rozlohu 30 m2 a jeden menší na výstavbu priľahlého ateliéru.

Cena jedného kontajneru bola 1 800 eur, takže postaviť si z nich hrubú stavbu sa aj po započítaní ceny práce a ostatných použitých materiálov stále oplatí.

Kontajnery majú tiež jednu nezanedbateľnú výhodu v konštrukcii a to, že nevyžadujú použitie vody, čo bolo ideálne pre stavbu na pozemku s rozlohou 800 m2 bez prístupu k vode.

Pre manželov bol dôležitý aj ekologický aspekt a keďže sú kontajnery z druhej ruky a boli používané na prepravu, vytvorenie domu im dáva novú možnosť využitia a prispieva k recyklácii. 

Keďže zostavenie domu z kontajnerov si nevyžaduje až také odborné zásahy, ako murovaná stavba, ušetríte asi 30 % na cene práce v porovnaní s tradičným murovaným domom.

Vďaka týmto úsporám si mohli manželia vybrať kvalitnejšie materiály pri realizácii interiéru.

 

 

Izolácia

Polyuretánová pena a drevená vlna sú dva nevyhnutné materiáli pri izolácii kontajnerových stavieb.

V júni 2020 sa manželia pustili do zemných prác na povrchu, aby mohli následne umiestniť základy blokov domu.

O mesiac neskôr im boli kontajnery dodané a ešte v ten istý deň sa pustili do práce, aby vytvorili otvory na okná, dvere a priečky, pričom odstránili asi 3 tony kovového šrotu. 

Ďalším krokom bola izolácia, na ktorej by ste rozhodne nemali šetriť, vysvetľuje 30-ročný muž.

 

 

To je totiž zásadný krok ku kvalitnému bývaniu v kontajnerovom dome, pretože kov neprepúšťa teplo a chlad.

Do exteriéru preto zvolili panely z polyuretánovej peny a do interiéru sa manželia rozhodli pre ekologický a efektívny materiál – drevitú vlnu. 

Ďalším použitým izolačným materiálom bola sklená vata, ktorá umožňuje vytvárať priečky a izolovať rôzne miestnosti, ako je spálňa a pod.

 

 

Ako sa im však podarilo vykonať všetky tieto práce len za 9 mesiacov?

Je pravda, že na tejto stavbe trávili všetok svoj voľný čas a za 9 mesiacov mali len 1 deň voľna.

Boli pre stavbu zapálení a chceli to mať rýchlo hotové. Nebrali to ako povinnosť, ale tešili sa na každý kus dobre odvedenej práce. 

 

 

 

Mladí manželia majú aj jednu užitočnú radu pre všetkých, ktorí sa rozhodnú pustiť do výstavby vlastného kontajnerového domu:

Aby ste sa vyhli prípadným problémom, vopred si čo najdôkladnejšie naštudujte všetky dôležité informácie a využite napríklad aj sociálne siete na vymieňanie skúseností s inými ľuďmi, ktorí sa pustili do podobných projektov. Je to zdroj veľkej vzájomnej pomoci a inšpirácie medzi nováčikmi.

Práve vďaka tomu zvládli svojpomocne aj montáž okien, či dverí a aby odovzdali svoje skúsenosti, zdieľali manželia denno-denne postup svojich prác na ich instagramovom účte.

 

 

Čo je dôležité poznamenať, že pár sa od začiatku dobre držal v rámci svojho počiatočného rozpočtu.

Po kúpe pozemku si od banky požičali 160 000 eur, aby v konečnom dôsledku získali 160 m2 obytnej plochy.

Na zabezpečenie desaťročnej záruky si zavolali odborníkov, ktorí dali špeciálny náter na strešnú konštrukciu.

Dom sa skladá z troch spální, kancelárie, obývacej izby s rozlohou 45 m2 a ateliéru určeného na prenájom.

Pred domom plánujú postaviť ešte malý bazén a terasu s rozlohou 80 m2.

Čo sa týka interiéru, ich cieľom bolo ponechať drobné nedokonalosti, ktoré zvýrazňujú kontajnerový pôvod ich domu, pretože sú toho názoru, že sa im podarilo vytvoriť unikátny atypický dom a bola by škoda skrývať celý jeho príbeh.

 

 

V interiéri prevládanú prírodné materiály ako prútie, drevo a pod., ktoré dodávajú útulný dizajn celému priestoru.

 

 

Ak sme vás inšpirovali týmto príbehom kontajnerového domu, možno vás potešia aj ďalšie ukážky podobných projektov. 

A dôležitá rada od manželov na záver:

Ak sa rozhodnete postaviť si vlastný kontajnerový dom, za žiadnych okolností sa nenechajte nikým a ničím odradiť a uvidíte, že to bude stáť za to.

Veľa šťastia!

Ďalšie inšpirácie

 

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie