Kompletný manuál jesenného strihania malín: Na rok ich budete rozdávať, lebo ich budete mať na kilá!

Malinové kríky existujú v rôznych odrodách. Strihať ich však treba, či máte klasické odrody, alebo remontantné (čiže rodiace 2x do roka). Vďaka tomuto kompletnému manuálu z retete-usoare.info sa dozviete, ako to urobiť správne. 

Jesenný rez malín sa vykonáva na konci októbra alebo v prvej polovici novembra. Počas tohto obdobia by mali byť listy už opadané alebo slabé a nebudú prekážkou pri uskutočňovaní vášho plánu na prečistenie kríkov od nepotrebných konárov.

Jesenný rez obyčajných malín

Ak vaša malina zarodila počas sezóny len 1-krát, potom je to bežná odroda. Takáto malina prináša ovocie na minuloročných výhonkoch.

Krok 1

Opatrne rozoberte krík, otrhajte suché lístie, odstráňte starý mulč a prebytočnú trávu pri koreňoch rastliny.

 

Krok 2

Konáre, ktoré priniesli ovocie, odrežte priamo pri zemi. Ľahko sa dajú identifikovať podľa tmavšej farby, šupinatej kôry a suchého vzhľadu. Konáre, ktoré zarodili, sa ľahko lámu, pretože už začali vysychať.

 

Krok 3

Tenké výhonky odstráňte, pretože by neprežili zimu a zbytočne odčerpávajú rastline silu.

 

Na správne ostrihanom kríku by malo zostať 8 – 12 konárov a nemali by sa prepletať. Naopak, mali by byť umiestnené v malej vzdialenosti od seba, ale každý zvlášť.

 

Krok 4

Zvyšné výhonky zviažte k sebe aby ste zaistili, že sa pod prípadnou ťarchou snehu nezlomia. Základňa kríka by mala byť ošetrená proti škodcom a pri zemi by ste mali použiť čerstvý mulč v podobe rastlinného materiálu. Pokojne použite aj všetky odrezané konáre.

Jesenné rezanie remontantných malín

Otázka, ako rezať maliny na jeseň, by mala byť zodpovedaná už v prvom roku po výsadbe. Môžete si vybrať hneď z dvoch riešení. 

Celkové rezanie remontantnej maliny

Aby ste dosiahli bohatú úrodu, tvorbu veľkých plodov a udržali krík v dobrej kondícii, je potrebné výhonky úplne zostrihať. 

Krok 1

Odviažte malinový kríček zo stojana a starostlivo ho rozoberte. Pred strihaním pozbierajte posledné plody. 

 

Krok 2

Zostrihajte úplne všetky výhonky na úroveň zeme, bez ohľadu na hrúbku, farbu a ich stav.

 

Krok 3

Zrezané konáre zozbierajte a použite ich na zakrytie zimujúcich trvaliek. Ak sú napadnuté chorobami, spáľte ich.

Čiastočné rezanie remontantnej maliny

Ak nepotrebujete bohatú úrodu, ale chcete aby malina zarodila 2x v sezóne, môžete ju strihať trochu inak.

Krok 1

Preskúmajte krík, vyberte všetky vetvy, ktoré priniesli ovocie a odrežte ich od základne kríku. Sú ľahko rozpoznateľné podľa hnedej farby, mierne šupinatej kôry a zvyškov ovocných zväzkov.

Krok 2

Ponechajte na kríku 3 – 4 mladé zelené vetvy, ktoré sú silné a vitálne. Objavujú sa v druhej polovici leta a nedokážu vytvárať stonky.

 

Krok 3

Zvyšné konáre zviažte k sebe, ohnite ich na zem a nechajte ich tak až do mrazu. Akonáhle sa prudko ochladí, prikryte konáre slamou, agrotextíliou alebo smrekovými vetvami.

Rada na záver: Ak sú vo vašom regióne mierne zimy a teploty neklesajú pod -20 °C, potom nie je potrebné maliny zakrývať. Naučiť sa správne strihať maliny nie je nič zložité a vďaka strihu budete mať kvalitné kríky, ktoré prinesú bohatú úrodu. Bez strihania by vám o chvíľu vznikla len tŕnistá húština s malým množstvom nekvalitného ovocia.

Prajeme veľa šťastia!

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie