Rada nad zlato pre každého, koho idú v lete „zožrať“ komáre: Nedotknú sa nikoho, kto si dá do okien toto!

Moja babka mi vždy vravela, že komáre a muchy sa nikdy neobjavia tam, kde sú orechy – teda konkrétne orechové listy. Túto jej radu mám uloženú kdesi vzadu v pamäti už roky a používam pravidelne roky. Do okna dávame orechové listy, alebo celé malé vetvičky s listami. Muchy a komáre túto vôňu neznesú. Orechové lista dávame aj do ohniska, keď si večer chceme v záhrade posedieť, aby sme mali pokoj. Na vonkajšie použitie je vhodný macerát orechových listov v octe, ktorý pripravíme v mixéri a prefiltrujeme. Potierame odhalené časti na tele. Hovorilo sa, že komáre a muchy sa nedotknú osoby, ktorá je cítiť po orechu. Odvar z orechových listov sa dá použiť aj umývanie vlasov, alebo preplachovanie vlasov. Má to aj estetický efekt – vlasy budú lesklejšie. :-)

Toto ste nám poslali!

Dať do okna jednu až dve rozrezané paradajky, alebo cibule. Komáre tento zápach neznášajú. Podobne komáre a muchy odpudzuje čaj z rumančeka, alebo myšieho chvosta. Čajom si umyjeme cez deň niekoľkokrát tvár, ruky a ramená. 

Gabriel C.

Palina pravá odpudzuje komáre.Treba ju namočiť do slnečnicového oleja na cca 3 týždne a potom sa týmto natierať.Mne to pomáha pri večernom rybolove a tam je komárov ozaj dosť. Nie je to stopercentné,no to nie sú ani chemické prípravky.

Maťo

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Proti komárom je vynikajúci, ak sa sedí večer pri ohni, hodiť do ohňa čerstvý vratič – vonku, keď sedíte pri ohni. Zaručené a odskúšané, komáre a muchy tú vôňu neznesú. 

Lucka V.

Keď si doma a máš otvorené okno, tak tam daj na malý tanierik vanilkový cukor – komáre neznášajú vôňu vanilky, mám to odskúšané  a tiež užívanie pangamínu. To funguje aj proti kliešťom.  

Otto C.

Treba nosiť tmavé oblečenie, vždy čisté, to zaberá. Minulý rok som otestovala radu – natierať štípance tmavou alpou. Funguje skvele, opuch mizne rýchlo a nesvrbí.

Petronela K.

Zmiešate citrónový eukalyptový olej so slnečnicovým v pomere 1:10. Natierajte na odkryté miesta na tele a máte pokoj.

Marika K.

Najlepšou prevenciou ako sa ochrániť pred hmyzom je votrieť do kože eukalyptový, alebo vavrínový olej. Dá sa vyrobiť aj doma ak tieto bylinky jednoducho naložíte do oleja a necháte 3 týždne lúhovať. 

anonym