BEZoctová náhrada aviváže za pár centov: Dajte trochu aj na koberec a záclony – v momente vonia celý byt!

Nepoužívam aviváž, pretože ako mnohých iných ľudí, aj nás doma trápia nerôznejšia alergie a preto sa používaniu chémie snažím vyhýbať ako to len ide. Mám však vynikajúci tip, ako dosiahnuť voňavé tkaniny bez jedinej kvapky aviváže. Do práčky dávam len obyčajný prášok na pranie (žiadne kapsule a podobné veci). Stačí len nastriekať na odevy, alebo rovno do skrine. Musím však na úvod povedať, že túto vecičku som zaviedla hlavne kvôli textíliám, ktoré sa tak bežne neperú –  záclony, závesy, poťahy, topánky, koberce. Stačilo nastriekať a ani stopa po zatuchnutom zápachu, len pekná vôňa v celom byte. odvtedy to používam aj na odevy. Nedávam to ale na drahé amteriály, ktoré perie ručne – tam odporúčam prať v jemnom šampóne na vlasy nie v prášku.

Potrebujeme:

asi 500 ml prevarenej vody

50 ml bieleho alkoholu aspoň 40%

1 lyžicu jedlej sódy

10-15 kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu (ak chcete len odstrániť zápach, napríklad z koberca – vôňu nemusíte pridávať)

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Fľašu s rozprašovačom

Postup:

Do fľaše nalejeme vodu tak, aby v nej ostal ešte priestor pre alkohol a zvyšné prísady a aj aby sa dal obsah premiešať. pridáme teda ostatné prísady, premiešame a keď je sóda celkom rozpustená, môžete nastriekať na textílie, ktoré chcete zbaviť zápachu, alebo prevoňať. Ako náhradu aviváže, určite pridajte aj vôňu. Sem-tam streknem aj do skríň a do botníka. Voláme to bezodná voňavka, pretože sa nikdy neminie – vždy máte poruke prísady, aby ste si zarobili ďalšiu várku. A je to výborné aj do topánok – ničí to baktérie a zanecháva peknú vôňu.