Kivi si môžete jednoducho vypestovať aj doma: Potrebujete len 1 kus ovocia, servítku a plastové vrecko!

Kivi, alebo čínske egreše sú plody rastliny Aktinídie a ak máte radi malé experimenty, môžete si jeho pestovanie vyskúšať aj doma. Potrebujete na to len semienka z jadra čerstvého kivi.

Kivi, alebo čínske egreše sú plody rastliny Aktinídie a ak máte radi malé experimenty, môžete si jeho pestovanie vyskúšať aj doma. Môžete na to využiť semienka kivi, ktoré kúpite v obchode. V skratke si môžeme pripomenúť, aké sú hlavné benefity obľúbeného tropického ovocia:

– Normalizuje zrážanlivosť krvi

– Obsahuje množstvo antioxidantov, vitamínov a živín

– Pozitívne vplýva na tráviaci systém

– Posilňuje obranyschopnosť

– Obsahuje viac vitamínu C, ako ostatné citrusové plody

Ako pestovať kivi zo semienok?

Najskôr potrebujeme získať semienka. Semienka s dužinou vyberieme zo zrelého plodu kivi, bez vonkajších známok poškodenia. Semienka vyberieme a preložíme do misky.

Pridáme vodu a jemne stláčame prstom alebo lyžičkou, aby sme dostali zo semienok čo najviac dužiny, ktorá ich obklopuje. Potom vodu zlejeme a celý proces zopakujeme. Potrebujeme, aby sa semienka čo najviac očistili od dužiny, vodu zlejeme a opäť pridáme vodu.

Pripravíme si navlhčenú servítku na ktorú uložíme semienka a následne preložíme, aby boli semienka vo vnútri.

Vložíme do plastového vrecka, pričom vo vnútri musíme ponechať trochu vzduchu. Označíme a uložíme na tmavé a teplé miesto (teplota by však nemala byť vyššia ako 26-27 stupňov). Každých pár dní vrecko otvoríme, aby sa vymenil vzduch vo vnútri (každé 3-4 dni).

Kivi semienka potrebujú na vyklíčenie 2-3 týždne. V závislosti od rôznych faktorov sa však táto doba môže predĺžiť, alebo naopak skrátiť.

Keď semienka vyklíčia, vezmeme celú servítku, rozbalíme ju a vložíme do nádoby so substrátom. Pričom na vrch nasypeme tenkú vrstvu pôdy.

Vrch nádoby prikryjeme a necháme na teplom mieste rásť.

Po určitom čase najsilnejšie a výhonky presadíme do samostatnej nádoby (v jednej môže 4-5 výhonkov), kde budú mať viac priestoru pre rast. Keď dosiahnu výšku 10-12 cm, je nutné presadiť každú do samostatnej nádoby.

Substrát na pestovanie by mal byť mierne kyslý, ľahký a bohatý na živiny. Môžete použiť aj univerzálny substrát s prímesou piesku a rašeliny.

Kivi potrebujú dostatočnú vlhkosť. Substrát by nemal nikdy preschnúť. V lete polievame častejšie, každý, prípadne každý druhý deň. Na jeseň a jar zalievame 2x za týždeň a v zime 2-3 x do mesiaca. Malé výhonky je vhodné zavlažovať pomocou rozprašovača.

Kivi udržiavame na teplom mieste s dostatkom svetla. Na prvé zakvitnutie a teda aj úrodu si treba počkať. Po 3 rokoch starostlivosti by ste mali dočkať jemných bielych kvetov a potom aj úrody domácich kivi.

Dnes najobľúbenejšie