Stačí len zasadiť a s kliešťami máte pokoj: Odkedy mám v záhrade túto rastlinu, deti sa môžu pokojne hrať na tráve!

Možno ste o tejto rastline už počuli v iných súvislostiach, no len nedávno vyšiel výskum, ktorý zistil, že táto rastlina predstavuje pre kliešte jedného z najväčších prirodzene sa vyskytujúcich nepriateľov. Reč je o rastline s názvom kocúrnik obyčajný, ktorú možno poznáte podľa podoby s levanduľou. Ak máte na záhrade mačku a prišla do kontaktu s touto rastlinou viete, že vôňa tejto rastliny ich privádza do vytrženia. Iní zas budú poznať liečivé vlastnosti kocúrnika –  čaje z kocúrnika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Pôsobí proti kŕčom, hnačke,črevnej plynatosti a zápalom dýchacích ciest. používa sa na zastavenie hnačky a kolikových bolestí, proti nadúvaniu a pri zápale priedušiek – aj pri chronickej bronchitíde.

Už jedna rastlina zredukuje populáciu kliešťov v okolí takmer na nulu!

Podľa štúdie na štátnej univerzite v Iowe môže už vysadenie jednej rastliny spôsobiť výrazné zníženie počtu kliešťov na záhrade. Ak máte väčšiu záhradu, samozrejme potrebujete rastlín viac, jej silice sú však vysoko účinné v okruhu až niekoľkých metrov.

Kocúrnik vs. spreje z obchodu

Z výsledkov porovnania kocúrnika s bežne dostupnými insekticídmi sa ukazuje, že rastlina je účinnejšia a pôsobí nepretržite v mieste, kde rastie.  Dôvodom je látka zvaná nepetalaktón. Táto organická chemická zlúčenina, sa často objavuje aj v éterických olejoch, mali by ste ale vedieť nepetalaktón je 10-krát účinnejší ako DEET, ktorý je hlavnou zložkou repelentov.

...

Ďalšie rastliny, ktorých vôňa odrádza kliešte, zahŕňajú levanduľa, šalviu, cesnak, mätu a eukalyptus

Hoci sa kocúrnik ukázal podľa štúdie ako najefektívnejšia ochrana, existujú aj iné rastliny, ktoré majú ochranný účinok. Avšak, ak máte domáce zvieratá , nezabudnite, že niektoré z týchto rastlín môžu byť pre nich toxické. Pozor si dávajte najmä na eukalyptus. Tiež nezabúdajte, že kocúrnik síce odplaší kliešte, ale priťahuje mačky, takže ak nechcete mať na záhrade mačky z celej ulice, aj túto rastlinu vysádzajte striedmo a nezabúdajte, že jej silice účinkujú aj v určitej vzdialenosti od rastliny.